GÜNCEL

Süleyman Özışık : Muhalifleri yok saymak!

Tarih
22 August 2018
İzlenme
1479 Kişi

Türkiye'de siyasetiyle, sanatçısıyla ve medyasıyla bir muhalefet sorunu yaşadığımız aşikâr.

Zaman zaman bu konuda yazılar yazıyor, olumlu muhalefetin nasıl yapılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyoruz.

Tekrarında ne kadar fayda var bilmiyorum ama yine de söyleyeceğim.

16 yıl boyunca tek başına iktidara gelen bir parti, zaman içinde güç zehirlenmesi yaşayabiliyor.

İnkâra gerek yok!

Bu zehirlenme belirtilerini son dönemlerde AK Parti'nin tabanında çok sıklıkla görmeye başladık. İl ve ilçe teşkilatlarında, belediyelerde ve kimi vekillerde bu zehirlenmenin, bu şımarıklığın emarelerine rastladık, rastlıyoruz.

Muhalif olduğunu söyleyen medyada durum farklı değil.

Köşe yazılarında dile getirdiği komik sorunlar, çıktıkları ekranlarda çok önemliymiş gibi anlattıkları içi boş meseleleri de zaman zaman eleştiriyoruz.

Zaten bundan ötesini yapmamız gazetecilik sayılmaz. Zira meslek hayatımda hep şuna inandım.

Birilerini inancından, ideolojisinden ve duruşundan dolayı sevmiyor olabilirsiniz. Ya da o sizi sevmiyor, sizin inancınıza saygı duymuyor, sizinle aynı düşünmüyor olabilir.

Bu konuda fikren çatışabilir, sert eleştirilerde bulunabilirsiniz. Ama sırf sevmediğiniz için, sırf sizin gibi düşünmediği için bir kişiye yasak getirilmesini savunamazsınız. 

"Falanca kişi Cumhurbaşkanı'nı sevmiyor. Neden hâlâ televizyonlara çıkarıyorsunuz? Filanca kişi bizimle aynı gemide yer almadığını söylüyor. Ona neden hâlâ köşe veriyor, yazı yazdırıyorsunuz" diyemezsiniz. 

Daha doğrusu dememelisiniz!

Bu ülkenin her bir ferdi Cumhurbaşkanı'nı sevmek zorunda değil. Cumhurbaşkanı'nı sevmeyen bir insana vatan haini muamelesi yapamazsınız.

Bu ülkenin her bir ferdi sizinle aynı partiye oy vermek zorunda değil. Sizinle aynı partiye oy vermediği için kimseye hain damgası vuramazsınız.

Benim inandığım dava, "Düşmanına benzeme, onun yöntemlerini seçme" diyen kutlu bir davadır.

Bizler, 28 Şubat döneminde işsiz bırakılmış gazetecileriz. Bizler, 28 Şubat döneminde açlıkla terbiye edilmeye, açlıkla boyun eğmeye zorlanmış insanlarız.

Bizler, 28 Şubat döneminde kimi tetikçi gazetecilerin yaptığı alçaklıkların bedelini ağır şekilde ödemiş, ötekileştirilmiş insanlarız.

Eğer elimize güç geçtiğinde bize zulmedenlere benzeyeceksek, eğer biz de onların yaptığı zulmün bir benzerini yapmaya çalışacaksak, bu ilk önce inandığımız davayı inkâr ettiğimiz anlamına gelir.

Vatana, bayrağa, toprağa ihanet etmediği sürece bu ülkede herkesin düşünce hürriyetinden en az bizim kadar, belki de bizden fazla yararlanması bir haktır.

Onların işsiz bırakılmasını, onların açlıkla terbiye edilmesini savunmak bu kutlu davaya hizmet değil, ihanettir.

Bakınız!

Ben Ahmet Hakan'ı, Şirin Payzın'ı ya da bir başkasını eleştirebilirim. Düşüncelerine katılmayabilirim ama düşüncelerini özgürce dile getirmeleri için elimden gelen her şeyi yaparım.

Ama onların işinden edilmesini, aç biilaç bırakılmasını savunamam.

İşledikleri bir suç var ise gereğini yargı yapar. Biz gazeteciler, iktidardan aldığımız güç sayesinde kendimizi hâkim ve savcı yerine koyamaz, "Şunu kovun, bunu aç bırakın" diyemeyiz.

Muhalif olanları yer altına, toprak altına indirmekten daha tehlikeli bir şey yoktur. Gün gelir, toprak altına itilen muhalefet filizlenir ve en zor zamanınızda karşınıza tekrar çıkar.

Bırakın muhalifler gözünüzün önünde olsun. Bırakın dilediklerince yazsın, dilediklerince eleştirsinler. Onları yok ederek, onları toprak altına iterek hataların en büyüğünü yaparız. 

Bu ülkeye, bu davaya yapabileceğimiz en büyük kötülüğü yaparız...

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  22 August 2018
  1 0
  HELE ŞU 2 YUNAN ASKERİ SALINDI DA NE 0LDU,DARBECİLERE HEMEN İLTİCA HAKKI VERİLDİ. ne safız di mi. bakan da,'ama hukuk, gukuk diy0r. elbet yunanın umurundaydı hukuk. PISIRIKLIĞIMIZI HUKUKLA, GUGUKLA ÖRTMEYELİM BEYLER.AHA.. BU DİNGİL YUNAN 0 DARBECİLERE İLTİCA VERDİ. ARTIK D0KUNAMAZSINIZ.etmeyin,yarın br0ns0nu da verip, AMA EFENDİM HUKUK,GUGUK demeyin..bu kadar eziklik yeter.
 • hursit dilaver

  22 August 2018
  0 0
  bir de bizde kasten bir İNCİRLİK B0ŞALSIN lafı ediliy0r. bunu edenlere dikkat. ABDnin incirliğe ihtiyacı kalmadı ırak ve suriye ile kıbrısta yeni alacağı usler 0na yeter.İNCİRLİK BİZE LAZIM. GUN GELİR, ULKEYE HAİNLİK EDERLERSE,DEĞER VERDİKLERİMİZE BİR SUİKAST YA DA ALIK0YMA 0LURSA İNCİRLİK ELİMİZDE REHİN 0LUR.unutmayın deniz yucel iti için kim rehin alındı.
 • hursit dilaver

  22 August 2018
  0 0
  s0n şansları tayyip beyin BM t0plantısı için ABDye gitmesi. madur0nun gitmesi gibi. göndermeyin, yardımcısı gitsin.BU TURKİYEDEKİ ABDLİLERİN DE LEHİNEDİR. geçende yazdım. tayyip bey ABDye gitmeden önce ABDlilerin ulkeyi terketmeleri takip ediliy0r mu. tayyip beye 0ralarda bir şey 0lursa diye bu ABDliler FET0 zekasıyla yurtdışına kaçarlar. dikkat etmeli ve takip etmeli.
 • hursit dilaver3

  22 August 2018
  0 0
  şimdilerde batının, ABDnin,NAT0nun bize ettiklerine bakılırsa,bunların kendilerine YALTAKLANMAYAN İKTİDARLARLA z0rluk yaşayacagını görduler.YALTAKLANMAYA HAZIRLIKLILAR DA PİYASADA EL PENÇE UMUR BEKLEMEDE.ama artık 1440 hicri yıla giriy0ruz. bitti bu iş..bakın bunlar turkiyeye, PKK, ESED, İSRAİL HATTA MISIR,BAE ile de saldırırlar. BATI ELİNİ ATEŞE S0KMAZ. KÖPEKLERİNİ SALDIRTR unutmayın.
 • hursit dilaver 2

  22 August 2018
  0 0
  ve şimdiye kadar bu NAT0 yalanı ile 0yalandık. TURKİYENİN GÖREVİ, RUS SALDIRISINDA NAT0NUN SAVAŞA HAZIRLANABİLMESİ İÇİN 6 SAAT DİRENMESİ..NAT0 görevimiz buydu. açıkçası yani.6 saatlik rus saldırısı turkiyeyi yıkacak ama batıya zaman kazandıracaktı.0l hikaye budur. neyse bunu bir 90lardan s0nra anladık.28 şubatta islam kin ve nefret destekli iktidarlar da NAT0nun göz kırpmasıyla desteklendi. millet mi. erbakana neler ettiler malum.
 • hursit dilaver1

  22 August 2018
  0 0
  muhaliflik demeyin bari S400 1 yıl s0nra geliy0r de CHPden İPden tık y0k. acep ne 0lduğunu bilirler mi. AKP BUNU 0NLARA DA HALKA DA ANLATMALI. ne de 0lsa M0SK0F GAVURUNDAN İNTİKAMINI ALAMAMIŞ 0SMAN EFENDİNİN mezar taşı var bu ulkede.neyse AKP desin ki,'TURKİYE 80 YILDIR HAVA SALDIRILARINA AÇIKTI. HEP , NAT0YA DEDİĞİMİZ DE CANIMIZ CİGERİMİZSİNİZ BİZ SİZİ K0RURUZ' DEDİLER.
 • hursit dilaver

  22 August 2018
  0 0
  ayrıca bakın antalya şaramp0lden bir örnek. bir börek dukanı kapalı ve ilan asmış.KURBAN BAYRAMI NEDENİ İLE 4 GUN KAPALIYIZ diy0r. hemen yanında İZMİR tandanslı bir yer ise. BİR KAÇ GUN KAPALIYIZ diye yazmış. bayram demek z0runa gitmiş. izmirli laik ya.. bunun t0stu da d0muzludur.işte islam kin ve nefreti böyle ,ulan BAYRAM MUNASEBETİYLE de bari. y000 diyemez. adam laik. 0nlar mabetsiz şehir hayali ile yetiştiler.d0layısı ile kin ve nefretliler.
 • hursit dilaver

  22 August 2018
  1 0
  sayın yazara iyi bayramlar. 0 da bilir, muhaliflikle, hainliğin ne 0lduğunu. bizde muhaliflerin buyuk bir kısmın da hainlikte ellerine su dökulmez. fırsatını bulduğunda sizi ne hale getireceğini anlayın.hainleri takip edin.ABDye öpucuk gönderenler,aramız açılınca el 0ğuşturanlar y0k mu.hem de s0lculukta, gariplerden nasiplenmişleri,0 s0l kafalıları, laikçileri, islam kin ve nefretlileri fiştekliyenler gibi.muhaliflik tamam ama hainlige hayır.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER