GÜNCEL

Markar Esayan : Tahran’daki dâhiyane taktik…

Tarih
08 September 2018
İzlenme
2642 Kişi

Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü zirvenin son fırsat olduğunu ifade ederken, muhataplarını silkelemeye çalışıyordu. İdlib’deki 3.5 milyon sivilin hayatını kurtarmak adına açık ve samimi şekilde didinen bir lider vardı. Bir ateşkes kararı alınması adına iki muhatabını da kamuoyu önünde zorladı. Erdoğan’ın “son fırsat” vurgusu buna yönelikti. Astana Ruhu ile bu mesele üç ülkenin etkili dar alanında çözülürse çözülürdü.

Başkan Putin ise bu teklifi zayıf argümanlarla geçiştirmeye çalıştı. Daha önce Amerika’yı suçladığı gelişmiş SİHA saldırılarının İdlib’deki terör unsurları tarafından da yapıldığını söyledi. Öte yandan “Bu masada ateşkes ilanı için görüşecek terör örgütleri yok” dedi. Sonra uyarılmış olmalı ki, “barış görüşmelerinde terör örgütlerinin masada olamayacağını” ekleme ihtiyacı hissetti.

Sonuçta Astana sürecinin teyidi bu kritik dönemde önemli bir kazanımdı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin, bir sonraki zirvenin Rusya’da yapılacağını ifade etmesi de önemliydi. Çünkü bu inisiyatif, zayıf ve ikircikli BM süreçlerini uygun rotaya sokma potansiyeline sahip. Üstelik Türkiye burada karar alıcı ve uygulayıcı üç önemli devletten bir tanesi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son bir hamleyle “terör unsurlarına silah bırakma çağrısı” yapılmasını zirve gündemine soktu. Bu hamle, zaman kazanma ve örgütlerin tasfiyesi noktasında Türkiye’ye imkân tanıyabilir. Kaldı ki, terör örgütlerinin İdlib’in güneyinde belirli noktalarda konuşlandığı, bu bilgilerin ilgili devletlerin istihbaratlarında bulunduğu biliniyor.

Rusya’nın bölgeye yerleşme konusunda son adım gördüğü İdlib’i ele geçirmeyi hedeflediği açık. Diğer bir riskli konu ise, Rusya’nın Fırat’ın doğusundaki PKK/YPG varlığından bahsetmemesi. Bu da akla ileriki süreçlerde Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Rusya’nın ne kadar ısrarcı olacağı sorusunu getiriyor. Ruhani bu noktaya parmak bastı ama, İran’ın asıl meselesinin buradaki ABD varlığı olduğu açık.

İdlib’de oluşturulan güvenlikli bölge konseptine Türkiye’nin tüm çabalarına rağmen bağlı kalınmadı. Fiili durum bunu gösteriyor. Lakin bu şekilde, Ankara’ya farklı tasarruflar geliştirmesinin de meşruiyeti verilmiş olmaktadır.

Her halükarda, Türkiye bu işin risklerini iyi bilmekte, sahayı iyi tanımaktadır. Suriye iç savaşı gibi çetrefilli bir konuda bir günde sonuç almanın mümkün olmadığını Sayın Erdoğan da ifade etti. Rusya ve İran, Türkiye’nin bu konudaki ciddiyetini iyi analiz ederse, sahaya daha olumlu gelişmelerin yansıması da mümkün olabilir.

Bir kez daha gördük ki, realpolitik dairesine insan faktörünü yerleştiren tek ülke Türkiye. Tahran Zirvesi bunun bir kez daha teyidi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basına açık bölümde ateşkes teklifi yapması dâhiyane bir taktikti. Böylelikle kamuoyu baskısını arka kapı diplomasisinin unsuru haline getirdi.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  08 September 2018
  1 0
  bunlar sünni düşmanlığı için PKK ile de anlaşıyorlar. PKK ZERDÜŞT TABİ. ZERDÜŞT VE NUSAYRİ KARDEŞLİĞİNE BİZİM LAİKÇİ SEKÜLERCİ, IRKÇI KABALIST VE KAMALİST TAKIMI ve bilinen partilerimiz de EKLEYİN.işte size sünnilere ve sunni araplara karşı kurulan cephe. buna saudi arabiayı, mısırı ve BAEyi ekleyin.İBLİD KIYAMET SAVAŞI OLACAK VE 1 MUHARREM GÜNÜ BAŞLIYACAK. AMA SONU İSLAMIN ZAFERİ OLACAK. sıkıntı çekeceğiz ama sonu zafer. enseyi karartmayın.
 • hursit dilaver

  08 September 2018
  1 0
  aman aman, ACEM OYUNLARINA DİKKAT. BU İRANA ASLA GÜVENMEYİN. HER AN HER ŞEKİLDE SATAR. sıkıştı mı sana yanaşır, ama mesela ABD ile arayı düzeltsin ilk düşmanı ve dikleneceği TÜRKİYE olur. BUNLARIN HAŞDİ ŞABİLERİ HZ HÜSEYİNİN İNTİKAMINI ALIYORUZ DİYE SÜNNİ BEBELERİ KAYNAR SUYA ATIYOR HAŞLIYOR.. AYNISINI İDLİBDE DE YAPACAKLAR. SIRTLANLAR GİBİ BEKLİYORLAR
 • ersin

  08 September 2018
  2 0
  Güzel bir yazı gercekten Cumhurbaşkanımız elinden geleni yaptı sözleri tarihi sözler
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER