SİYASET

Süleyman Özışık : Nasıl bir ittifak?

Tarih
03 October 2018
İzlenme
1279 Kişi

MHP lideri Devlet Bahçeli, "İstanbul dışında her yerde aday çıkaracağız" diyerek yerel ittifakın çerçevesini belirlemiş oldu.

"Eğer MHP her yerden aday çıkaracaksa, bu nasıl ittifak olacak?" diye merak ediyor olabilirsiniz.

Şöyle olacağı kanaatindeyim.

MHP hangi il veya ilçede güçlüyse, AK Parti o il veya ilçede zayıf aday çıkararak MHP'yi desteklemiş olacak. Aynı durum AK Parti için de geçerli olacak.

Ancak parti tabanları bu durumu ne kadar kabullenecek, orası şimdilik muamma...

Çünkü taban, güçlü ya da zayıf aday çıkarmasına bakmaksızın partisini desteklemek ister. Partisi dururken, bir başka partinin adayına oy vermeyi içine sindiremez. 

Zaman zaman bazı yerlerde, "MHP ile AK Parti tabanı Cumhurbaşkanlığı seçiminde birlikte hareket etmedi. Bu seçimde de birlikte hareket etmeyecekler" şeklinde yorumlar yapılıyor. 

Bu yorumu yapanların haklılık payları var ama gözden kaçırdıkları bir şey de var.

Türkiye, partiler arası ittifakı ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçiminde denedi. Pek çok seçmen, bu yöntemi garipsedi ya da mantıklı bulmadı. Ancak bu kez durum farklı...

Atatürk'ün CHP'si ile Kandil'in HDP'si bir araya gelebiliyorsa, MHP ile AK Parti tabanın bir araya gelmesi veya kader birliği yapması çok daha rahat olacak.

Milliyetçi ülkücüler, HDP'li bir ismin herhangi bir yerde belediye başkanı olmasındansa, AK Partili birinin koltuğa oturmasını canı gönülden ister. AK Parti, PKK ile dirsek temasında olan CHP'li bir ismin başarılı olmasındansa, MHP'li adayın göreve gelmesi için her türlü fedakârlığı yapar.

Yapacaklarını da göreceksiniz!

Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta, AK Parti ve MHP'nin aday göstereceği isimlerin kimliği...

Daha önce de yazmıştım.

AK Parti, mevcut belediye başkanlarının yüzde 90'ını değiştirme konusunda son derece kararlı.

Öğrenebildiğim kadarıyla, İstanbul, Balıkesir, Sakarya, Amasya, Kayseri, Malatya ve Trabzon, belediye başkanları yeniden aday gösterilmeyecek.

Büyük ilçelerdeki bazı belediye başkanlarının aday gösterilmeyeceğini de biliyorum. Onların isimlerini yazmaya kalkarsam bu sütunlar yetmez. Onların isimlerini ve yaptıkları hataları daha önce yine bu köşede dile getirmiştim.

O yazılar üzerinden iz sürerseniz, kimlerden bahsettiğimi rahatlıkla anlarsınız.

Bu arada yeni bir bilgi vereyim.

AK Parti Genel Merkezi'nin, iki dönemini dolduran büyük illerdeki belediye başkanlarının yeniden aday gösterilmemesi meselesini tartıştığını biliyorum. Eğer böyle bir karar çıkarsa, kaç ilin belediye başkanları değişecek, varın siz hesap edin. 

Eğer söylendiği gibi yüzde 90'lık bir değişim yaşanırsa ve aday gösterilecekler, tabanın istediği isimlerden oluşursa, AK Parti bu dönemi de başarıyla atlatacaktır. 

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Özhaseki, belediyecilik konusunda büyük tecrübeye sahip biri. Hangi belediyelerde nasıl sıkıntılar olduğunu avucunun içi gibi biliyor. 

Şu anda her il ve her ilçe için ayrı ayrı ekipler görevlendirdiğini, bu ekiplerin saha çalışması yaptığını öğrendim.

Bu ekipler yakın zamanda hazırladıkları raporları Sayın Mehmet Özhaseki'ye teslim edecek. Ayrıca çok güvenilir birkaç araştırma şirketi üzerinden Türkiye genelinde telefonla anket yapıldığına da şahit oldum. Buradan gelecek sonuçlar da ayrıca değerlendirilecek.

Yazıya ittifakla başlamıştık, oradan devam edelim.

Bakın buradan söylüyorum. 

MHP tıpkı genel seçimlerde olduğu gibi bir kez daha çok büyük bir başarıya imza atacak ve tahmin edilemeyen pek çok yerin belediyelerini kazanacak.

Çünkü AK Parti'nin içindeki muhalif kesim bir kez daha MHP'ye yönelecek. Ayrıca AK Parti'nin kazanamayacağı bölgelerdeki AK Partili seçmen oyunu MHP'li adaya verecek. 

CHP HDP ittifakı ne yapar?

CHP Güneydoğu'da HDP'ye çalışır ve HDP'nin PKK'ya yakın isimleri seçimi kazanır. Onun dışında HDP'nin batıda CHP'ye vereceği desteğin bir anlamı ve faydası olmaz.

Başka da bir şey olmaz!

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  03 October 2018
  0 0
  kaç kere de yazdım AKP sıhhatli bir türkiye istiyorsa, HEMEN BİR SS VARİ TEŞKİLAT KURSUN. ÖYLE GRUP AMİGOLARINDAN DEĞİL. MHPLİ VATANSEVERLERDEN. BAKIN ONLAR NELER YAPAR. ey AKP, gün sazak rahmetlinin şehit oluşuna onun gümrükteki dürüstlüğünün sebep olduğunu bilirmisiniz.size salı gruplarında balkondan slogan şövalyeliği yapanlar daha tatlı tabi.gevşekliği bırakın ve MHP ile her konuda beraber olun.onların geleceği var, sizin yok.CHP-HDP kafasına karşı ülkeyi düşünün.
 • hursit dilaver

  03 October 2018
  0 0
  sevgili AKP MHPye muhtaçtır. her yönden muhtaçtır. BU LAÇKALIĞI ANCAK MHP ÖNLER. ULAN 17 YILDIR İKTİDARSINIZ NE BÜROKRASİDE, NE DİGER YERLERDE KADRO KURAMADINIZ. YOK İŞTE. ANINDA TERKEDİLİRSİNİZ..sadece MERTÇE MHP YANINIZDA OLUR. O DA ÜLKENN BEKASI İÇİN. YOKSA BİZİM HAİNLERİN ÜLKENİN BEKASI DERDİ YOK. HEPSİ İSRAİLİN HARİTASININ HAYALİNDELER. unutmayın emi ey akepeliler. o adar da şimarmayın.
 • hursit dilaver 1

  03 October 2018
  0 0
  her şeyden önce bizim AKP takımı burnundan kıl aldırmaz halini bırakmalı. bakın TEKER TEKER FETÖ TAKIMI SERBEST KALIYOR. BATIYA ÖPÜCÜKLER GÖNDERİP DURUYORUZ AMA, ONLAR HİÇTE ÖYLE AH VAH TÜRKİYE DEMİYORLAR.
 • HAK DAVA

  03 October 2018
  2 0
  ULAN YAVUŞAK RUMUZU BİRDE VATANSEVER YAPMIŞ OĞLUM GÖTÜNÜZE YAŞ DEĞSE ERDOĞANDAN BİLECEKSİNİZ.ULAN SİZ BU MİLLETİN NASIL YAVUŞAK OLDUĞUNU BİLMİYORMUSUNUZ TIPKI SIRÇAN GİBİLER SEN BÜTÜN DELİKLERİ KAPASAN BİLE ONLAR BİR DELİKDAHA AÇARLAR BU ÜLKEDE OLANLARIN TÜM SORUMLUSU CHP VE CHP ZİHNİYETİDİR SEN MİLLETİN KALBİNDEN İMANI ALIRSAN HIRSIZDA OLUR FAHİŞEDE OLUR HAPDA İÇER HEPSİ OLUR
 • TEK

  03 October 2018
  0 0
  BURSA diyorum başka da bir şey demiyorum ... Önceki Recep ALTEPE hiç bir halt yapmadı yakın aile çevrelerine ihaleler verip , belediyeyi göçmen insanlarla doldurmaktan başka.... Yerine gelen ALinur AKTAŞ sadece şov amaçlı başlarda esip gürledi , oda fos çıktı.....
 • vatansever

  03 October 2018
  0 0
  Belediyelerin parti ismi olmaksızın hepsi 3 kağıtçı ,rüşvetçi..en üstten en alt kademeye kadar.. Recep Tayyip Erdoğan belediyecilikten gelme biri. Neden belediyelerde yolsuzluk ve rüşvet yollarını tıkamıyor.bu adamların eline bırakıyor anlamış değilim....
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER