GÜNCEL

Kurtuluş Tayiz : Büyü, cin ve Cemaat

Tarih
03 January 2015
İzlenme
3428 Kişi

3 Ocak 2015

Cemaat'in cin fikirli abilerinin son günlerde büyülerden, esrarlı doğa olaylarından fazlaca bahsetme nedenini anlamaya çalışırken fark ettim; zihin dünyalarındaki bu kayma hayattaki yerleriyle ilgili gerçek bir yer değiştirmeyle  bağlantılı. Siyasi ve toplumsal zeminde yaşadıkları daralma, zihin dünyalarına yansıyor; üzerinde at koşturdukları meşru alanı kaybettikçe, zihnin karanlık alanına çekiliyorlar. Cemaat'in 'küçülme', 'geri çekilme' ve 'yer altına inme' kararı olarak yansıyan son dönem hazırlıklarının ruhsal yansıması, zihnin daha korunaklı alanına geçme biçiminde gerçekleşiyor.  
Hükümeti devirme, devleti ele geçirme, siyasal sistemi tanzim etme gibi rasyonel hedefler üzerinden, gerçek alanda verdikleri savaşı kaybedince gerçeküstü alana kaçtılar. "Erdoğan'ın cinleri", "Acem büyüsü", beddualar ve felaket buyuran türlü kehanet demagojilerine sığınmalarının sebebi gerçeğin karşısında tutunamamaları. Gerçekle başa çıkamadılar; doğruların çarpıtılması üzerine bina ettikleri ahlaksız düzenek, birkaç akıllı lafla, sahici itiraz ve cesur çıkışla çöktü; hem de o düzeni kuran "bilge" aydınlarla birlikte. Cemaat'in bütün nitelikleri bir anda gözler öne serildi; nasıl bir istihbarat şebekesi olduğu, milli iradeyi gasp etmeye çalıştığı, şantaj çetesi olduğu ortaya çıktı. Gerçeğin aynasından yansıyan karanlık yüzü artık gizleyemiyorlar; bu nedenle aklın karanlık tarafına geçtiler. 
17-25 Aralık darbesinin birinci yılında Cemaat ulusal güvenliği tehdit eden "Pensilvanya Örgütü" ve "Paralel Devlet Yapılanması" olarak Kırmızı Kitaba girdi; Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkarılmasıyla birlikte değerlendirildiğinde, Cemaat'in meşruiyetini tümden yitirdiği görünüyor.  
Bu noktaya gelmelerindeki sorumluluk elbette Gülen'in kendisine aittir; ama Cemaat'in istihbaratçı abilerinin de en az Gülen kadar bu yenilgide payı vardır. Cemaat'in "derin abileri" diyebileceğimiz bu kişiler, 70'lerde ABD'ye götürülerek eğitilen Özel Harp Dairesi mensuplarının eli kalem tutan, 'dindar', yeni kuşağını temsil ediyorlardı. Ama dünya ve Türkiye bu kadar değişmişken ülkenin dışarıdan dizayn edilmesi, vesayet altına alınması mümkün değildi. Bu ülke, bu millet artık ayakları üzerinde durabilecek olgunluğa erişti; Cemaat üzerinden Türkiye'ye format atmanın, elbise giydirmenin imkânı yok.  

Akşam

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacakt��r.

 • YORUMLAR
 • FET633

  04 January 2015
  1 0
  ESKİDEN BÜYÜ YOK MUYDU.DOĞAÜSTÜ ŞEYLERE ŞİMDİ Mİ DÖNDÜNÜZ.BENCE SİZ ASIL MEVZULARI ÖRTMEK İÇİN İNSANLARIN DÜŞÜNCELERİNİ BURAYA YÖNLENDİRME YAPIYORSUNUZ.Kİ BEN BÜYÜ, ÜÇ HARFLİYİ İNKAR ETMİYORUM AMA YÜZ YILLARDIR MEDENİYETLER VAR .HEPSİ BÜYÜYLE ÇÖKERTİLMEYE ÇALIŞILSAYDI...BENCE MEVZU BAMBAŞKA .BİZ DE BİLMİYORUZ MAALESEF :)
 • Faruk demet

  03 January 2015
  1 0
  CAHİL ILE ETME SOHBET AKIBET CAN İNCİTİR, ALIMIN HER BIR KELAMI LAL'Ü MERCAN İNCİ'DİR EYVAH! BU NAMERT CAHİL HOCA(!)YA EĞITSIN DİYE TESLIM EDİLEN TALEBELERE ALLAH YARDIM ETSİN... GENÇLER, NE OLUR AKLINIZI KİMSELERE KİRAYA VERMEYİN... SADECE ALLAH'A YAR OLUN Kİ, O'DA SIZE YARDIMCI OLSUN...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER