EKONOMİ

Akif Beki : Bırak inadı Merkez!

Tarih
10 July 2019
İzlenme
1567 Kişi

İki sene önce "Ne duruyorsun Merkez" başlıklı bir yazıyla Erdoğan'ın faiz-enflasyon teorisine niye bir şans vermediklerini sormuştum.

Uyarıları dinlemedi Çetinkaya ve hedefleri tutturamama gerekçesiyle görevden alındı.

Yerine atanan Uysal'ı, daha yolun başında tekrar düşünmeye çağırıyorum. Cumhurbaşkanı'nın teorisine kendini kanıtlama fırsatı tanısa Çetinkaya'nın sonu böyle mi olurdu?

Evet, belki yine hedefleri tutturamazdı. Ama hiç değilse başarısızlık ona yazılmazdı, sorumluluk üstüne kalmazdı.

Şimdi, yüzde 6.5'tan devraldığı enflasyonu yüzde 15.7'lere çıkaran başkan olarak tarihe geçti. Ardında kötü bir sicil bırakmakla eleştiriliyor.

murat çetinkaya ile ilgili görsel sonucu

Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Görüşümü biliyorsunuz; faizin sebep, enflasyonun netice olduğu kanaatindeyim” demeye devam ediyor.

Zaten, Çetinkaya'nın sonunu getiren şeyin, bu konudaki görüş ayrılıklarını aşamamak olduğunu da saklamıyor.

Değdi mi peki onca ayak diremeye?

Yeri geldi 'faiz lobisi'ne çalışma ve ihanet gibi ağır suçlamalara katlanmak pahasına oranları sert düşürmeye yanaşmadı eski Başkan.

Davul siyasi otoritenin boynunda, ekonomik sorunların hesabı ondan soruluyor ama Merkez Bankası, bağımsızlık iddiasıyla tokmağı vermiyordu.

Üstelik siyasi otoritenin, faizleri indirtmeden, sözünü Merkez'e dinletmeden rahat etmeyeceği açıkken...

Yine de bu bıktıran faiz direnişi iyi mi oldu?

Oranları aşağı çekmiş olsa, şimdiye çoktan deneme-yanılma yoluyla bu teorinin aslı ortaya çıkmaz mıydı?

Hem Çetinkaya gitti, hem enflasyon uçtu, hem de bedelini öderken bu tecrübeden hiçbir ders öğrenemedik.

“Bir şeyi anlamıyorlar, anlamadıkları şu, faiz lobisine çalışıyorsunuz başka bir şey yok. Faiz lobisi bunu düşürür mü” diye az mı çıkıştı Erdoğan?

Bu zehir zemberek tepkilere göğüs germektense gereğini o zaman yapsa ne vardı, ne kaybederdi Çetinkaya?

Erdoğan, bütün sıkıştırmalarına rağmen Merkez'i yerinden kımıldatamadı da ne oldu? Daha parlak bir noktada mıyız?

Yatırımların azalması ve enflasyonun tırmanması başta, ekonomide kötü giden her şeyi, hala Merkez'in bir türlü kırılamayan faiz direncine bağlıyor iktidar.

Hala bastırıyor, hala aynı görüşü zorluyor Cumhurbaşkanı. "Böyle yürümez. Söylediklerinizin hiçbiri tutmuyor, yanlış yoldasınız. Merkez Bankalarının bağımsızlığı var, müdahale etmeyin deniyor. Tamam da, müdahale etmediğimiz için bu hale geliyor. Tablo ortada” diyeli  iki yıl oldu.

akif beki ile ilgili görsel sonucu

İnat da bir murattır elbette. Fakat Murat Çetinkaya'nın başını yedi, yine de para politikalarında gerçeği bulmamıza yaramadı. Bari Murat Uysal aynı hataya düşmese, şeytanın bacağını kırsa...

Ekonomide kötüleşmelerin müsebbibi ve günah keçisi olmaya devam etmek istemiyorsa yeni Başkan, bugünden tezi yok. 'Deneyelim gitsin, Erdoğan ne yılar ne yorulur ne de doğru bildiğinden şaşar' moduna geçmeli.

Tamam, Merkez, baskıya sabır taşından bile dayanıklı olduğunu cümle aleme ispatladı. Bu tahammül gösterisini uzatmanın alemi ne artık...

İktidarın faiz ısrarı test edilmeden ‘nerede yanlış yaptığımız, sorunların ekonomi yönetiminden mi faiz lobisinden mi ya da dış müdahale ve oyunlardan mı kaynaklandığı’ nasıl netleşecek?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Adil

  11 July 2019
  0 0
  Merkez Bankasının bağımsızlığı fikri elbette önemli ancak bankanın temel görevi de fiyatlar genel seviyesini dengede tutmaktır. MB politikalarını oluşturan güçlerin en önemlilerinden biri banka yönetimidir ama yazarımızın dediği gibi davul da hükumetin boynundadır. Bütün bunların ötesinde bu politikaların oluşma süreçlerinde başka güçler de etkili olmaktadır. Umalım ki yeni gelen yönetim daha başarılı bir performans sergilesin.
 • Ben

  10 July 2019
  1 0
  Senin kadar yalakasını ömrümde görmedim faiz düşerse döviz ne olacak hiç fikrin varmı acaba
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER