POLEMİK

Tunca Bengin : Fetullah, Özel Harp Dairesi elemanıydı

Tarih
10 December 2018
İzlenme
3865 Kişi

FETÖ’cülerin yargıya, askere, polise, üniversiteye, bürokrasiye kısaca devlete nasıl sızdıkları artık sır değil. Bunun 1950-1960’lı yıllardan başladığı ve uzun yıllar Fetullah Gülen’in nasıl korunup kollandığı da... Örneğin Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin geçenlerde bir televizyondaki tartışma programında “Fetullah Gülen, Mehmet Şevket Eygi gibi isimler 1959’da Özel Harp Dairesi içinde görevlendirildi. Görevleri, Yeşil Kuşak projesi çerçevesinde komünizmle mücadele faaliyetleriydi. 12 Eylül’den sonra yakalanan Fetullah Gülen’in serbest bırakılması için Genelkurmay Başkanı aradı ve serbest bırakıldı” dedi. Bunun üzerine biz de Pekin’i aradık ve bu konunun detaylarını sorduk. Tabii öncelikle de Fetullah Gülen’in Özel Harp Dairesi elemanlığını... Yanıtı şuydu:

“Bu adamlar kanaat önderleri olduğu için ister istemez böyle bir teşkilat gözardı edemez bunları. Mutlaka içine alması lazım. Önemli olan teşkilatlanan bu kişilerin kontrolü. Yani devletin bunları kontrol etmesi gerekiyor. Çünkü bu güçlendikten sonra yavaş yavaş ABD’nin kontrolüne geçmiş bir adam. Tabii ABD istihbaratı da böylesine önemli bir örgütü bırakmak istemez.”

gülen eygi ile ilgili görsel sonucuFetullah Gülen Özel Harp Dairesi’nin adamıydı yani?

“Evet. Özel Harp Dairesi’ne bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu’nun elemanıydı. Eleman muvazzaf subay gibi daimi görevli değil. Bunlar ismen kaydedilmiş gerektiğinde kullanılmak üzere  adamlar. Yerleri, hareket tarzları belli ve bütün bunlara bir takım kolaylıklar sağlanmış, bir takım haklar tanımışlar. Siyasiyse desteklenmiş, tüccarsa ihalede, kredi verilmede kolaylık sağlanmış ya da kanaat önderiyse bunların faaliyetlerine müsaade edilmiş falan gibi. Hatta 1980  yılında İzmir’de Sıkıyönetim Komutanı amiral Fetullah Gülen’i tutukluyor fakat daha sonra serbest bırakıyor.”

Neden tutuklanıyor?

“Sıkıyönetim kararlarına aykırı faaliyette bulunuyor diye. Çünkü arananlar listesinde ismi var. Büyük ihtimalle şikayet olmuştur. O zamanlar ben yüzbaşı olarak Bursa-İznik’te görevliydim. Orayla ilgili de bir sürü şikayet vardı. Yani bu Fetullahçıların insanları etkilediği, gemi azıya aldığı gibi şikayetler vardı. Ama bu şikayetlerin üzerini örttüler. Çünkü o zamanlar kullanıyorlardı bu adamları. Onun için herhangi bir şey söylemediler üzerine gitmediler.”

Nasıl serbest bırakılıyor?

“Fetullah Gülen’i bıraktırmak için önce Deniz Kuvvetleri Komutanı arıyor sonra Kara Kuvvetleri Komutanı telefon ediyor. En son Kenan Paşa’nın telefonundan sonra serbest bırakılıyor.”

ABD’nin telkini de olabilir mi?

“O da olabilir. Fetullah o zaman ABD’nin kontrolüne geçmiş ve telkin bir şekilde ABD büyükelçiliğinden olabilir tabii... Doğrudan Kenan Paşa’ya mı söylerler? Sanmıyorum belki de etrafındaki kişilere söylemişlerdir, onlar etkilemiş olabilir. Çünkü bir kanaat önderinin o zaman için önemi çok fazla. Özellikle 12 Eylül’ün belli bir aşamasından sonra, partilerin kapatılması ve alınan tedbirlerle ilgili Türkiye’de büyük bir tepki oluşmuştu. O tepkiyi azaltmak için de bunlar kullanılmış... Daha sonra gelenler de oy kaygısıyla kullanmışlar. Fetullah’ın bu kadar çok devlet içine sızmasının nedenlerinden bir tanesi her iktidar döneminde kullanılmaya elverişli olması ve her iktidar döneminde kullanıldığı içinde devlette çok kritik yerleri kapmasından kaynaklanıyor.”

Devletin Fetullah’ın kim olduğunu bilmemesi mümkün değil yani?

“Bu açık ve net devletin bilmemesi mümkün değil. Devlet dediğimiz zaman ben bürokrasiyi emniyeti, silahlı kuvvetleri de falan kastediyorum, oların hepsi biliyor bu adamın ne olduğunu. Siyasiler de biliyordu...”

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  11 December 2018
  0 0
  65li yıllarda sol takım havalara zıplamıştı.bugün gazetesi de sola karşı sag cepheydi ve sultanahmette SABAH NAMAZLARI DÜZENLENDİĞNDE ANADOLUDAN OTOBÜSLERLE GELİNİRDİ DEZAMANIN SOLCULARI TİTRERDİ.hani şu 6. filoya karşı namaz kılıyorlar yalanını bu sol takım uydurmuştu.şimdi de aynı değil mi.O ZAMAN MİLLİYETÇİ, MUKADDESATÇİ,İSLAMCI BİR DAVANIN OLUŞUMUNDA ONUN BÜYÜK DESTEĞİ VARDIR.allah ömür ve sağlık versin. 1960dan sonraki dava çıkışımızın temelidir.RUH KURSAĞIMIZIN GIDASIDIR.necip fazıl gibi.
 • hursit dilaver 3

  11 December 2018
  0 0
  Mehmet Şevket eygi. bizim ilk gençliğimizin gazetecisidir.odalar birliğinden refuze edilen erbakan demirele inatkonyada bağımsız aday oldu. M.Şevket eygi destekledi AMA OY VERME HABERİNDE, BAGIMSIZLARIN PUSULASINA EVET BASIN DEMİŞTİ. BU HATAYDI. KONYALILAR EPEY MÜHUR BASTILAR , AMA SONRA MATBAA HATASI DEDİLER ÖZÜR DİLEDİLER. buna ragmen erbakan konya mebusu olmuştu galiba. neyse. cephemize çok hayrı vardır mehmet agbmizin.
 • hursit dilaver 2

  11 December 2018
  0 0
  ayrıca YENİ, İSTİKLAL DERGİSİ çıkarıyordu 62-63lerde müthiş bir dergiydi.müslimleri ve sağı o dergi toplamştı.ceza da almıştı. ZULÜMLERİN EN ŞEN'İ VE ALÇAKÇASI KANUNLARIN GÖLGESİNDE YAPILANDIR diye başlık atmıştı.dergi kapatılmıştı. benim dikkatimi hitlerle ilgili haber çekmişti. SURİYEDEN MEKTUP GELMİŞ. HİTLER SON ANDA RAŞİT ALİ GEYLANININ UÇAĞI O GENİŞ CADDEYE İNEREK HİTLERİ ALMIŞ VE IRAKA GÖTÜRMÜŞ. ŞİMDİLERDE SURİYEDE BİR MANASTIRDA YAŞAMAKTADIR ve çok yaşlıdır deniyordu.
 • hursit dilaver

  11 December 2018
  0 0
  benim gibi pir-i faniler bilir ancak. m.ş.eygi.muhterem bir zattır. 65lerde bugün ve sabah gazetelerini çıkarmıştı.necip fazıl onun için BİZİM CE3PHENİN YAHUDİSİderdi.işini bilirdi ki 2 gazete çıkarmıştı ve o zamanın en iyi sağ gazeteleriydi.. ve 2 gazete de her babayiğitin işi degildi.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER