DÜNYA

Serdar Turgut : İstanbul bir şekilde çözülür ama Doğu Akdeniz'i kaybetmeye doğru gittiğimize emin olabilirsiniz

Tarih
15 April 2019
İzlenme
6793 Kişi

Aslında bu yazının başlığı sadece ‘BU ARADA’ olacaktı.

Ama çok soyut kaçacağı için daha ipucu veren şimdiki başlığı tercih ettim.

Bizler ülke olarak yerelleşmişken, içimize çekilmişken ‘bu arada' ne yazık ki fazla konsantre olamadığımız önemli, tehlikeli gelişmeler de olmayı sürdürüyor.

S-400, F-35 bunalımları ve ciddi yaptırım tehditlerini biliyorsunuz bunları tekrara gerek yok şimdi.

 

 

YENİ BİR GİRİŞİM

 

Ancak bence geçtiğimiz hafta içinde Amerikalı iki senatör Bob Menendez ve Marco Rubio’nun senatoya görüşülmesi için sunduğu yasa tasarısı Türkiye açısından en vahim olan gelişmeydi.

Emin olun yasa tasarısının tamamı elime geçip okuduğumda başımdan kaynar sular dökülmüş gibi hissettim.

Yıllardır bu ülkeyi takip ederim hiç bir dönemde bu kadar Türkiye aleyhine sonuçlar doğurabilecek bir adım daha önce atılmamıştı.

Herkes "Acaba İstanbul ne olacak" diye düşünüyor ama ‘bu arada’ bizler hepimiz Doğu Akdeniz'i kaybetmeye doğru gidiyor gibiyiz. Bu tasarıyla bu yapılmaya çalışılıyor.

 

TASARININ ASIL AMACI

 

Tasarının resmi amacı ilk sayfasında şöyle açıklanıyor: "Bu tasarı Doğu Akdeniz’de güvenlik ve enerji işbirliklerinin geliştirilmesi ve diğer amaçları taşımaktadır."

Metni benim gibi dikkatle okursanız diğer amacın da Türkiye'yi Doğu Akdeniz'den silmek olduğunu görebiliyorsunuz.

Bir süredir yapılan temaslar zaten bu adımın altyapısı hazırlanmaktaydı. Amerika bölgede İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs (Rum Kesimi) ile bir stratejik ortaklık oluşturuyor. Bu ülkeler gerekirse Mısır’ın desteğini de alarak Akdeniz'deki dev doğalgaz enerji alanlarına ve ülkelerin ulusal güvenliğine dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı ortak hareket etmeyi taahhüt ediyorlar. 'Ortak hareket' kavramı içine askeri işbirliği de konuluyor.

Bu bağlamda hem Yunanistan hem de Kıbrıs Rum Kesimi ABD’ye silah, askeri gemi ve asker konuşlandırması için yeni imkanlar açıyor ve hatta ABD, Kıbrıs Rum Kesimi'ne yeni silahlar satmayı da taahhüt ediyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • nuri

  16 April 2019
  3 0
  sen amerika da fazla kalmışsın ne yapalım yani amerika güçlü diye domalalım mı şirin gözükmek için her şeye hemi diyelim SEN GEMİMİZİN BOBALANMASINI ASKERİMİZİN TOKATLANMASINI ÇUVAL OLAYINI UNUTTUN GALİBA SEN UNUTTUN BİZ UNUTMADIK BEN BU DEVLETİN YERİNDE OLSAM ABD DEKİ TÜRKLERİN HİÇ BİRİNİ TÜRKİYE YE ALMAM
 • Halil

  16 April 2019
  0 0
  Rusya Abd'nin D. Akdeniz planından haberdar. Türkiye ile yakınlaşması ve S-400'leri teknoloji avantajlarıyla nato ülkesi Türkiye'ye sunma nedeni anlaşılmakta. Güven kazanmak için daha çok cömertlikte bulunacaktır. Abd rızaen gitmezse; Rusya bir yanlış yaptırıp Türkiye'ye karşı saldırgan durumuna düşürürse; nato karargahlarında külahlar ters giyilir ve abd için sonun başlangıcı olur. Abd neden S-400 krizi geçirdiği sanırım anlaşılmakta. Kapıdaki savaş bizden çok Rusya'nın savaşı gibi görünüyor.
 • mamocan

  16 April 2019
  1 14
  çok enteresan 100 yıl önce kıbrısı ingiltereye satan abdülhamidden 100 yıl sonra, abdülhamid diyenler yine satıyor yavru vatanı. sadece yavru vatan mı? erzurumun ve trabzonun katarlılara satıldığı ile ilgili haberler var. vatanımızı kim satıyor acaba?
 • zaza

  15 April 2019
  1 3
  chpkk varken biz daha cok yer kaybederiz once bu iki parti kapatilmali yoneticileri vatan hainliginden idam edilmedikce biz hep kaybedecez yazinnn bir kenara
 • vatan sevdalısı

  15 April 2019
  0 0
  1900lü yıllrda zaten kaybtmşik akdenzi.ama son 10 yılda durumu tersine çevirdik sayılır (dı).ama ne zaman bu millet ayağa kalksa (1922 abd gazete habrlri atatürkü şeytan vs ilan eder incelenirse-şimdide aynısı)içten maşalarla karışıklığa çekiliyor.o değilde ben abd de çok içtekileri yendiğimiz an abdyi yenmiş olacağımız kanısındayım.darbe ile galip gözükürüz ama cia ve ajanlarının tiyatro lafı ile önemsizleştirme çekildi bu muhalefette karşılık buldu bu durumda onlar cianin maşasımı diye soryrm.
 • Makedonyalı

  15 April 2019
  4 1
  Biz elhamdulillah Çanakaledeki şehit ve gazilerin torunlarıyız .Conilerin gelecekleri varsa görecekleri de olacak inşaallah
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER