YAŞAM

Nureddin Ceylan : Ilımlı İslâm projesine dikkat!

Tarih
05 March 2021
İzlenme
884 Kişi

Bu kavramı ilk olarak ABD Başkanı George Bush tarafından ‘Amerikan Barış Enstitüsü’ne atanan Daniel Pipes kullanmıştır. Pipes’in 1995’de söylediği “Radikal İslam tehdidine çözüm, ılımlı islamdır” sözünün üzerine bu proje bina edilmiştir. Bu kavram ABD tarafından Radikal(Siyasal) İslam ve İslamcı(köktenci) terörizm olarak adlandırılan İnkılabi İslam’a alternatif olarak üretilmiştir.

Ilımlı İslam projesi, Tasarlanmış, planlanmış ve sınırları çizilmiş bir projedir. Doğunun kalbine sokulmuş bir Truva Atı’dır. Batının, 

‘Ilımlı İslam’, adından da anlaşılacağı üzere, İslam Dini’ni farklı isimler altında mecrasından saptırma, özünü değiştirme ve çağdaş birtakım siyasi projelere alet etme maksadıyla icad edilmiş yeni bir kavramdır. Şu var ki, ‘Ilımlı İslam’, her ne kadar kavram olarak yeniyse de, fiiliyatta kökleri derindir. İslâm’ın birleştirici gücünün farkında olan batı, aziz dinin uygulamada ki gereksinimlerini ortadan kaldıracak her türlü uğraşın içine girmektedir.

Ilımlı İslâm ABD ve İsrail'in Müslümanları Esir Alma Projesidir! | Mirat HaberIlımlı İslam projesi, Soğuk Savaş sonrasında, Amerika’nın (genelde tüm Batı dünyasının, hatta Rusya’nın) İslam coğrafyasında sömürgeciliğe karşı İslam’la siyasi bilinci, yer yer de fiili mücadeleyi senkronize eden ve “Radikal İslam, Siyasal İslam, Fundamentalist İslam” gibi tanımlamalarla ifade edilen oluşumlara karşı geliştirmek istediği bir ‘İslam formülüdür.  Büyük Orta Doğu projesininde altında bulunan bu proje, özellikle Orta Doğu başta olmak üzere tüm Müslüman ülkelerinin üzerine salınmış bir fitneden başka bir şey değildir. Ilımlaşma, İslâm’ın hakikatlerinden uzak yaşayan Müslüman toplumlara cazip geliyor. İnsanoğlu her zaman kolaylıktan yana bir yaratılışa sahiptir. Bu sebeptendir ki, Peygamber Efendimiz de “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın” diye buyurarak, insanların dinden uzaklaşmasının önüne geçilmesini istemiştir. 

Suudi Arabistan Veliaht Prensi: Ilımlı İslam'a döneceğizBu arada bilinmelidir ki, dünyanın her tarafında geçerli bir tek ‘ılımlı İslam’ modeli yoktur. ‘Ilımlı İslam’, az da olsa, ülkeye, topluma ve siyasî konjonktüre göre değişiklik arz edebilir. Bu uğurda pragma neyi gerekli kılıyorsa, o şekilde hareket edilir. İşte Türkiye’de bu kapsamda periyodik olarak uygulamaya konulan islamizasyon politikaları ne yazık ki, İslam’ın müntesipleri tarafından İslamlaşma olarak algılanmakta ve sistemle aralarına mesafe koymanın önüne geçmektedir.  ‘Ilımlı İslam’, İslam’ı dönüştürme projesidir ve bu projenin bazı önemli karakteristikleri vardır. Dinin, Kur’an’ın vaz ettiği İslam olmaktan çıkıp, ‘Ilımlı İslam’ olması için bulunması gereken şartlardan biri, İslam’ın demokratikleştirilmesidir. Öngörülen, bir ‘demokratik İslam’dır. Bugün dünya çapındaki pek çok İslam karşıtı siyasi güç odağı, İslam’ı yeryüzünden tamamen silmek, İslamî olan her şeyi yok etmek arzusundadır.

Suudi Arabistan hükümetinin aldığı kararla birlikte açığa çıkan Orta Doğu – Ilımlı İslam birlikteliği, her geçen gün akidesel anlamda düşük kalan insanlar arasında yayılmakta. Körfez ülkelerinin, batıya mahkum olduğu ölçüde İslam bu topraklarda zarar görmektedir.  Suudi kraliyet ailesinin, Vehhabi akidesiyle İslâm’ın öz değerlerinden uzaklaşarak feci uygulamalara başvurmasına yol açanda bu derim projedir. 

Unutulmamalı ki batının tek derdi İslâm’dır. 3. Dünya Savaşını, dinleri ortadan kaldırmak için tasarlandığı gerçeğini daha önce söylemiştik. Şu an istedikleri Yeni Dünya düzeninlerinin olmasını engelleyen tek din ise İslâm olduğu için, yegane amaç İslâm’ın egemenliğini kaldıracak projelerdir. Ateizm fitnesi, El Kaide ve Daeş gibi oluşumlarla  İslamı terörleştirme, sekülerleştirici post modern Müslümanlık projeleri gibi Ilımlı İslâm’da aynı kisvede olan derin ve tehlikeli bir projedir. 21. Yüzyıl Müslümanlarının inancı, devrin modasına göre değişiklik göstermekte. Bu sebeple modernite edici her eylem, zayıf inanca sahip olan Müslümanları etkilemektedir. Ilımlı İslâm’da bu yüzden ciddi bir çoğalma içindedir. Türkiye’de de hali hazırda cazip  halinde olan ılımlaşma, yeni nesili değilde daha çok müslümanca geçirilmiş gençliğin üzerinden yıllar geçiren orta yaşlı insanların rağbetindedir. 

Ilımlı İslam' projesi tam gaz devam' - DÜNYA HaberleriGidişatın her türkü açıdan feci olduğu gerçeğini, geleceğin İslâm’ın özüyle hüküm süreceği zaferi gerçeğiyle giderecek yüreklerimiz var. İslâm aska revize edilemez. İslâm’ın hakikati, Allah’ın koyduğu hükümler ve Peygamberi’nin sünnetinden ibarettir. Kur’an’ın hükümlerini giderecek her türlü kanun, her türlü yaşayış, her türlü eylem Müslümana ait olamaz. Müslüman Allah’ın emriyle yaşar ve O’nun emriyle ölür. Kamet ile ezan arasında olam yaşamını, insanoğlu tarafından tasarlanmış şeylerle dininden uzaklaşarak geçirenler Müslümanlar ile haşr olmayacaktır. Bize düşen ise bu hakikatleri tüm Müslümanlara bildirmek, gözlerini açmak ve hak yola ulaştırmaktır.  Al-i İmran’ın 85. Ayetiyle son noktayı koyalım.;

“Kim İslam'dan başka bir din ararsa asla ondan kabul edilmez. O, ahirette de kayba uğrayanlardandır.”

Selametle...

Seslimakale.com.tr
 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER