GÜNCEL

Sevilay Yılman : Yeni bir “darbe” hazırlığı mı var?

Tarih
18 February 2020
İzlenme
943 Kişi

Hiç derdimiz yoktu... Eksikti...

Bir de şimdi ABD Savunma Bakanlığı için raporlar hazırlayan Rand Corporation adlı düşünce kuruluşunun yaklaşık 1 ay kadar önce Türkiye hakkında hazırladığı rapor çıktı başımıza…

Toplam 276 sayfalık bu raporun tamamını okuyamadım ama özetini kavradım.

Raporun esas amacı son zamanlarda aralarına soğukluk giren Amerika ve Türkiye’nin birkaç ay öncesi gibi yeniden dost olabilmesinin yollarını aramak.

Ancak tabii bu yollar aranırken de Türkiye’nin mevcut durumu ile alakalı uzunca bir analiz yapılıyor…

“Türkiye’nin milliyetçi eğilimi” başlığı altında ele alınan raporda Türkiye’de son zamanlarda ekonomik kalkınma odaklı politikadan, milliyetçilik odaklı politikalara geçildiği ve bu politikaların gereği olarak da batılı devletlerden giderek uzaklaşıldığı ifade ediliyor.

rand ile ilgili görsel sonucuTürkiye’nin ABD için stratejik öneminden duyulan “kaygılar” gölgesinde hazırlanan raporda NATO üyesi müttefiğin zorlayıcı bir duruma doğru gittiğinin altı çiziliyor.

Ve deniliyor ki; “AK Parti iktidarının milliyetçi ve batıdan kopuk, NATO ile ters düşen politikaları daha fazla kaldırılamaz! Türkiye ya muhalefetin iktidara gelmesiyle yüzünü yeniden Batı’ya dönecek ya da AK Parti iktidarı, Avrasya ve NATO arasındaki denge politikasının dozunu artıracak ve NATO’dan tamamen çıkacak!”

Onlara göre bu durumda da AK Parti iktidarı çok sürdürebilir değil yani.

O yüzden Amerika’yı yönetenlere diyor ki RAND’cılar; “Önlem alalım şimdiden ve muhalefetle dost ilişkiler kurmaya başlayalım!”

Tamamen raporu hazırlayanların görüşlerinin yer aldığı rapor tipik bir Amerikan alışkanlığı…

Ve işe bakınız ki biz de, oportünizmi hayatlarının felsefesi haline getirmiş ve Amerika’nın dünya üzerinde Jandarma pozisyonunu koruma güdüsüyle hareket eden üç beş işgüzar analistin bol Amerikan doları kazanma gayesi ile kaleme aldıkları bu rapor üzerinden “Eyvah darbe geliyor!” diye yaygara kopartıyoruz.

Efendim; ”TSK’daki orta seviye subaylar askeri liderlikten son derece hayal kırıklığına uğramış ve darbe sonrası devam eden tasfiyelerde yerlerinden edileceklerinden endişe duyuyorlarmış. Bu hoşnutsuzluk bir noktada başka bir darbe girişimine bile yol açabilirmiş ve Erdoğan tehdidi ciddiye alıyor gibi görünüyormuşmuş!”

Hadi diyelim TSK ile ilgili yazdıkları doğru.

Ee peki Cumhurbaşkanı Erdoğan kısmı?

O da mı doğru?

Ben sordum soruşturdum böyle bir şey zinhar yok!

Yani Erdoğan’ın olası bir darbe tehlikesi, tehdidi görüp işi ciddiye aldığı ifadesi külliyen yalan!

Hal böyleyken niye bu yaygara?

Elbette ki raporu onaylamıyor ya da hoş karşılamıyorum.

darbe ile ilgili görsel sonucuAncak her zamanki Amerikan küstahlığının bir başka versiyonu olan bu rapor üzerinden de şu anda İdlib’de kelle koltukta mücadele veren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her daim darbe hazırlığındaymış gibi şeytanlaştırılmasını da kabul edemiyorum.

Milli Savunma Bakanlığı’nın ve Genelkurmay Başkanlığı’nın son derece sert bir üslup ve tavırla reddettiği söz konusu raporun gayesinin Türkiye’de yeni bir iç huzursuzluk çıkartmaya çalıştığı ayan beyan ortada iken… Bunu göremeyip bu rapor üzerinden toplumu; “Kesinlikle yeni bir darbe geliyor! Dikkat edelim!” deyip ürkütmenin ve son zamanlarda üzerine yüklenen sorumluluktan başka bir şey düşünmeyen milli orduya, Mehmetçiğe güvensizlik pompalamanın kime ne faydası var?

Tamam FETÖ her zaman bir tehlikedir ve bu konuda mutlaka dikkat kesilmeliyiz de…

İyi de biz ordusunu bir türlü adam edemeyen, sürekli “darbe” düşünen vesayetçilerin eline teslim eden aciz, zavallı bir devlet miyiz?

Küstahlıkları ile meşhur şaklaban Amerikalı analistlerin hazırladığı bir rapora bakıp, paranoyaya bağlayıp Türk Ordusu’nun bir alçaklık peşinde olduğundan şüphelenecek kadar hasta mıyız?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Mustafa

  18 February 2020
  1 0
  Bu konuda her kez bir şey söylüyor, son sözü Millet söylemişti.15 Temmuz da. Deneyimi olmayan millet böylesine bir mücadele ile darbecileri duvara sürtmüş ise, sanılmasın ki bundan sonra da böyle olacak. Bunu darbeciler çok iyi bilir. Ancak, gönüller teselli, stresleri dolap arkasında olsun diye konuşurlar ve yazarlar.
 • mahoni

  18 February 2020
  0 0
  darbe geldi gezi sponsoru klavala suçsuzmuş vawww darbe gelecek diyenler geçmiş olsun kuşa bak kuşa derken geziciler aklandı balıga bak balıga derken fetoclar aklanacak biz darbe olurmu olmazmı tartiaşlım
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER