DÜNYA

İsmail Yaşa : Dahlan’ın paralı askerleri

Tarih
25 November 2019
İzlenme
825 Kişi

Filistin’de 25 Ocak 2006’da yapılan milletvekili seçimlerini İslami Direniş Hareketi “Hamas” kazanınca, Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimleri Gazze Şeridi’ni yönetilemez hale getirmek için bir dizi cinayete imza attı.

Onlarca Hamas üyesi Muhammed Dahlan’ın başında olduğu Koruyucu Güvenlik birimi çalışanları tarafından yargısız infaz edildi.

Dahlan’ın planı Gazze Şeridi’nde oluşacak karmaşayı ve güvenlik boşluğunu fırsat bilerek darbe yapmaktı.

Mekke Zirvesi’nde sağlanan anlaşmaya rağmen suikastların arkası kesilmeyince ve güvenlik birimleri Heniyye başkanlığındaki hükümete isyanı tercih edince, Hamas sorunun kökünden çözülmesi gerektiğine karar verdi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları Haziran 2007’de birkaç gün içinde Gazze Şeridi’nin tamamında kontrolü sağladı.

Dahlan ve adamlarından birçoğu Gazze Şeridi dışına kaçtı.

Kimi Mısır’a ve kimi de İsrail’e gitti.

O günlerde Gazze Şeridi dışına kaçamayanlar Dahlan’dan para almaya ve onun için çalışmaya devam ettiler.

dahlan ile ilgili görsel sonucuHamas’a darbe yapmakta başarısız olan Filistinli lider, daha sonra Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı devirmek için bir takım dolaplar çevirmeye başlayınca Batı Yaka’dan da kovuldu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteğiyle Fetih’in kontrolünü ele geçirmeye çalışan Dahlan’ın Gazze Şeridi’nde kalan adamlarıyla Abbas yanlıları arasında zaman zaman kavgalar yaşanır.

Abu Dhabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in kanatları altına sığınan Dahlan’ın geride bıraktığı adamlarının bir görevi de direniş liderlerini izleyip faaliyetleri hakkında İsrail’e istihbarat sağlamak.

İşgal güçlerinin hava saldırılarıyla direniş liderlerine suikast düzenleyebilmesi için bir yerde kendisine bilgi veren ajanlara ihtiyacı var.

Örneğin İslami Cihad’ın geçenlerde İsrail saldırısında hayatını kaybeden komutanı Baha Ebu’l-Atâ’nın kızı, babasının genelde evlerinde kalmadığını, eve çok nadir geldiğini, o gün doğum günü olduğu için kendisine sürpriz yapmak istediğini söyledi.

Yani Ebu’l-Atâ’nın o an evinde olduğunu Filistinli komutanın evini gözetleyen birileri işgal güçlerine bildirmiş.

Hamas liderlerinden Mahmud ez-Zehhar, geçmişte Abdulaziz er-Rantisi ve İbrahim el-Makadime gibi direniş liderlerine işgal güçlerinin düzenlediği suikastlarda Dahlan’ın ve adamlarının parmağı olduğunu açıklamıştı.

Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’ye mali destek sağladığı gerekçesiyle başına 4 milyon TL ödül koyarak Dahlan’ı aranan teröristler listesinde kırmızı kategoriye almaya hazırlanıyor.

Bu haberin Arap medyasında yayınlanması üzerine Dahlan, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Arap ülkelerine yönelik hayalleri suya düşen Erdoğan’a o parayı bir psikologa tedavi olmak için harcamasını öneririm” dedi.

Dahlan’ın paralı askerleri de önceki gece Gazze’de Erdoğan posterleri yaktı.
Görünüşe göre, Gazze halkının Türkiye ve Erdoğan sevgisini bildikleri için eylemi ancak gece yarısı ıssız bir köşede yapabilmişler.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER