DÜNYA

Adem Özköse : İçimizden bu Müslümanları tanıyan var mı?

Tarih
21 July 2015
İzlenme
2785 Kişi

21 Temmuz 2015

Türkiye’de ümmet, Âlem-i İslam dendiğinde birçoğumuzun aklına ilk olarak Filistin, Mısır, Bosna, Çeçenistan, Suriye ya daAfrika’dan birkaç ülke gelir. Yani ümmet ufkumuz daha çok Ortadoğu, Balkanlar Kafkasya veya Afrika’nın bir kısmıyla sınırlıdır. Bir de ümmeti daha çok kanı aktığı, zulüm gördüğü zaman hatırlar, daha yakından tanımaya çalışırız. Zulme karşı mazlumların, ümmetimizin yanında olmamız güzel ama bu kesinlikle yetmez. Daha fazla tanımalı, daha fazla araştırmalı, daha fazla gitmeli, daha fazla kucaklaşmalıyız.

Şimdi kısa bir Âlem-i İslam gezisi yapalım ve ümmeti ne kadar tanıdığımızı hep birlikte test edelim.

İçimizden Vietnam ve Kamboçya’daki Cham Müslümanlarını kaç kişi biliyor? Ya Batı Afrika’daki Dyula Müslümanlarını? Doğu Endonezya’daki Sunda’nın büyük adalarından biri olan Flores’teki Endenese Müslümanlarından haberi olan var mı? Ya Fongoro Müslümanlarını veya Gayoları, kaç kişi duymuştur?

Peki Tanzanya’daki Victorya Gölü çevresinde yaşayan Niyamvezi Müslümanlarından şimdiye kadar hiç haberimiz oldu mu? Ya Kayayipler’deki Trinabad ve Tobago Adaları’nda yaşayan 100 bin civarındaki Müslümandan? Komor Adaları’nın elinden zorla alınan Mayotte Adası’nda yaşayan Müslümanlarla ilgili herhangi bir kitap okuduk mu? Mayotte’de yaşayan Müslüman kardeşlerimizin 130 yıldır Fransız misyonerlere karşı dinlerini, kültürlerini korumak için destansı bir mücadele verdiklerine dair bir habere de mi rastlamadık?

İsterseniz bu kısa Âlem-i İslam gezimizi hiç ara vermeden sürdürelim.

Aramızdan kaç kişi dünya turizminin en gözde adalarından biri olan Maldivler’in nüfusunun tamamına yakınını Divehi Müslümanlarının oluşturduğunu biliyor? Bugün dış işlerinde İngiltere’ye bağlıyken iç işlerinde özgür olan Antigua ve Barbuda Cumhuriyetleri’nde 300 civarında Müslüman’ın yaşadığıyla ilgili bir bilgi şu ana kadar hiçbirimize ulaştı mı?
Hemen hemen her televizyon kanalında olan gezi programlarının kaçında Hobduras’ta yaşayan Müslümanların hikâyesini seyrettik? Ya Hint Okyanusu’nun güneybatısında 1 milyon 300 bin Müslüman’ın yaşadığı Mauritius Cumhuriyeti’nden de mi haberimiz olmadı? Ya da Sri Lanka’da nüfusun yüzde 10’unun Müslümanlardan oluştuğundan veya 850 civarındaki adadan oluşan Jivi’de 70 bin Müslümanın yaşadığından…

Tamam, bunların hiçbirini şimdiye kadar öğrenemedik diyelim. 90 bin Müslümanın yaşadığı Kolombiya’da İslam’a büyük bir ilgi olduğu, yapılan davet çalışmaları sonucunda 20 binin üzerinde Kolombiyalı’nın İslam’a girdiğiyle ilgili de mi bir şeyler duymadık? Peki; Âlem-i İslam’la ilgili birçok program, gece veya konferans düzenleniyor. Katıldığımız onlarca programın hiçbirinde kimse bize İslam’ın sadece 100 yıl önce ulaştığı Bardabos’ta Müslümanların her geçen gün daha da arttıklarını hiç anlattı mı?

İnanın sadece Müslüman halklardan, farklı coğrafyalarda varoluş mücadelesi veren kardeşlerimizden bahsetmeye kalksam Diriliş Postası’nda aylarca bu konuyla ilgili yazılar yazmam gerekir. Öyle geniş bir ümmete sahibiz ki keşfettikçe daha bir heyecanlanıyor, soluksuz bir şekilde bu asil topluluğun, ümmet ailemizin izini sürmek istiyorsunuz. Bunun için de önce Âlem-i İslam’la aramızdaki zihinsel ve fiziksel sınırları kaldırmalıyız. Bu sınırlar bir kez aşıldıktan sonra kendinizi son derece zevkli, heyecanlı ve masalımsı bir yolculuğun içinde bulacaksınız. Eğer iyi bir iz sürücüyseniz bu yolculuğun sonunda mutlaka Büyük İslam Ülkesi’ne ulaşacaksınız. O zaman haydi bismillah…

Diriliş postası

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER