GÜNCEL

Elvan Alkaya : Doğudaki Kürtleri Afişle Korkutup, Batıdaki Beyaz Türkleri Kucaklamak

Tarih
23 May 2015
İzlenme
1948 Kişi

23 Mayıs 2015

Bir süre önce Van merkezdeki reklam panolarını, kan akan musluklar süslemişti. Kürtçe ve Türkçe olarak 'Önleminizi alın', 'Bir gün bitecek', 'Bir gün her şey', 'Sahip çıkmazsanız uzak değil!', 'Nefessiz kalmayalım', 'Farkında mısın?' yazılı ilanlar; halka açıkça vereceği oya göre tehdit seçeneği sunuyordu.

Yazılara kamuoyu ve halk tepki gösterince, birden o afişler kaldırıldı. Yerlerini üzerinde VASKİ'ye ait olduğu belirtilen 'Bir gün tükenebileceğinin farkında mısınız?', 'Su sadece bizim değil bütün canlıların', 'Dünya su ile güzeldir. Suyumuzu koruyalım' yazılı afişler asıldı. Ancak herkes eski afişlerin iktidar partisine oy verilirse şu an yaşanılan sukunet olmayacağının resmi olduğu mesajını almıştı.

Derken afişlerden sonra PKK’nın silahlı kanadı HPG’nin mektupları ortaya çıktı. Güneydoğuda bazı illerdeki vatandaşlara gönderilen HPG imzalı tehdit mektuplarında: “Biz bir hususa anlam veremiyoruz. Yani AKP bu kadar kirlenmişken nasıl olur da yanında yer alıyorsunuz. Ya anlamıyorsunuz ya da sizi satın alacak paralar akıtmaktadır. Eğer bu duyduklarımız gerçek ise o paraları burnunuzdan getirmesini gayet iyi bildiğimizi sizin de bilmeniz gerekli. Eğer sizin ailede tek bir oy AKP veya başka bir partiye gitsin o zaman hesabımız da büyük olacağını sizin bilmeniz gerekir” yazıyordu.

Anadolu Ajansı’na ait olan bu haber bazıları tarafından Ti’ye alındı. Halbuki seneler boyu Türk askeri ile PKK arasındaki kanlı çatışmalarla birlikte yaşayan bölge insanına o mektuplar sorulsaydı, durumun vahameti daha iyi anlaşılabilirdi.

Eskiden; PKK ile Türk Silahlı Kuvvetli arasındaki çatışmaların arasında kalan köylüler, geceleri kumanya ve haraç isteyen PKK militanlarını evlerine misafir etmek zorunda kalıyorlardı. Bölgeye gelen her öğretmenin, doktorun, memurun kurşuna dizildiği yıllarda, bölge halkının hayatı da terör nedeniyle zehir olmuştu. Çatışmalar arasında hayvanını güdemeyen, evine ekmek götüremeyen, ailesinin güvenliğini sağlayamayan terör mağduru aileler, Türkiye’nin batısına göçmek zorunda kaldılar. Çünkü teröristlerin tehditlerine karşı gelirlerse bedelini evlatlarının ödeyeceklerini biliyorlardı…

Çözüm süreci ve bölgenin kalkınması sonrasında tekrar topraklarına dönen aileler, aynı senaryonun 7 Haziran bölümünü tekrar yaşıyorlar. Geçtiğimiz gün HDP’nin Van Erciş’e astığı  "HDP dışında başka partinin girmesi tehlikeli ve yasaktır" yazılı afiş, bölge halkına mektupla olmasa da kocaman bir ilanla bu tehditi kanıtlıyor. Başka partilere oy verilmesinin tehlikeli ve yasak olduğunu halka duyuran HDP, bu afişe acaba nasıl gülümsüyor?

Doğu’daki Kürt halkına ‘bize oy vermezseniz musluktan kan akar gibi tekrar kan akar’ imasında bulunup, ‘HDP dışında başka partiye oy vermek tehlikeli ve yasaktır’ diyen HDP, batıda ise adeta bir barış güvercini. Öyle ki doğudaki temel tabanının muhafazakarlığını reddedecek kadar da kucaklayıcı. Diyanetin kaldırılmasını isteyen, Türkiye’nin bölünmeyeceğine dair garanti veren, din derslerinin müfredatlardan kaldırılmasını isteyen ve eşcinsellere karşı pozitif ayrımcılık yapan HDP, batıda tamamen farklı bir dil kullanıyor. Doğu’daki HDP tabanına ise ateizme saygısını ve eşcinsel evlilikleri desteklediğini anlattığını ise bir türlü göremedik.

DİHA’nın 22 Mayıs tarihli haberinde, ‘Mersin'de 1995 yılında Gabar Dağı'nda çıkan çatışmada yaşamını yitiren PKK'li Ezdin Aydoğan (Ferhat) için Akdeniz ilçesi Güneş Mahallesi'nde taziye çadırı kuruldu. Taziye çadırına PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Aydoğan'ın posterleri asılırken, çevredeki binalara da PKK ve KCK barakları asıldı. Taziye çadırını ziyaret eden HDP milletvekili adayları, Aydoğan ailesine baş sağlığı diledi’ diyor.

Başbağlarda PKK’nın öldürdüğü 33 sivil, Elazığ- Bingöl Karayolu'nda şehit edilen 33 asker, İdil ve Midyat’ta kadın çocuk ayırt etmeden kurşuna dizilen 40 köylü, Erzurum Yavi’de Türk askeri kıyafetiyle kahvede toplanmış teröristlerin yaylım ateşi açarak öldürdüğü 38 sivil, Bitlis Yolalan’da katledilen  4 öğretmen ve 2 yaşındaki kız çocuğu, Mardin Yalımköy’de roketatarla evi bombalanan korucu Gökoğlu ve ailesindeki 6 gariban ve diğer adlarını yazıma sığdıramadığım diğer  yüzlerce şehit için çadır kurmaya kalksak;  HDP’li milletvekilleri ailelerine başsağlığı dileyebilecek mi?

Seslimakale

@ElvanKavi

[email protected]

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER