DÜNYA

Kerem Alkin : ABD’nin 2. ‘İç Savaş’ı

Tarih
01 June 2020
İzlenme
1664 Kişi
ABD'nin tarihi adeta ilerleme (progress) ile şiddet (violence) kavramlarından örülmüş, kurgulanmış bir 'film şeridi' gibi. Bir ülkenin aynı gün hem 'özel sektör' bazlı ilk uzaya astronot gönderme projesini başarıyla tamamlarken, diğer tarafta, bir siyahi Amerikalının polis tarafından 'vahşi'ce öldürülmesi nedeniyle 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan etmesi ve adeta 'iç savaş' görüntüsü vermesi bir tek ABD'de görebileceğimiz bir tablo. 1979'dan bu yana, pek çok silah kullanılarak ABD'de öldürülen çocuk ve yetişkin sayısı 180 bin. Bu rakam, 2. Dünya Savaşı'nda ölen 53 bin, Vİetnam Savaşı'nda 47 bin, Kore Savaşı'nda 34 bin, Irak Savaşı'nda 3 bin 500 asker sayısının kat ve kat üstünde.
ABD'de olaylar dinmiyor: Vali acil durum ilan ettiABD bir yol ayrımında. 1925-1945 doğumlu 'sessiz nesil' (silent generation), 1946-1964 doğumlu 'doğurganlık nesli' (baby boom) ve benim de içinde yer aldığım X nesli açısından, ABD'nin söz konusu 'tenakuz'ları, 'iç çatışmalar'ı kabullenilmiş olabilir. Ancak, Y ve Z kuşağı açısından, ABD'nin 'genetik kodları'na işlemiş 'önü alınamaz ırkçılık'la, sert bariyerle örülmüş 'sınıfsal toplum' anlayışıyla, ısrarla göz ardı edilen 'yoksulluk' ve 'gelir dağılımı adaletsizliği' ile, ABD'nin dünyaya kendisini 'özgürlük ve demokrasinin beşiği' ve 'fırsatlar ülkesi' olarak lanse etmesi giderek daha fazla zora giriyor. Başkan Trump, göreve gelirken, ABD'nin 'toplumsal fay hatları'nın ve 'sosyo-ekonomik dengesizlik'lerinin daha da derinleşmiş olduğunun farkındaydı.
'ABD'yi yeniden yüceltmek' (make America great again) sloganın özü de buydu. ABD ekonomisinin vazgeçilmez unsurları olan 'KOBİ'leri Çin ve Meksika mallarına karşı korumadan, ABD'li şirketleri yeniden ABD'ye yatırımcı olarak geri getirmeden, ABD imalat sanayini yeniden güçlü kılmadan, ABD halkının ortalama yaşam standardını yeniden iyileştirmeden bunu başarmak zor. Ancak, bunun anlamı, Soğuk Savaş bittiğinden bu yana, ABD'yi 'küreselci serüvenler'e sürüklemiş olan bir 'elitist yapı'ya karşı, Washington'da 'gerçek' bir iktidar savaşı vermeyi gerektiriyordu. Ne enteresandır ki, 'Kovid-19' ABD'yi vurana kadar 'küreselciler'e karşı savaşı kazanmaktaydı.
Bugün, tüm dünya 'Kovid- 19'un arkasındaki 'küreselci müesses nizam'ın ilişkilerini, çıkarlarını, zenginliklerine zenginlik katmalarını, Trump'a karşı 'cephe'de gerilerken, yeniden 'mevzi' kazanmalarını konuşuyor. 
USA is on fire, Black Lives Matter has been hijacked,' As the left ...Trump'ı destekleyen siyahi aktivist Candace Owens'ın George Soros'un, 'Açık Toplum Vakfı'nın, 2016'dan beri ABD içindeki 'ayaklanmalar' için 'protestocular'a para verdiklerini iddia etmesi çok mu şaşırtıcı? Trump'ın ise polisin bile bile öldürdüğü George Floyd'un ailesini arayarak, derin üzüntülerini belirtmesi ve Mineapolis'teki yağmacıların yüzde 80'inin eyalet dışından olmasını açıklaması çok mu şaşırtıcı? 'Gezi Olayları' sizlere bir şeyler hatırlatıyor mu?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • Bosuna

    02 June 2020
    1 0
    Gostericilerle bosuna ugrasiyorlar. 200 dolar verip onlari sokaga salan para çetesinin tasmalı it'i Soros iblisini sehir meydaninda sallandirsalar ne gosteri kalir ne kimse sokaga cikar. Abd nin bile Soros'a dokunacak gucu yok demek ki..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER