DÜNYA

Serdar Turgut : Piyasalar sanki büyük buhran varmış gibi tepki veriyor

Tarih
30 December 2018
İzlenme
1240 Kişi

Ekonomi yorumları Wall Street borsasında son bir aydaki düşüşlerin, bundan önce en son 1930’lardaki Büyük Buhran döneminde görüldüğünü söylüyorlar.

Bunun sebebi de Beyaz Saray oldu.

Tecrübeli Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü John Kelly görevinden alınınca yerine geçici olarak atanan Mulveney katıldığı bir televizyon haber programında ağzından Başkan Trump’ın merkez bankası başkanını görevden almayı düşündüğünü kaçırınca ortalık toz duman oldu.

Gerçekten de Trump faizleri düşürmesini istediği merkez bankasının bunu yapmamasına sinirliydi ve bunun sorumlusu olarak merkez bankası başkanını görüyordu.

Trump haklı olabilir fakat bir merkez bankası başkanını sadece bu nedenle görevden almanın Amerikan ekonomisine kriz çıkarabileceğini bütün ders kitapları da yazıyor.

Çünkü bu sistem merkez bankasının özgür ve bağımsız olduğuna duyulan güven üzerine kurulmuş durumda.

Trump’ın müdahaleleri bu güveni yıkacağından büyük bankalar sadece bu işin lafı ile bile sarsıldılar. Öyle ki hazine bakanı hepsini tek tek arayıp yeterli paraları olup olmadığını bile, kriz dönemlerinde hep yapıldığı gibi, sormak zorunluluğunda hissetti kendisini.

Üstelik başkanların, merkez bankası başkanını bu şekilde görevden alma yetkisi olup olmadığı bile net değil.

Ekonomi politikasında farklı düşünmek yeterli bir işten alma nedeni olarak görülmüyor.

Trump bunu sonradan fark etti ama iş işten geçmiş, cin şişeden çıkmıştı ve ekonomi durup dururken buhran koşulları tepkileri vermeye başladı. 

Suni krizi ekonomi yönetimi kontrol altına almak için bayağı ter döktü. Noel tatiline bir tek onlar ile Başkan Trump çıkmadı diyebiliriz Washington’da.


yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER