SİYASET

Nagehan Alçı : En uzun gece

Tarih
01 April 2019
İzlenme
1638 Kişi

Çok sert, çok kıyasıya bir seçim sürecinin ardından gittiğimiz 31 Mart sandığı büyük bir mücadeleyi ortaya koydu. Saat şu an 02.30 ve halen İstanbul’da sonuç netleşmiş değil.

İstanbul Meydan Muharebesi

Ben sandıklar henüz sayılmaya başlandığında saat 18’de ekranda ‘bu seçim esasen İstanbul’da kilitlenecek. Şu an manşet atsam ‘İstanbul Meydan Muharebesi’ derdim, yorumunu yaptım. Sandıkların yüzde 99’unun açıldığı an itibarıyla bu yorumun son derece isabetli olduğunu görüyorum.

Gece boyu Ekrem İmamoğlu’ndan gelen ‘kazandık’ açıklamaları, Binali Yıldırım’ın yaptığı zafer açıklaması, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ’48 saat boyunca uyumayacağız’ sözleri bu seçimin düğümünün İstanbul olduğunu açık bir şekilde ortaya koyuyor.

İstanbul’daki HDP seçmeni

Cumhur İttifakı’nın dili İstanbul’da Kürt seçmeni küstürmüş görünüyor. Binali Yıldırım gibi birleştirici ve güçlü bir isme rağmen HDP seçmeni blok halinde Ekrem İmamoğlu’na gitti.

Güneydoğu’daki sonuçlar AK Parti açısından olumlu görünse de partinin Kürtleri yeniden kucaklayabilmek için ciddi bir özeleştiri yapması gerektiğini düşünüyorum.

Aynı sonucu CHP açısından yorumlayacak olursak ciddi bir başarıdan bahsetmeliyiz. HDP’nin seçmenini İstanbul’da tamamen konsolide etmeyi başarmış görünüyor CHP. Bu çok kolay bir iş değil.

Ben Ekrem İmamoğlu’nun parti kimliğini ön plana çıkarmaması ve yumuşak ve yapıcı bir dil kullanmasının da HDP seçmeni üzerinde etkili olduğu kanaatindeyim.

Ekrem İmamoğlu’nun çıkışı

İstanbul sonuçları netleşmiş değil ancak şu aşamada her halükarda Ekrem İmamoğlu çok iyi bir sınav vermiştir. Krizi büyük bir soğukkanlılıkla yürüttü, provokasyona zemin açmadı, son derece sağduyulu ve rasyonel açıklamalar yaptı ve sakin güç olarak büyük güven kazandı.

İstanbul’u alır ya da almaz, şu aşamada Ekrem İmamoğlu artık Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sonra CHP liderliği için  en yakın isim. Dünkü çıkışıyla Muharrem İnce’nin önünün tamamen kapandığını düşünüyorum.

Sandığa gömülen diğer 2 isim

31 Mart’ın CHP için 2 anlamı da hem Muharrem İnce’yi hem de Mustafa Sarıgül’ü Kemal Kılıçdaroğlu’nun rakibi olmaktan çıkarması oldu. Sarıgül sandıkta gömüldü, İnce de İmamoğlu’nun yükselişi ile alternatif olma şansını yitirdi. 2023 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı büyük olasılıkla Ekrem İmamoğlu olacaktır.

Binali Yıldırım’ın zaferi

İstanbul’u alsın ya da almasın Binali Yıldırım da bu seçimin tartışmasız kazananı. Yapıcı yaklaşımı, alçakgönüllüğü, esprili karakteri ve kucaklayıcı tavrı ile Türk siyasetinde çok önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha ortaya koydu Yıldırım. Ona oy vermeyenlerin de saygı ve sevgisini kazandı.

Ankara sürpriz mi?

Bu seçimlerde AK Parti Ankara’yı kaybetti. Bu, tartışmasız iktidar cephesi açısından ciddi bir kayıp ve bir başarısızlık ancak sürpriz değil.

Mansur Yavaş yapıcı ve uzlaşmacı bir başkan olacaktır. Külliye’ye gidip, Cumhurbaşkanı ile ilişki kuracak ve mevcut kutuplaşmanın kırılmasında rol oynayacaktır.

Mehmet Özhaseki Türkiye’de belediyecilik deyince akla ilk gelen isimlerden ancak Ankara’da kendini yeterince anlatamadığını, bunda AK parti teşkilatlarının da payı olduğunu düşünüyorum.

Ankara ve İstanbul’un el değiştirmesi Türkiye’de makro siyasette bir değişiklik anlamına gelmiyor. Buradan bir sistem tartışması çıkarmaya çalışmak iktidarı sertleştirmekten, Türkiye’de zaten sıkıntılı olan özgürlük ve hukuk alanını daraltmaktan başka işe yaramaz.

Son iki yazımda bu konu ile ilgili kaygılarımı anlatmıştım. Sonuçları bir meşruiyet tartışmasına çevirmek bütün siyasal kesimlere zarar veren bir sertleşme ile sonuçlanabilir.

Genel rakamlar ve el değiştirmeler    

 Bu seçim sonuçlarını Türkiye genelindeki rakamlar üzerinden okumakla, kazanılmış iller üzerinden okumak çok farklı sonuçlar veriyor.

Rakamsal olarak Cumhur İttifakı 24 Haziran ile kıyaslandığında oyunu koruyor. Yüzde 50’nin altında olup olmayacağı tartışılıyordu yüzde 52’ye yaklaşmış durumda.

 Millet İttifakı ise totalde ciddi bir düşüş yaşamış görünüyor. CHP’nin ile İYİ Parti ve Saadet'i topladığınızda yaklaşık yüzde 40 ediyor. HDP’yi eklediğinizde ise ancak 44’ü buluyor. yani yüzde 50’lik denen ‘karşı blok’ta ciddi bir gerileme var.

Öte yandan başta Ankara olmak üzere Antalya, Adana, Bursa gibi illeri almayı başardı. İstanbul için bu yazıyı yazarken halen netlik yok.

Kısacası rakamsal olarak Cumhur İttifakı, önemli noktaları kazanma anlamında ise Millet İttifakı bu seçimin galibi denebilir.

Anketlere yapılan haksızlık

Bu seçimin bir kazananı da isabetli sonuçlara ulaşan araştırma şirketleri oldu. Bilimsel verilerle çalışan, soğukkanlı bir şekilde sahayı okuyan isimler isabetli tahminlerde bulundular.

Maalesef seçim süreçlerinde araştırma şirketleri sıklıkla çeşitli ithamların öznesi oluyorlar. Elbette manipülasyon yapmaya çalışanlar da var ancak bu bir bilim ve bu bilimi ciddiyetle yapana da saygı duymak gerek…

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  01 April 2019
  0 0
  melihi aday yapmadığınızda, EYVAH ANKARA ŞİMDİ GİTTİ demiştim. öyle de oldu. ondaki pervasızlık, hırs, koşuşturma, takip, hazırcevaplılık hangisinde var. CHPye karşı efendilik sökmez. bunu hala anlamıyan varsa seçime girmesin bari.yazık oldu özhasekiye.. MİLLET ÖZHASEKİNN EFENDİLİĞİNE DEĞİL,ONDA BİR MELİH GÖKÇEK HOYRATLIĞI ARADI,AMA BULAMADI.ÖZHASEKİNİN ANKARADA PARTİDEN ADAMLARI DA YANINDA YOKTU Kİ, BİR HİLEDE MELİH GÖKÇEĞİN SANDIK SANDIK DOLAŞIP BUNLARI TEŞHİR ETMESİNE YARDIMCI OLSUN.
 • HAK DAVA

  01 April 2019
  0 0
  SENİN SAYGI DUYULACAK Bİ TARAFIN KALMAMIŞ Kİ BU NASIL BİR KAFA VE NASIL BİR SEÇİM OKUMA ANLAMADIM YAHU SEN NEYİN KAFASINI YAŞIYORSUN UZAYDA FELAN MI YAŞIYORSUN HDP NİN GÖMÜLÜŞÜNÜ İYİ PARTİNİN GÖMÜLÜŞÜNÜDE YAZSANA BAYAN YAZA IKINMA SIKINMA KORMAKDA O KADAR BİLİMSEL İSENİZ BU BİLİMSEL GERÇEKLERİ NEDEN GÖZ ARDI EDİP YAZMIYORSUN
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER