POLEMİK

Sevilay Yılman : Dostlar alışverişte mi görsün Abdülkadir Selvi?

Tarih
20 December 2017
İzlenme
2882 Kişi
 DÜNKÜ köşesinde, “AK Parti’ye eleştiri” başlığıyla güzel bir konuya temas etmişti Abdülkadir Selvi. Gerçekten durum tam da dediği gibi. Ki bendeniz kâh bu köşede kâh daha evvel Sabah’ta defalarca aynı eleştiriyi dile getirmiştim. Evet, eğer AK Parti tarihe “MİT krizi” olarak geçen 7 Şubat 2012’deki meseleyi tam kavramış olsaydı, sonraki süreçlerin hiçbiri yaşanmayacaktı. Çünkü bugün FETÖ olarak andığımız terör örgütünün kendisini ilk ele veriş tarihi 7 Şubat’tı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı bir şekilde elimine edip ülkenin uluslararası istihbaratını da ele geçirme gayreti boşa çıkan FETÖ, bir anlık hırsla büyük bir hataya düşmüş ve neye hizmet ettiklerini, kim olduklarını farkında olmadan faş etmişlerdi.

Peki değerli okurlarım, meseleyi geç kavrayan, 7 Şubat’taki o alçak ve hain planın tam içeriğini kavrayamayan sadece AK Parti miydi? Yazdıkları ve konuştuklarıyla AK Parti’ye yön ve akıl veren, kamuoyunda AK Partili olarak bilinen gazeteci ve yazarlar ne yaptı? Onların refleksi nasıldı? Cevap: Birçoğununki AK Parti’ninkiyle aynıydı! Üzgünüm ama buna Abdülkadir Selvi’nin kendisi de dahildir.

O günleri bilen bilir. Kimin ne dediği, ne yazdığı arşivlerde. Açıkçası ben Selvi’nin 7 Şubat operasyonunun arkasında o zamanki adıyla Gülen Cemaati savcıları olduğunu ifade eden herhangi bir yazısını hatırlamıyorum. Var birtakım yazılar MİT kriziyle ilgili, ama hiçbirinde o krizin Gülen ve avenesi tarafından tertip edildiği yok. Keza sadece 7 Şubat’ta değil, sonraki dönemlerde de Selvi’nin ben gibi, açık kartlarla FETÖ’ye karşı duruş sergilediğine şahit olmadı kimse!

Ne zaman sergiledi bu duruşu? Hani Ahmet Kaya’nın bir şarkısı vardır: “Hep sonradan gelir aklım başıma, hep sonradan!” Selvi ve onun gibi sıkı AK Parti taraftarı olduğu bilinen birçok gazeteci ve yazarın da akılları,Kaya’nın şarkısındaki gibi sonradan başlarına geldi. Ve ne gariptir ki sonradan aklı başına gelenler, iş ayyuka çıkınca bizden çok FETÖ savar kesildi. Tıpkı Abdülkadir Selvi gibi. Peki nedendi bu geç uyanış ya da Selvi’nin ifadesiyle geç kavrayış?

Çünkü onlar da bir kısım AK Partili gibi kanka olmuşlardı FETÖ lideri ve diğer örgüt üyeleriyle. Selvi’nin Pennsylvania’lara kadar gidip Fethullah Gülen’in elini öptüğü fotoğraflar sanal ortamlarda dolaşımda. Açıkçası, ben diğer gazetecilerin, siyasilerin değil ama Selvi’nin örgüt lideri Gülen’le yan yana samimi fotoğrafını gördüğümde şoka girmiştim.

Diyeceğim şu ki: FETÖ’nün hain bir şebeke, alçak bir yapılanma olduğunu AK Parti’nin kavrayamama konusunda yaptığı eleştiride yerden göğe kadar haklı, ama eksik! Kendisini de o geç kavrayanlar grubuna dahil ederek yazmalıydı yazıyı. Bu en azından kibarca, “Ben de o yanılanlardan biriydim” deyip özeleştiri mekanizmasının saygınlığını artırırdı.

Haksız mıyım efendim?

*************

FEHMİ KORU’DAN DAHA BABA İSİMLER DE VARDI! 

DEĞERLİ okurlarım... Eğer sinsice ve çok haince yapılan o günkü plan, ilahi bir tesadüfle FETÖ’nün elinde patlamamış olsaydı, emin olun bugün Türkiye çok daha başka bir konumdaydı. O nedenle Selvi’nin, 7 Şubat’ın FETÖ ile mücadelede milat kabul edilmemesinin büyük bir hata olduğu yönündeki tezine yüzde 100 hak veriyorum, ancak “7 Şubat’tan ders alınmadığı gibi 17 Aralık’tan sonra da ders alınmadı. Ders alınsa, 17 Aralık’tan sonra hâlâ Fethullah Gülen’den sulhname getirmesi için gazeteci Fehmi Koru ile Alaattin Kaya, Pennsylvania’ya gönderilir miydi?” ifadelerinde de samimiyet görmüyorum...

Selvi kusura bakmasın ama yaptığı eleştiriyle sanki sırf dostlar alışverişte görsün istemiş! Neden? Çünkü bu aracılık işine soyunan gazeteci sadece Fehmi Koru muydu? Ya da Alaattin Kaya mıydı? Sevgili meslektaşımSelvi, bilmiyor muydu yoksa biliyordu da yazmak mı istemedi bilmiyorum ama o sözünü ettiği aracılık işini yapan çok daha baba, kallavi isimler, FETÖ ile Erdoğan’ın arasını bulmayı kendine misyon edinmiş gazeteciler var.

Hani hep sorgulanır şu Erdoğan’ın katıldığı son Türkçe Olimpiyatları’nda örgüt lideri Fethullah Gülen’e yaptığı meşhur “Dön memlekete” çağrısı... İşte o çağrı da iki işgüzarın ortak organizasyonu değerli okurlarım. Son dakikaya kadar gitmeyi dahi düşünmediği Türkçe Olimpiyatları’na Erdoğan’ın nasıl götürüldüğünü, onu zora sokan o saçma sapan çağrıyı kimlerin nasıl yaptırdığını biliyorum. Bunu birçok üst düzey AK Partili de biliyor.

Bana göre o organizasyon da Erdoğan’ı kamuoyu nezdinde güç duruma düşürmek için planlanmıştı. Sonradan zaten böyle olduğu başta Erdoğanolmak üzere birçok üst düzey AK Partili tarafından da anlaşıldı. Anlaşıldı da o ikisinden hesap soruldu mu? Hayır!

Aksine değerli okurlarım, FETÖ’yü Erdoğan’la barıştırma girişimi altında tertip edilen o meşhur operasyonu çekenler, güle oynaya kaldıkları yerden devam ettiler pozisyonlarına. FETÖ’nün bu ülkeye bu kadar zarar vermesinin en büyük müsebbibi, sözüm ona bu barış elçileridir! Onların ne halt olduklarından çok ama çok emin olan Recep Tayyip Erdoğan’ı sürekli FETÖ’ye karşı yumuşatma çabası sarf edip, atacağı her ciddi adım öncesi, “Hocaefendi sizin yanınızda... Sizi çok seviyor” deyip durduran ve Türkiye’nin FETÖ denilen o alçak yapıyla mücadeleye geç başlamasına sebep olan Gülen Cemaati sempatizanlarıdır.

Habertürk
20 Aralık 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Ali Haydar

  21 December 2017
  2 0
  Bilmeyenlere; F.G, ''Don artik bitsin bu hasret'' denildiginde donseydi, istanbul'da hava alanina iner inmez, ucakta kelepce takilacak dogruca kodese koyulacakti!
 • Deli Filozof

  21 December 2017
  4 0
  Bilerek mi yapiyorsunuz, yoksa cahillikten mi anlamiyorum. Fetö'ye Fetó dedikçe bu sorunu çözemezsiniz, anlayamazsizniz. Bu bir GLADYO yapilanmasidir. Siz Fetó ile múcadele ederken, Gladyo çoktan baska mecralara sizmistir. Yoksa bu kadar oyunu Pensilvanya'da ki Sümsük organize edemez.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER