GÜNCEL

Turgay Güler : Paralel okullar için geri sayım başladı

Tarih
15 May 2015
İzlenme
27359 Kişi

15 Mayıs 2015

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan Arnavutluk ziyareti dönüşünde uçakta gazetelerin yayın yönetmenleri ve yazarların sorularını yanıtladı. Erdoğan yurtdşındaki Paralel Yapı'ya bağlı okulların kapatılmasına ilişkin, 'sürecin sonuna yaklaşıldığı' masajı verdi: Şimdi biz Maarif Vakfı’nı kuruyoruz. Vakıf kurulduğu andan itibaren. MEB Maarif vakfı herhangi bir ülkenin eğitim bakanlığıyla ilişkiye girip orada işleri ele alacaklar. 

DERSHANE MESELESİ KAPANIYOR 

Bizim temaslarımızın ardından, kapanmalar başladı. Mesela Azerbaycan başladı. Gabon buradaydı. 'Size uyumsuzluk sağlayan bize de sağlar' dediler. 'Nasıl yol izleyeceksek adımlarımızı atalım.' Senegal’den aldık. Peyderpey devreye sokuyoruz. 1 eylül’den itibaren hızlanacak. Dershane meselesi kapanıyor biliyorsunuz. Maarif Vakfı da devreye girdiği andan itibaren biliyorsunuz orada okuyan çocuklar var açıkta kalmaması lazım. Maalesef o ülkelerin devlet erkanının çocukları da var o okullarda. 

GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ 

Mülkiyet meselesi dahil,  tüm konular, ilgili ülkenin eğitim bakanlığıyla konuşulacak. Gerekiyorsa mülkiyet devr alınacak ya da bu hususta destek vereceğiz. Diyelim öğretmenleri Maarif Vakfı gönderecekse, o ülke de diğer masrafları üstlenecek. Destek vermemiz gerekiyorsa da destek vereceğiz. 

Erdoğan, "Eylül'den önce de başlayabilir mi" sorusunu, "Daha önce de başlayabilir" diye yanıtlarken yurt içindeki dershanelerin dönüşümüne ilişkin de, "dönüşemeyenler kapanacak" dedi.

DEVLET, KENDİNİ BARAJIN ALTINA ŞARTLAMAZ

ERDOĞAN, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın, partisinin barajın altında kalması durumuna ilişkin yorumuyla ilgili soruya şu yanıtı verdi: Devlet kendini barajın altına şartlamaz. Yaparsa yanlış yapar. Nerede terör olursa olsun hazır olmak durumundadır. Şu anda da devlet tüm güvenlik güçleriyle, jandarmayı da dahil ediyorum. Güvenlik güçlerini valiler göreve çağırır. Güneydeki gelişmelerden dolayı zaten bir hazırlık var. Diğer bölgelerde de buna benzer şeylerin olması durumunda gereken yapılır. Barajın altında kalınırsa şunu, bunu yaparız diyenler bunun bedelini öder.

BAŞKANLIK TAKVİMİ, 2019 MU OLUR ONU BİLEMEM

CUMHURBAŞKANI Erdoğan seçimden sonra başkanlık sistemiyle ilgili sürçek konusunda şunları söyledi: Bir kere taşlar yerine oturacaktır. Burayı güvenli liman haline getirmiş olacaktır. Referandum sayısına ulaşırsak başkanlık sistemini takvimine alacaktır AK Parti. Bunun takvimi 2019 mu olur daha mı erken olur bilemem. Böyle bir süreç söz konusu. Tabi bunun artılarını eksinlerini 12 yılda çok rahat görüyoruz.

MUHALEFETİN VAATLERİNİN İÇİ BOŞ

CUMHURBAŞKANI Erdoğan CHP, MHP ve HDP'nin bol vaadli siçim progpagandalarını şöyle değerlendirdi: Bu vaatlerin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum, bana göre içi boş. Bunların baktığı hazinenin içinde ne var? Şu var. Bu nasıl olsa bizi bir yere kadar götürebilir? Nereden ne gelecek farkında değiller. Yap işlet devlet işine girdiğimizde bir çok kişi karşı çıktı. Bir şeyler üretemezseniz yapamazsınız. Havalimanı, üçüncü köprü vs. Bunlar böyle şeyleri düşünmüyorlar. Mesela (ben Kanalistanbul'u kaldıracağım) diyor. Bu doğru bir yaklaşım tarzı değil ki. 

DEMOKRASİ ADASI 

Mesela biz Yassıada'ya 'Özgürlük ve Demokrasi Adası' dedik. TOBB’a dedik ki 'gel yap'. Şu kadar yıl işlet sonra devret dedik. Ahmet Bey temelini attı. Burada uluslararası tercih noktası olacak Demokrasi Adası. Mesela şehir hastanelerini yaptıracağız. Yapan firmadan biz kiralayacağız. Yatırım maliyetimiz olmayacak. Firmaya yaptırıp biz kira vereceğiz. Mesela 20 yılığına kiraladık 20 yıl sonra uzatabiliriz. Biz bunları yatırımcıya yaptırıp bu maliyetten kurutuluyoruz. İş bilenin kılıç kuşananın.

Güneş

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • adam resmen yandaş zengin ediyor..

    15 May 2015
    2 17
    ne olacakmış devlet özele hastane yaptırıp 20 yıllığına kiralayacakmış.. işte biz buna rantiye diyoruz.. yahu 20 yıllık kira ile sen o hastanenin sahibi olursun niye 3. birini zengin ediyorsun ? sonra neden özel yapıyor devlet yapmıyor ? özel sektör devletten daha mı güçlü ?
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER