SİYASET

Süleyman Özışık : Yerel seçim neden önemli?

Tarih
21 January 2019
İzlenme
5919 Kişi

AK Parti'nin son dönemlerdeki bazı icraatlarından memnun olmayan parti içi muhalif kesim, yerel seçimlerde sandığa gitmeyeceğini ya da başka partiye oy vereceğini söylüyor.

Söyledikleri şu:

"Ben Erdoğan'ı hep destekledim, bundan sonra da desteklerim. Yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisine yine oy veririm. Ama bu seçimlerde AK Partili belediye başkan adaylarına oy vermeyeceğim."

Gerekçeleri farklı farklı...

Kimi “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” diyor, kimi “3600 ek gösterge”den bahsediyor, kimi ise ekonomik sıkıntıdan, kimi ise FETÖ mağduriyetinden dem vuruyor. 

Bu kesimler kusuruma bakmasın ama ben bu durumu pireye kızıp yorgan yakmaya benzetiyorum.

Yani seçilecek olan il ve ilçe belediye başkanları. Hadi diyelim ki Binali Yıldırım'ı ya da Mehmet Özhaseki'yi cezalandırıp belediye başkanı seçmediniz. 

Ne olacak?

Yerine gelecek olan belediye başkanları yukarıda saydığım sıkıntıları giderecek yetkiyle mi gelecek? Ya da tersinden bakalım. Binali Yıldırım ve Mehmet Özhaseki göreve gelirse bu sorunları çözecek mi?

Hayır, çözmeyecek!

Dedim ya, bu seçim mahallî idareler seçimi. Kendi ilimizi, ilçemizi ve dahi mahallemizi teslim edeceğimiz, bize bire bir hizmet edecek belediye başkanlarını seçeceğiz. 

Başka bir şey değil...

Şimdi diyeceksiniz ki: "Bu seçim basit bir mahalli idareler seçimiyse, neden ısrarla bir genel seçim havası estiriliyor?"

Haklı bir soru...

Müsaade ederseniz bu sorunun cevabını ben değil, Millet İttifakı'nın temsilcileri versin.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün yine yabancı misyon şefleriyle bir aradaydı. Henüz vatandaşına anlatmadığı seçim vaatlerini Avrupalı Büyükelçilere anlatıyordu.

Söylediği şu söz önemli:

"İstanbul ve Ankara başta olmak üzere hedefimizde büyükşehirler var. Buraları kazandığımız an, iktidar yolunu açmış olacağız."

Bir başka CHP'li ismi, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi dinleyelim:

"Eğer Adana'yı, Mersin'i, Bursa'yı, Ankara'yı, İstanbul'u alırsak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi erkene alınır. Ben de Cumhurbaşkanı olurum."

Peki bu iş o kadar kolay mı olacak?

İnanın yerel seçimlerde birkaç büyük il kaybedildikten sonra bu iş tereyağından kıl çekmekten daha kolay olacak. Nasıl olacağını gerek televizyon ekranlarında gerekse köşe yazılarımda birkaç kez dile getirdim. 

Belki duymayan vardır diye tekrar edeyim.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'ne geçiş referandumunu yapmak üzereyken temeli sağlam olan bir iddiada bulunmuştum.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir parti kurma ya da bir partinin başına geçme hazırlığı yaptığını, bu zemini oluşturmak için de Doğu ve Güneydoğu'daki Kürt aşiretler başta olmak üzere çeşitli kesimlerle gizli kapaklı görüşmeler yaptığını söylemiştim. 

Ancak o dönemde birileri "Zemin şimdi uygun değil" diyerek sabırlı olmasını istedi. Son Cumhurbaşkanlığı seçiminde Gül'ün ne yaptığını hepimiz gördük. Eğer "çatı aday" olarak kabul edilseydi, Erdoğan'ı indirmek için rakip olacaktı ama o da olmadı.

Geçtiğimiz haftalarda katıldığım bir televizyon programında, "Abdullah Gül çalışmalarına hız verdi. Yerel seçimler sonrası ya bir parti kuracak, ya da bir partinin başına geçecek" dedim.

Abdurrahman Dilipak Hoca da benim bu sözlerimi destekleyen ciddi bir kulis bilgisine yer verdi birkaç gün önce...

“AK Parti'nin İstanbul ya da Ankara'yı kaybetmesi ve oy oranı olarak gerilemesi Abdullah Gül için beklenen zeminin oluşması anlamına geliyor. AK Parti içinden 50-55 milletvekilini de yanına alarak ya bir parti kuracak ya da Saadet Partisi'nin başına geçecek" diye yazdı.

Ben bu iddiayı bir adım öne götüreyim:

Abdullah Gül sadece birkaç milletvekili değil, seçilecek bazı belediye başkanlarını da başına geçeceği ya da kuracağı partiye çekerek AK Parti'yi bitirme oyunu oynayacak.

Ve Türkiye şahit olsun...

Benim haftalardır eleştirdiğim AK Partili bazı belediye başkan adayları, böyle bir ortamda AK Parti'den istifa ederek Abdullah Gül'ün başına geçtiği partiye katılacak.

Daha altı ay önce yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP'den milletvekili adayı olup, çıktığı televizyon ekranında Erdoğan'a, "Bu adam Kaddafi olmak istiyor" diyen ve şimdi AK Parti Belediye Başkan Adayı gösterilen birinin...

Gittiği her ortamda, "Süleyman Soylu Kürtleri katlediyor" diyerek İçişleri Bakanı'na kâğıda kaleme gelmez galiz küfürler savuran ama AK Parti'den aday gösterilen bir belediye başkan adayının...

Ya da ByLock kullandığı kesinlik kazanmasına rağmen AK Parti'den aday gösterilen bir başka adayın bunları yapmayacağına garanti verebilen birileri varsa, buyursun öne çıksın.

Ve ben bunları yazdım diye günlerdir "AK Parti'yi niye eleştirip kötü gösteriyorsun" diyenlerin surat hâlini de o zaman göreceğim Allah izin verirse...

Konuya dönelim.

AK Parti'nin İstanbul ya da Ankara'yı kaybetmesi, Abdullah Gül'ün AK Parti'den koparacağı isimlerle birlikte siyaset sahnesine dönmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elini tahmin edilemez boyutta zayıflatacak.

Meclis'te azınlık durumuna düşen AK Parti'nin, erken genel seçim isteğine cevap vermekten başka şansı olmayacak.

Çünkü eğer erken seçime gidilmezse, Sarı Yelekliler benzeri ya da Gezi benzeri bir eylem planlanarak Türkiye bir ateş çemberinin içine çekilecek.

Bundan sonrası Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce'nin de dediği gibi... CHP'nin iktidarı, Bay Tatanka'nın Cumhurbaşkanlığı dönemi başlayacak.

Pardon...

HDP ve dolaylı olarak PKK'nın iktidarı desek daha doğru olacaktı.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Sen harbi sigirsin

  26 January 2019
  1 0
  Allah gerçeği insana kendi diliyle yazdırır iste bak br güzel demişsin kimler kimleri aday yapıyorlar.suleyman özışık biz bu dediklerini 2 senedir böğüre böğür e bağırıyoruz kimsenin zerre tinladigi yok kusura bakma da artık kör sağır dilsiz olmuş birseye yapılacak birşey yok diye düşünüyorum
 • Sadri çakır

  22 January 2019
  0 2
  Ben bunda yanlış bişey göremiyorum.Ak parti halka verdiği sözleri tutmadı Abdullah Gül den yardım istiyor.Yeni parti kurulması için büyük baskı var.Bu seçimden sonra birden fazla parti kurulur.Hatta Ak parti içinden dahi birden fazla parti çıkabilir.Sivri biber olmuş 16 TL Marketleri suçlayan bir iktidar var.Tüm yetkileri halk marketleri suçla diye vermedi.Geregini yapmayacaksan tüm yetkiler neden sana verildi?
 • Abdulbaki Sağır Konya da

  22 January 2019
  2 1
  Aynen çok doğru tespitlerde bulundu hocam
 • Yozgatli

  22 January 2019
  5 1
  Sayin yazar her secimde vatan elden gidiyor hukumet elden gidiyor yaygarasiyla artik secim alamaz ak parti reis etrafindaki dalkavuklari ve teskilatlarda ki hirsizlari temizlemeden yerelde oy falan alamaz madem yerel secimi kaybederse reis kaybedecek o zaman halkin sesine kulak versin ak parti maskesi ile halki somuren teskilatlari degistirsin
 • Pervan

  22 January 2019
  5 1
  Öyleyse ak parti neden o bahsettiginiz adaylari aday olarak gosteri bu bugunden belliyse halkta gerekeni yapacak o adaylara firsat vermiycek
 • Asım

  21 January 2019
  2 1
  7 Haziran 2005 seçimlerini hatırlayın. Ak Partiye bir tokat atalım dedi millet ama az daha chp+hdp hükümet kurup Türkiye'yi mahvedeceklerdi. Neyse ki 2 Kasım 2015'te telafisi oldu, 5 milyon oy tekrar Ak Partiye döndü. Bu sefer olmaz bunu herkes aklına koysun
 • Nlhm

  21 January 2019
  1 6
  O zaman tedbir alınmalıydı.damat Ferit bakan yapılmamalıydı 80 milyonun içinde onun işini yapacak kimse yokmuydu.yada Erbakan'ı en kötü dönemde Amerikan ajanı kalkancıyı ve ailesini meclise ve külliyeye koymasın.biz başka partiye oy vermicez ama akpartiyede vermicez.16 yıl sonra kendimizi cezalandırıcaz.daha önce sandığa gitmicektikki reis de ona göre davranmalıydı.bu secimde sandık mandık yok hava güzel olursa pikniğe gidicez.
 • As1

  21 January 2019
  8 0
  Takma bree Süleymancim Bayrak Vatan Büyük Lider Erdogana Söyle O kimseye Bakmasin O Yüce Allahi Haki Memnun Etsin Gerisi Bos inan Bos !, bizlerde hem daha cok calisiriz Hep Dik Dururuz O Bizim Herseyimiz Biz onunla Vatan Olduk
 • TEK

  21 January 2019
  10 0
  Sayın Süleyman Bey söylediklerinizde haklısınız, azıcık Ak Parti ' nin yaptığı yanlışları eleştirip yol gösterdiniz mi sözüm ona menfaatperest akepeliler hemen sizi de hainlikle suçluyorlar.Bu kişilerin acilen Partide temizlenmesi lazım hem parti hem ülke için ...
 • murat mumcu

  21 January 2019
  4 0
  iki ucu boklu değnek... o dediğin adaylara oy versen kendi elinle teslim edeceksin, seçmezsen gül alacak nasıl iş bu? ak partiyi desteklemek mi desteklememek mi hayırlı? bu yazıya göre her halükarda ak parti kaybedecek görünüyor. bir de sizin gördüğünüzü Millet görmüyor mu sanıyorsunuz? ak partiye oy vermeyeceğim diyen insanlar kendi menfaatleri yüzünden değil göz göre göre ak parti düşmanlarına oy vermek durumunda kalacakları için rahatsızlar
 • MİMAR

  21 January 2019
  9 1
  Süleyman Bey, Ak parti; yarın başka partiye gidecek, menfaatine göre hareket edecek insanları neden millet vekili ve belediye başkanı yapıyor.Parti Adamlarına sahip olsun efendim. Tayibin sırtından nemalananlar yarın nemalanacak başka bir kapı bulunca gider tabi. Asıl iş sağlam adamlarla yola devam edebilmekte. Partinin çürük adamları eleyememesi neden seçmenin suçu oluyor. Tutup göz göre göre hırsıza oymu vereceğiz.
 • Kaan

  21 January 2019
  3 5
  Bu nasil bi gazetecikik tamamen halki yonlendirmeye calisiyorsunuz.gazeteci boyleyse halk napsin
 • Pendik

  21 January 2019
  15 0
  Türkiye Erdogan la Yürümeyi ögrendi ,, Erdogan la ayaga kalktik Dünya onunla hergün haber Yaparken Türkiye dekiler Erdogana nankör lük ediyorsunuz yapmayin bree ölümü herkes tadicak Kimsen neysen .. hakkin olmayanin alirsan ne kazanacan Allah ne diyecen . O mezara girdinmi de Yanliz kime ne diyecen , ha benim evladim ha senin evladin hak bu degilmi neyi paylasamiyorsunuz Niye hainlik ediyorsun Güllllllllllllllll niye bir de Namaza duruyorsun .bak gül Erdoganin görevi o bir lider Sen degil
 • Reschko 1

  21 January 2019
  14 1
  Bu Adama baktimi Nankör,görüyorum yaziklar olsun ,, bree yaziklar olsun ne sesinde ne de Kisiliyinde hayir var mi mi mit Mu hi hu bu daha yok icrat Ögle bir kardesi vardi Erdogan. Nasilda kiydi Bu güzelim insana .anlamis degilim bree Yüce Allahim O güzelim insani Korusun benim Gurur kaynagim Erdogan Bir sarilabilsem dünyalar benim olurdu... bizler icin hersey yaptin bree güzelim insan Allah senden razi olsun Pasam
 • Ich

  21 January 2019
  15 1
  Bree Dünya Konusuyor avrupa gipta ile Bakir Türkiye nin büyümesine Kimileri bundan sikayeci yetmiyor calismiyor baskasinin Malina bakiyor .... Sayin süleyman..vallahide billahide Bu Erdogani kaybedersek vatan gitti bu hainlere birakirsak bu dümeni 100 sene Daha Erdogan bekleriz .. eskilerin dedigi gibi Halk neye laikse O kisi gelir Tatanka,gül,chp.hdp.den hayir bekliyen gitsin cukura girsin bir daha da cikmasin alicagi zaten nah tir
 • Ich

  21 January 2019
  15 1
  Nankör..nankör..nankör...arkasindan kimse hayir okuyumucak
 • As1

  21 January 2019
  15 2
  Nefret bu adam Hain ve nankör
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER