DÜNYA

Mehmet Barlas : Irak’ta iç savaş tehlikesine dikkat

Tarih
02 August 2022
İzlenme
283 Kişi
Irak'daki istikrarsızlık iç savaş tehlikesi doğuracak seviyeye geldi. Seçimlerden bu yana 11 ay geçmesine rağmen hükümet kurulamadı. Sadr, oy oranını arttırmasına rağmen hükümeti oluşturmayı başaramadı.
Şii gruplar arasındaki gerginlik halkın parlamentoyu basmasına kadar dayandı. Aynı zamanda İran yanlısı Haşdi Şabi örgütü ile Irak'lı PKK'lıların işbirliği yaptığı çok açık görülüyor. Türkiye'nin büyükelçilik ve konsolosluklarına yapılan saldırılar bu işbirliğinin yansımaları. Görünen o ki Türkiye'nin Irak ve Suriye'de terör örgütü PKK/YPG'ye yönelik kararlı duruşunu engellemeyi hedefleyen bir ittifak ile karşı karşıyayız.
Bu ittifak kimlerden mi oluşuyor: İlk akla gelen ülkeler elbette İran ve ABD…
Konu Türkiye düşmanlığına geldiği zaman ilginç şekilde bir anda İran ve Amerika bile birleşebiliyor. PKK-Haşdi Şabi dayanışması ve işbirliği bunun en bariz örneği. İşte tam bu yüzden herkesle işbirliği ve anlaşmalar yapacağız ama sadece kendimize güveneceğiz.

BİDEN GERÇEKTEN KOVİD Mİ OLDU?
ABD Başkanı Biden, 15 günde ikinci defa Kovid hastalığına yakalandı. Bütün aşıları, hatırlatma dozları ve maskesi tam olan Biden'ın üst üste hastalanması bir çok spekülasyona neden oldu. 
Beyaz Saray doktorları Biden'a ilaç verilmeyeceğini ve sadece ona izolasyon uygulayacaklarını söyledi. Zaten akli melekeleri sorgulanan Biden'ın bilinçli olarak izolasyona alındığı ve mümkün olduğu kadar halkın önüne çıkartılmak istenmediği söyleniyor. Her konuştuğumda bir gaf yapan Biden'ın kamuoyundaki desteği yerlerde sürünüyor Biden'ı başkanlık koltuğuna oturtanlar bile ondan desteğini çekti. Lidersiz olan ve yönetim boşluğu yaşayan ABD, düştüğü çukurdan bakalım bir çıkış yolu bulabilecek mı? Bu dünyanın huzuru için de çok önemli.

ERDOĞAN VE NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ
Ukrayna buğdayının yola çıkması için bütün hazırlıklar tamamlandı.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER