EKONOMİ

Erem Şentürk : İslam Merkez Bankası durduruldu mu?

Tarih
13 June 2015
İzlenme
2360 Kişi

13 Haziran 2015

Türkiye, Endonezya ve İslam Kalkınma Bankası’nın üçlü olarak geliştirdiği ve dünyadaki tüm katılım bankalarının Merkez Bankası olarak faaliyet göstermesi planlanan “Megabank” projesinin, seçimden sonra ortaya çıkan durumda devam edip etmeyeceği İslam ülkelerinde merakla beklenen konulardan biri.

Türkiye, 7 Haziran seçimlerinden sonra “İslam Merkez Bankası” olarak değerlendirilen “Megabank” projesi için 300 milyon dolar başlangıç sermayesi aktaracaktı. Ayrıca birleşen katılım bankalarıyla kurulacak “Megabank” projesinin merkezi de İstanbul olacaktı.
İslam Kalkınma Bankası’ndan adının verilmesini istemeyen bir yetkili, “Megabank, İslam dünyasının birlikteliği için üç yıldır planlanan bir projeydi. İslam dünyasının finansal bağımsızlığı açısından tarihi bir öneme sahipti. Seçimlerden sonra Türkiye’den gelen haberler, bu proje açsından endişe verici. Durdurulduğuna dair herhangi bir açıklama duymadık; lakin devam edeceği konusunda endişeliyiz. Türkiye’de yeni hükümet nasıl şekillenecek bilmiyoruz. Erbakan’ın D-8 Zirvesi’nde, “Bu dünya böyle gitmez, insanlığın bekası için yeni bir dünya kurmak mecburiyeti vardır” dediğinde biz görevi almıştık. Ben Cidde’de doğdum, Cidde’de yaşıyorum; ama bütün Müslümanlar gibi İstanbul da bir İslam Merkez Bankası kurulması için çalışmıştık” dedi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Megabank’ın dünyadaki tüm katılım bankalarının likidite yönetiminde ve bir Merkez Bankası statüsünde faaliyet göstermesini istediklerini, ayrıca yatırım bankası fonksiyonunu da üstlenmesini istediklerini belirtmişti.
“İslam Merkez Bankası” olarak adlandırılan Megabank projesinin geleceğini yakından ilgilendiren “Katılım Bankacılığı Strateji Belgesi”nin açıklanmasını bekleyen uzmanlar, faizsiz bankacılığın ve İslam ülkelerinin küresel sermaye karşısında rekabet avantajının Türkiye’nin açıklayacağı strateji belgesine bağlı olduğunu söylediler.

Diriliş Postası

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER