SİYASET

Emin Pazarcı : İmamoğlu yandı!

Tarih
27 September 2019
İzlenme
4391 Kişi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu sıkıntılı günler bekliyor. 31 Mart seçimleri öncesi yaptığı konuşmalar ve verdiği taahhütler, başına ciddi iş açtı çünkü!

Hakkında Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsmanlığa) şikâyetler yağıyor…

Kimi, “Üniversitede okuyorum, O’na güvendim” diyor:

“Hani bizlere 400’er lira karşılıksız burs verecekti?”

Kimisi, “Akbil”le ilgili sözlerinin havada kaldığına vurgu yapıp, “Uygulamaya yansıtılmadı, şuna bir el atın” anlamında serzenişlerde bulunuyor.

Kimi de Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan işten çıkarmalarla ilgili yardım istiyor.

Vesaire, vesaire…

Kurum, onlardan biri ile ilgili karar verdi bile. Üniversiteli bir gencin 15 Eylül 2019’da yaptığı karşılıksız burs taahhüdü ile ilgili olarak aldığı kararda, tek tek sıraladı:

-Kamu görevlilerinin muhataplarına doğruyu söylemesi;

-Kamu görevlilerinin, bireylerin devlete olan güvenini zedeleyecek davranışlardan kaçınması;

-İdarenin toplum nezdinde dürüst olduğu düşüncesine zarar verecek davranışlarda bulunmaması gerekir.

imamoğlu terledi ile ilgili görsel sonucuNe anlama geliyor bunlar?

İmamoğlu’nun taahhütlerini yerine getirmediği, etik değerler olan “dürüstlük ve güvenilirlik” ilkelerini gözardı ettiği!

Alınan kararda zaten açıkça ifade ediliyor:

“5176 Sayılı Kanun çerçevesinde hazırlanan Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri Hakkındaki Yönetmeliğin ‘Dürüstlük ve Tarafsızlık’ başlıklı 9. Maddesinde, kamu görevlilerinin tüm eylem ve işlemlerinde dürüstlük ilkesi doğrultusunda hareket edeceği hüküm altına alınmıştır.”

Bağlayıcılığı yok, ama bu çok önemli bir karar. Çünkü, CHP, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kararları ile ilgili olarak kendini bağlamış durumda. CHP’nin 2019 Yerel Seçim Bildirgesinde, “Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tavsiye kararlarına uyacağız” sözü var.

Merak ediyorum, ne yapacak şimdi CHP?

Verdiği söze uyacak mı, yoksa “Dün dündür, bugün bugündür” mü diyecek? Ya da “Sözü veren CHP, İmamoğlu’nu bağlamaz” türünden bir tavır içine mi girecek?

***

Bu, işin etik, yani ahlaki tarafı; hukuken herhangi bir yaptırımı yok.

Ancak, işin bir de hukuki yanı mevcut. “Haklı beklenti” ya da “meşru beklenti” gibi kavramlar, bizim İdare Hukukumuza girmiş durumda. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 1991 ve 1995’te, Anayasa Mahkemesi’nin de 2010 ve 2011 yıllarında bu yönde verdiği kararlar var. Danıştay’ın da 2006 Yılında aldığı bir karar aynı yönde. Özetle…

Yapılan bir taahhüt, vatandaş üzerinde haklı beklenti oluşturur. İradeciler de verdikleri taahhüdün gereğini yerine getirmek zorundadır. İdare mahkemelerinin bu yönde verdikleri ve başvuru sahiplerini haklı buldukları kararlar var.

Bu çerçevede, İstanbul’da yaşayan bir vatandaş, “haklı beklenti” sebebiyle İdare Mahkemesi’ne başvurabilir. “Taahhütlerine uymadığı” gerekçesi ile İmamoğlu’nu şikâyet edebilir.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  30 September 2019
  1 0
  keh keh keh. ben istanbulu çok bilmem ama şişhaneden aşağısının KASIMPAŞA olduğunu bilirim. başkan da yukarki yazıya bakıp hakkaten öyle yahu diyecek.. acaba umurunda mi. HEM O SÖZLERİ SEÇİM İŞLERİ EKİBİNDEN BİR MÜZEVİR VERMİŞ. BAŞKAN VERMEMİŞ Kİ. GÖSTERIN,İSPAT EDİN DİYOR. O REKLAMCIYI DA YALANCI DİYE İŞTEN ATMIŞ. haklı, sevgili seçmeni öpmek varken yalan ne oluyor di mi.
 • Mustafa

  27 September 2019
  1 0
  “Ey iman edenler! Akidlerin gereğini yerine getiriniz.” Mâide sûresi " “Verdiğiniz sözü ve yaptığınız antlaşmayı yerine getirin. Çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir.” İsrâ sûresi " Tabi ki.sadece bu kadar değil. Sanırım konunun önemi için yeterlidir.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER