GÜNCEL

İkram Bağcı : Çocuklarınızın bu belaya düşmesini engelleyin!

Tarih
04 February 2017
İzlenme
3666 Kişi
Öğretmen olan bir arkadaşımın öğrencilerinin içine düştüğü durumu telefonda bahsetmesiyle bende bilgi edinmiş oldum bu dünyadan; Deep Web. Yani ‘Derin Ağ’.

Günümüzde internete girilebilen adreslerde var olan bilgilerin 500 kat daha fazlasının olduğu bir dünya. Burası genel olarak Hacker’ların, Uyuşturucu tüccarlarının, Teröristlerin, Sapıkların, Çocuk İstismarcılarının, Seri Katillerin, Kaçakçıların ve aklımıza gelemeyecek daha nice kimselerin alanı.

Derin Ağ’da bulunan bu kişilere bakarak bu alanın sadece kötülük saçan bir yer olduğunu her ne kadar düşünsek de tedbirli ve güvenli bir kullanımla faydalı bilgilerde edineceğimiz aşikâr. Bunun yanında yanlış kullanımla uçsuz bucaksız ve tehlikelerle dolu bir dünyada yer alıp bambaşka bir kişilik edinme sürecinin içinde kendini bulan maalesef birçok insanımız var.

“Seri katil nasıl olunur? Öldürülen bir insanın arkasında neler yapılırsa delil kalmaz?” gibi soruların yanında yapılan tecavüzler ve işlenen cinayetlerin yer aldığı bir dünyada özellikle gençlerin varlığından haberdar olduğumuz için bu bilgileri istemeye istemeye buraya yazıyoruz.

Amacımız böyle bir dünyadan haberdar olmayanları haberdar etmek değil. Yavaş yavaş insanlar ve özellikle gençler arasında yayılan bu tehlike için velilerin bilinçli olmasını sağlamak. Devlet nezdinde bu Ağ’ın kullanılması yasaklanmış olsa da nasıl kullanılacağını bilen ve gençler arasında bunu yaymaya çalışan birileri var.

Daha derin ve ayrıntılı bilgi vermek yazımızın amacından bizi uzaklaştırıp faydadan çok zarar sağlayabilir. Özellikle anne ve babaların çocuklarını dikkatle takip etmeleri klişe ama en önemli tedbirlerin başında geliyor.

 Psikolojik olarak çocukta hızlı geçişler yaşanması, uykusuzluğun sürekli hale gelmesi, her geçen gün çocuğun dış dünyadan ve sosyal çevreden uzaklaşması gibi durumlar bu Ağ’a kendini kaptırmış çocukta görülebilecek belirtiler arasında söylenebilir. Son zamanlarda hayvanlara yapılan işkencelerin çocuk denecek yaşta kişilerce sosyal medyada paylaşılması bu hususa dikkatle eğilmemizin zamanının geldiğini gösteriyor.

Diriliş Postası
4 Şubat 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER