GÜNCEL

Erem Şentürk : PKK’ya tam destek nasıl veririz?

Tarih
07 October 2015
İzlenme
2444 Kişi

7 Ekim 2015

Asker/Polis marifeti terörle mücadelenin önemli bir boyutu. Evet önemli, hayati tehlikeler barındıran ve en çok konuşulan bir boyutu ama sadece bir boyutu. Ekonomik, stratejik, tarihi, kültürel ve sosyal boyutları da olan terörle mücadele bir sorunlar bütünüdür.

Terör örgütü PKK açsından da Türkiye ile savaşmak bir sorunlar bütünüdür. PKK açsından bakıldığında onlarca boyuttan, bugünün en can alıcı başlıkları şu ikisi olarak kabul edilebilir: Stratejik iletişim desteği ve insan kaynakları.

Stratejik iletişim desteği: Korku salmak, dezenformasyon yapmak, algı yönetmek ve konjonktürel ittifaklar kurabilmek için stratejik iletişim desteğine ihtiyacı var PKK’nın.
Bu desteği fazlasıyla alıyorlar şu anda. Sırrı Sakık’ın “Mustafa Kemalin askeri değil, generali olsanız ne yazar it sürüleri” dediği Kemalist medya PKK’ya verilen stratejik iletişim desteğinde FETÖ ile başa baş yarışır durumda.
İnsan kaynağı desteği: İletişim desteğinin hemen ardından gelen “insan kaynakları” aslında bugünlerde verilecek en kritik destek. Son operasyonlarda kaybettikleri personel sayısından daha belalı olan gerçek yeni katılımların giderek düşüyor olması. PKK geçmişte adam topladığı zemini kaybetti çünkü. Bir şekilde o zemine yeniden kavuşması için acilen desteğe ihtiyaçları vardı.
Geçen günlerde, Şırnak’ta polise roketatarla saldırıda bulunurken emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirilen bir teröristin polis aracı arkasına iple bağlı olarak sürüklenme olayı PKK’nın acil ihtiyacına cevap verdi. PKK’nın varlığını borçlu olduğu eski Türkiye zemini ince hesaplı bir operasyonla devreye girdi. Bu olay PKK’ya nefes aldırabilecek kadar kritik öneme sahip bir destek operasyonudur. Bilerek yapılmıştır, gafletten yapılmıştır yahut yapanlar tuzağa düşecek kadar ahmaktır. Bu kısım artık önemini yitirdi. Önemli olan neticedir ve teröristler bu neticeden kana kana besleniyorlar.
Olayın ortaya çıkmasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu: “Bu olayla ilgili hukuki ve idari soruşturma için gerekli talimatlar verilmiştir. Bu son derece yanlış tavırlar her şeyden önce hukuk devleti kuralları içerisinde canlarını tehlikeye atarak terörle mücadele eden, bunu yaparken de bir tek sivilin bile zarar görmemesi için azami dikkat gösteren, bölge halkının güvenliği için gece gündüz görev yapan emniyet teşkilatımız tarafından kabul edilemez” dedi.

PKK Türkiye’de zemini yitirdi. “IŞİD’le savaşıyoruz” tiyatrosunu yutturamadı. Erdoğan’a zarar veren kiralık tetikçiler pozisyonu ise 2 Kasımda sona erebilir. Varlığını sürdürebilmek için zemin arayışında olan teröristlerin eski devlet alışkanlıklarına ihtiyaçları var. Bu sebeple, arabaya bağlanmış teröristi sürüklemek ve bunu aracın içinden videoya çekip yaymak dolaylı bir terör faaliyetidir ve bu kapsamda değerlendirilmelidir.

Diriliş Postası

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER