SİYASET

Emin Pazarcı : Bana ne?

Tarih
15 September 2020
İzlenme
1716 Kişi

CHP’de “Atatürk-Mustafa Kemal kavgası” başladı. Bana da partinin içinden mesajlar yağıyor. Adeta CHP’de bir savaş var! Neymiş, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Atatürk” yerine “Mustafa Kemal” demiş. Atatürk adını ağzına almak istememiş.

İyi de bana ne?

Ben, Kaftancıoğlu’nun “Burjuva Kemal” ya da “Beton Mustafa” demediğine şükrediyorum. Çünkü, o mahalleden, o gelenekten geliyor. Farklı davranmasını, saygı duymasını beklemem ki!

Ama CHP’liler şaşırmış, veryansın ediyorlar…

Kimi, “Bu kadına ders verilmeli”, kimisi “Senin CHP’de işin yok” diyor. Kimi de “Olmaz, olamaz” türünden mesajlar paylaşıyor.

Tepkiler sürüp gidiyor:

“Mustafa Kemal olsaydı, sen CHP’de olamazdın.”

“Atatürk ismine her zaman sahip çıkacağız.”

“Atatürk ismini anmakta tereddütlü olanlar, O’nunla problemleri olanlardır.”

Eyvallah… Ama tekrarlıyorum bana ne? Bana neden mesaj gönderip tepkilerini ortaya koyuyorlar? Anlamış değilim!

***

“Özür dileriz, haklıymışsın” deseler, anlayacağım. Ama onu söylemiyorlar, sadece tepki mesajları gönderiyorlar.

Ben yıllardır uyarıyorum zaten. Canan Kaftancıoğlu’nun nereden ve niçin getirildiğini anlata anlata dilimde tüy bitti. CHP’nin, yıllar önce partinin kapatılmasını isteyen 10 Aralık Hareketi mensuplarının ve Atatürk’le problemi olanların eline geçtiğini söyledim.

Kendimi paraladım…

Örnekler verip anlattım. Konuşa konuşa yoruldum. Son kurultayda ortaya çıkan listeyi görünce “Bitti bu iş” dedim. Hatta daha da ileri gidip “Atatürk’ün partisi işgal altında” ifadesini kullandım.

Bir kulaklarından girip öbüründen çıktı.

Bu arada sosyal medyada sövenler oldu. Hiçbiri çıkıp da “Yapmayın, ayıptır. Adamın söylediklerine bir bakalım, üzerinde düşünelim!” demedi.

Şimdi bana tepki mesajları gönderiyorlar.

O yüzden tekrarlıyorum: Bana ne? Ben görevimi yaptım, defalarca uyardım. Dinleyen olmadı. Üstelik atı alan Üsküdar’ı geçti.

O yüzden, “Şimdi oturup derdinize yanın” diyorum.

***

Ayrıca, CHP içinde zaman zaman nükseden bu Atatürk hassasiyetini de anlayamıyorum. Atatürk ya da Mustafa Kemal’den iz mi kaldı CHP’de?

2010 Yılında CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu, TESEV üyesi bazı isimlerle “Arama Toplantıları” düzenlemedi mi? CHP yönetimini by-pass ederek TESEV’cilerle İstanbul ve Van’da CHP’ye yeni bir yol aramadı mı?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER