GÜNCEL

Nagehan Alçı : Müftü paranoyası

Tarih
30 July 2017
İzlenme
1466 Kişi
 İl ve ilçe müftülerinin de nikâh kıyabilmesine olanak sağlayan bir tasarının TBMM Başkanlığı’na sunulması yine birtakım bildik tepkileri ortaya çıkardı. “Müftü nikâh kıyacak! Çocuk gelinler iyice artacak! İşte din devletine döndüğümüzün kanıtı!” cümleleriyle özetlenebilecek tepkiler...

Bunları söyleyenler bir kez olsun paranoyalarından kurtulup ne olup bittiğine bakmayı deneseler... Müftülerin kıyacağı nikâhın dini nikâh değil, resmi nikâh olacağını, bu değişikliğin resmi nikâh işlemlerini kolaylaştırmak için düşünüldüğünü görseler...

Ha nikâh memuru, ha müftü kıymış, kıyılacak olan aynı nikâh! Hatta müftünün resmi nikâh kıyması özellikle Doğu’da sadece dini nikâh kıyanları için caydırıcı olacaktır, bir müftünün nikâh kıyması onları resmi nikâh konusunda teşvik edecektir... 2 gündür asılsız korkuları pompalayanları biraz Türkiye sosyolojisini anlamaya davet ediyorum...

 

13 yaşında evlenilebilen ülkeyi duyunca çok şaşıracaksınız

ABD’de de çocuk gelin meselesi çok tartışılan bir mesele. Ülkenin birçok eyaletinde 13 yaşından itibaren evlenilebildiğini biliyor muydunuz? Ebeveyn izni olduğu takdirde kanun bu evliliklere izin veriyor.

Cassandra Levesque adlı 18 yaşındaki New Hampshire’lı bir kız, geçtiğimiz yıl bu kanunu değiştirmeyi ve çocuk evlilikleri yasaklatmayı kafasına koydu ve evlilik yaşını 13’ten 18’e çekmeyi amaçlayan bir kanun tasarısı için kolları sıvadı. Bir imza kampanyası başlatarak eyalet milletvekillerine gitti. Ancak mart ayında Cumhuriyetçi New Hampshire vekilleri tarafından geri püskürtüldü.

Tasarıya karşı kampanya yapan Cumhuriyetçiler, tanıdık gerekçeler sundular. Dediler ki: “Ya kız hamile kalmışsa? Çocuğunun babasıyla evlenemeyecek mi? 17 yaşındaki erkekler askere giderken, ‘Tamam savaşmak için yeterince büyüdün ama evlenmek için büyümedin’ mi diyeceğiz?” Kısacası bu karşı çıkışlar sebebiyle tasarı sonuca ulaşamadı.

Time Dergisi’nin 12 Haziran tarihli sayısında bu konuyla ilgili bir istatistik okumuştum. ABD’nin 38 eyaletinde 2000- 2010 yılları arasında 167 bin kişi 17 yaşından küçük evlenmiş ve bunların çoğu kız çocuğu imiş. Bugün Amerika’da 27 eyalette evlilik için yaş sınırı yok, 9 eyalette ise 16 yaşın altı evlilikler yasal olarak belirtilmiş. Bu da 18 yaşın altında tecavüze uğrayanların tecavüzcüsü ile evlenince suçlanmasının çok zorlaşması anlamına geliyor. Evet, tüm bu problemler ABD’de konuşuluyor. İsimleri değiştirecek olsak kolaylıkla Türkiye’den bahsettiğimizi düşünebiliriz değil mi?

Kısacası maalesef “Çocuk gelin” deyince evrensel bir sorundan bahsediyoruz. Bu sorunu aşmak için kâğıt üzerinde düzenleme yapmak yetmiyor, kafaları düzenlemek gerekiyor.

Habertürk
30 Temmuz 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER