POLEMİK

Ertuğrul Özkök : Bu dört kadınla ekrana çıksan sana ne derler

Tarih
16 August 2019
İzlenme
4672 Kişi

Yeni Şafak gazetesi yazarı Serdar Tuncer, dün son yılların en provokatif yazılarından birini yazdı.

Diyor ki:

“Benim inandığım Allah dört eşle evlenmeye müsaade etmez’ diyen (biri) ... dini kendi aklına uydurmaya çalışmaktadır ve halt etmektedir”.

*

Arkasından da şunu ekliyor: 

“Ama hiç kimse de kalkıp yaşamaya büzüğü yemedi diye bu dini kendine uydurmaya kalkmasın! Kurun kendinize bir büzük dini, yazın bir kitap, belirleyin ibadeti, yasağı kafanıza göre, oh mis, karışan mı var!”

Son zamanlarda, önüme böyle konular geldiğinde topu taca atıyorum.

“Bu benim meselem değil, muhafazakârların meselesi, onlar kendi aralarında tartışsın ve halletsin” deyip kenara çekiliyorum.

*

Mesela şöyle bir televizyon programı hayal ediyorum.

Bir tarafta Serdar Tuncer oturuyor.

Yeni Şafak gazetesi yazarı...

41 yaşında...

Evli...

*

özkök serdar tuncer ile ilgili görsel sonucuKarşısındaki kadınlara gelince...

Mesela Sibel Eraslan diyorum...

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu...

Refah Partisi’nde kadın kolları başkanlığı yapmış.

Akit, Star gibi gazetelerde yazı yazmış...

Romanları, kitapları var...

52 yaşında...

Bildiğim kadarı ile evli... Çocuğu var.

*

Mesela Nihal Bengisu Karaca diyorum...

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu...

Haber Türk yazarı.

47 yaşında...

Evli...

*

Mesela Hilal Kaplan diyorum...

Bilgi Üniversitesi psikoloji, sonra da Boğaziçi sosyoloji yüksek lisans, 37 yaşında...

Evli...

*

Mesela Nagehan Alçı diyorum...

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, 42 yaşında...

Evli ve ikiz çocuğu var...

*

Diyorum ki, Serdar Tuncer bu 4 kadının karşısına otursa...

Yukarıda alıntıladığım sözleri onlara söylese...

Neticede, hepsi muhafazakâr mahallenin çocukları... Beşi de iktidarı destekleyen yazarlar.

Şöyle kendi aralarında, bu konuyu tatlı tatlı tartışsalar....

Biz de öğrensek...

*

Mesela Rasim’in, Nagehan’dan başka eşi var mı...

Almaya kalksa ona ne der...

*

Mesela öteki üç kadın, tekeşli diye bildiğimiz yuvalarını başka eşlerle paylaşıyorlar mı...

*

Ama asıl şunu öğrenirdik.

Bu büyük lafları söyleyen Serdar Tuncer de evli...

Bildiğimiz kadarı ile tek eşi var.

*

Ama bu sözlerinden sonra içimize düşen o derin şüphe var ya...

Yoksa o da mı “Gizli bir ‘büzük dini’nin inançlı mürididir...”

*

Güzel bir program olmaz mıydı...

İŞİN İÇİNE BÜZÜK KELİMESİ GİRERSE

Serdar Tuncer benim ilgiyle okuduğum bir yazar. Şiir yazıyor, şiir okuyor, televizyonlarda kültür programları yapıyor.

Dünkü yazısında işlediği temel tez şu:

İnanç, sorgulanmayan, “Rabbim öyle istedi” diye otomatik olarak kabullenilen bir sistemdir.

Dolayısıyla inanan insanlara ‘Neden kurban kesiyorsun, neden 4 eşi kabul ediyorsun’ demek yanlıştır.

Ben başka insanlara neden bunu yapmıyorsun diye sormuyorum, onlar da bana sormasınlar.

*

Bu sözlere katılmasam da, kendi açısından savunabileceği bir tezdir. Ama bu tezi kabul etmeyen insanlara “Büzük dini kurun” gibi cümlelerle yüklendiği zaman, bu iş olmuyor.

Bu yazıyı o sözlerin absürdlüğünü göstermek için yazdım.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • vatan sevdalısı

  20 August 2019
  1 0
  serdar kardeş yazısını okudumda bu özkök baya yanlı ve iğrenç çekme yapıyor .amacı nedir:) er meydanında (sandıkta halkın iradesi) yapamadığını dinin bazı özel durumlarını sanki ibadet emir vs gibiymiş gibi yaparak ne yapmak ister... tartışılacak bir din yok ortada. uyulacak din var.hele bi ferdi ibadetleri bi hallediver.sünnetleride.mesela farzlar bitti hala alamadıysan kendini gece namazlarına kalkıver bakayım 4 ...meselesi geride kalır.:)
 • KRİSTAL KOZMİK

  20 August 2019
  5 0
  Salem'de masum kadınların 'cadı' denilerek infaz edilmesinden bile 'bayram' çıkaranlara itiraz etmeyip kostüm giyer dolaşırlar. Yılbaşında hindi katliamı dediklerini de duymazsınız. Öz-sömürgeciliğin bu kadar içselleştirilmiş, bu kadar aleni bir türü sanmıyorum olsun.20 YAŞINDAKİ KIZLAR KAZANDIKLARI ÜNİVERSİTEDEN KOVULURKEN BAŞI KAPALI DİYE SEN NERDEYDİN
 • Atilla Asil

  20 August 2019
  1 0
  Mü'min bilirki hakkında açık bir nass bulunan bir konuda inkar küfürdür.Bırak inkarı evirmek kıvırmak bile....4 evliliğe ruhsat veren nass açıktır.Peki ertugrul! Bekar yada evli olduğu halde metres hayatı yaşayıp buna "aşk" diyen ki aşkı kirleten senin gibileri ;Münker ve Nekir'in karşısında ne diyecek merak ediyorum?
 • Anti özkök

  18 August 2019
  5 0
  Yıllaaaardır provokatif olan kendileri, herşeyi eleştirme yönlendirmeye çalışmaya hakkı var ya hazretlerinin! Şimdi adamın yazısının bir bölümünü al kafana göre yorumla. Bu zamanda gözü yiyen varsa! yapsın o ayrı mesele ama sen olayın detaylarını bir öğren sonra kafana göre yorumla. Adam sanki zorla evlenecek dört eşle! Ve ordaki konulardan bir tanesi. Sen neden milletin inancına burnunu sokup duruyorsun diyor. Rahat bırakın bizi, biz size karışıyor muyuz diyor... Aloo!
 • VATANSEVER

  18 August 2019
  7 0
  Ertuğrul sen Serdar TUNCER'in yazdığı yazıda tutarsızlık ararken, adamın yazdığı yazıyı eleştirirken kendi tutarsızlığını ortaya koyuyorsun.Serdar TUNCER'in Yazdığı yazıda tutarsızlık yok, tutarsızlık sadece senin inancında ve inancın doğrultusunda Serdar TUNCER'i eleştirmende...
 • s.çolak

  18 August 2019
  5 0
  serdarTuncerin kendisine iyi bir kapak yaptığını anlamamış numarası yapıp ta karşısına dört kadını yerleştirmeye kalkması topu taca atmak gibi oldu. Bence de "bütün inanç grupları kurban geleneğini terk ettikleri halde neden müslümanlar hala terk etmedi" demek büzük dinidir
 • zaza

  17 August 2019
  6 0
  erturul sen etek giydinmi,giydin resimlerin internette boy boy hemde mini etek,kimse sana dokanmaz sen kim, serdar abiye laf soylemek kim,sen degilmiydin ayip ettin deyip ahmet kayanin ölümüne giden yolu acan ,sen degilmiydin erbakan hocanin devrilmesinde gazeteni silah gibi kulanan,sen kimsin biliyon mu, merak etmiyorsundur, cunku sen ne oldugunu zaten biliyon islam dusmani azili bir ka.. sin,geldi gecti ömür ama sen bir turlu müslümanlarla ugramaktan yasayamadin sana aciyorum....
 • ahmet

  17 August 2019
  3 0
  islam dini ikdidarın veya kendini üst sınıfda gören kişilerin vede ilahiyatcıların nefsani arzularına ve düşüncelerine göre şekillenemez.vahiyle vede hadisle şekillenmiştir.isteyen inanır isteyen rededer.serdar tuncer e katılıyorum.
 • Fatih

  17 August 2019
  3 0
  Bu yazıdan sonra, Serdar Tuncer'in yazısını merak edip okudum.Ertuğrul Özkök sanırım yazıyı tam okumamış veya kasti bir durum bu. Cümlenin başına sonuna bakmadan ortadan cımbızladığı cümleyi eleştirmiş yazısında ama okuduğunu anlayamamış(!) sanırım.. Bu yılların gazetecesine yakışmadı!
 • Derin şüphe

  17 August 2019
  3 0
  Neyin derin suphesi bre zindik? Adam/Serdar kafadan din uydurmayin" demis! Allah mumin kuluna 4 es alabilirsin" dedigini inkar eden bir kafir misin yoksa itiraz eden bir munafik misin? Kimin kaç esli oldugunu hangi hak, sifat ve selahiyetle sorguluyorsun bre ucube?
 • Kafdağının dalisi

  17 August 2019
  2 0
  Ertuğrul yazdığın bu yazının ne kadar absürt oldğunu dahi alayamayacak kadar absürtsün. Boynuz dini nerene battı?
 • NASCAR

  17 August 2019
  2 0
  Tamda E.Özkök'ün bilgisine, kültürüne yakışacak cinsten bir makale. İslamda 4 eş farz değil, ihtiyaca göre belirlenmiş kişinin kendisine bırakılmış sınırdır, onunda şartları vardır, her isteyen kafasına göre yapamaz, Özkök anadolu halkının içinde olsaydı, ihtiyaca göre Anadolu da eşlerin kocalarına gidip kız istediğini ve evlendirdiğinin yüzlerce örneğini görürdü, ama amaç üzüm yemek değilde bağcıyı dövmek olunca böyle aptalca makaleler yazılabiliyor.
 • Anti öZkök

  17 August 2019
  2 0
  Keşke adam olaydın
 • Dcnrt55

  16 August 2019
  4 0
  Domuzu şaraplar götüren dingil! Senin domuzundan kurban olmuyor,sen rahat ol!!!!
 • bızık

  16 August 2019
  2 0
  Ertugrulcum gene mevzuyu anlamamışsın, Şimdi Serdar bu yazıda kime kızmış? Tabii ki birkaç gün önce Müslümanlar yine kurbandan vazgeçmedi diyen sana..Yani ortalıkta dolaşan büzük senin büzük..bak ne diyecem, bu dünyada kıymetlimiz Gizli kahramanımızdır büzük. Kıymetini ancak yokluğunda anlarsın.(Kahraman tanımı) Anlamadığın kısma gelince, büzüğün konuşulmasına kızmışsın ama Asıl tehdit yazının sonunda geliyor: boğa boynuzu..amman diyorum ,Dikkat et takılma!!
 • Yorum

  16 August 2019
  4 0
  E.Özkök daha Serdar Tuncer'in ne dediğini anlamamış,kalkmış birde bunun için yazı yazmış! Yılların uzta gazteci yazarı! sözde...
 • Kuran Müslümanı

  16 August 2019
  1 0
  Nisa Suresi 3. Eğer ( kendileriyle evlendiğiniz takdir de ) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz ( veya size helal olan ) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; * Bazı Meallerde Cariyeler ile Yetinin Diye Anlam Verilmiş, Bu Yanlıştır Ayetin Orjinalinde YETİNİN Diye Bir Kelime YOKTUR ! ( Doğrusu, Hür veya Cariye Alın ) 129. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kadınlar arasında adaleti yerine getiremezsiniz.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER