DÜNYA

İsmail Yaşa : Kanuni’den ne istiyorlar?

Tarih
18 June 2020
İzlenme
1074 Kişi

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Kanuni Sultan Süleyman’ın adını taşıyan caddenin tabelası geçtiğimiz günlerde sökülerek yere atıldı ve bu çirkin eylemin görüntüleri sosyal medya aracılığıyla servis edildi.

Libya’da ise başkent Trablus’un doğusundaki Tacura kentinin en önemli caddelerinden birine Kanuni’nin adı verildi.

Tacura Belediye Başkanı Hüseyin bin Atiyye, Osmanlı padişahının İspanyollara karşı Trablus halkına yardım için ordu gönderdiğini ve başında Hadım Murad Ağa’nın olduğu ordunun yardımıyla Tacura’nın 1551’de işgalden kurtarıldığını hatırlattı.

Kanuni Sultan Süleyman’ın adını taşıyan tabelanın Riyad’daki caddeden kaldırılmasıyla eş zamanlı olarak Suudi Arabistanlı troller de Twitter’da padişahı kötüleyen paylaşımlar yapmaya başladı.

Kanuni Sultan Süleyman'ın dedesinin dedesinin dedesi kimdir? 1 ...Bu arada Riyad’dan gelen görüntülere anlam veremeyen birçok kişinin aklına şu soru geldi:

Suudi Arabistan’ın Kanuni’yi hedef almasını gerektirecek ne oldu?

Son günlerde yaşanan gelişmelere bakınca Osmanlı padişahına yönelik saldırıya doğrudan gerekçe olabilecek herhangi bir olay göremiyoruz.

Riyad’daki çirkin eylemin iki sebebi var.

Birincisi, Türkiye’nin elde ettiği başarılar ve kendi başarısızlıkları karşısında duydukları öfkeyle bir şekilde intikam alma arzusu.

Diğeri ise gündem değiştirme çabası.

Bu ikinci sebep de aslında birincisiyle bağlantılı.

Bugünlerde Arap sokağında her yerde Türkiye’nin Libya’daki ve sağlık alanındaki başarıları konuşuluyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır ekseninin üzerine çok büyük yatırım yaptığı ve emrine verilen paralı askerlerle Trablus’a girmesi beklenen Hafter ağır yenilgiler aldı.

Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), ülkenin tamamında kontrolü sağlama yönünde önemli kazanımlar elde etti ve daha çok güçlendi.

Milli Savunma Bakanlığı Libya'dan ilk kez fotoğraf paylaştı ...SİHA teknolojisinde gelinen nokta ve Akdeniz’deki tatbikatlar Türkiye düşmanlarını çıldırtıyor.

Yemenliler günlerdir sosyal medyada “Yemen Türkiye’nin müdahalesini talep ediyor” etiketiyle yaptıkları paylaşımlarla Suudi Arabistan-BAE koalisyonunu yerden yere vuruyor.

Koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte büyük bir felaket yaşamasını ümit ettikleri Türkiye’de rakamlar Avrupa ülkelerinin altında.

Üstelik arka arkaya yeni hastaneler açıldı.

Kısa sürede yerli solunum cihazı geliştirildi ve ihracatı bile başladı.

Türkiye’de normalleşme dönemine geçişle birlikte tedbirlerin gevşetilmesi sonucu vaka sayıları artsa da günlük vaka sayısı bu aralar Suudi Arabistan’ın epey altında.

Örneğin 15 Haziran’da Türkiye’de vaka sayısı 1592 ve vefat eden kişi sayısı 18 iken Suudi Arabistan’da 4507 yeni vaka ve 39 ölü vardı.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • ultra yandaş

    19 June 2020
    1 0
    Bu durum, Kanuni Sultan Süleyman'dan hiçbirşey eksiltmez. Ancak Suudi yönetiminin kimin uşağı olduğunu kanıtlar...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER