GÜNCEL

Nagehan Alçı : Momo kabusuna karşı ne yapmalı?

Tarih
12 March 2019
İzlenme
1351 Kişi

Bir süredir dünyayı ve Türkiye’yi kasıp kavuran bir Momo kabusu var. Anne-babalar endişeli. Ben de dahil. Ela ve Yasemin’in okulundaki velilere bakıyorum, herkeste aynı tedirginlik: Ya çocuğum Momo’yu görürse?

Hikayeyi takip etmişsinizdir: Japon bir heykeltıraşın koca gözlü, korkunç heykelinden ilham alan bir figür internette korsan olarak oyun ve reklamlara sızınca intiharlara neden olduğu, çocukları kesici aletlere yönlendirdiği ortaya çıktı. Peki bu tehdit ne kadar yüksek? Çocukların Youtube vs üzerinden film izlerken ya da oyun oynarken Momo ile karşılaşma olasılıkları ne? Başka tehditler var mı? Bu işin uzmanı, bizim HT video sorumlu editörü Emre Acar’a sordum.

Emre’den öğrendiklerimi özetleyeyim: Youtube’un “Momo bize hiç sızmadı” açıklaması doğru değil. Bazı filmlerin içine reklam olarak girmiş ancak şikayet üzerine kaldırılmış. Fakat frekans çok düşük.

Momo’nun söylendiği gibi Peppa Pig ya da başka çizgi filmler üzerinden karşınıza çıkma olasılığı küçük. Ama… Bu, başka Momovari tehditlerle karşılaşmayacağımız anlamına gelmiyor.

Youtube’un aldığı reklamlar belli kriterler üzerinden robotlar tarafından denetleniyor. Çizgi olunca, kan ya da şiddet veya pornografik bir unsur barındırmayınca yakalamak zorlaşıyor. Ancak şikayet üzerine sakıncalı görüntü ve içerik tespit edilebiliyor.

 

MOMO BİTSE BOBO BİTMEZ

Bugün Momo’yu biliyoruz ancak yarın da dev ağızlı, çocuklara tehlikeli mesajlar veren bir Bobo çıksa yine aynı tehditle karşı karşıya kalacağız.

Kısacası çocuklarımızın eline izlemesi için verdiğimiz telefon ve ipad benzeri cihazlarda izledikleri filmi seçmek onların ne izlediklerini denetlemek anlamına gelmiyor. Her an hiçbir uyarı olmadan reklam çıkabiliyor. Bu sistemin değişmesi şart. Önceden karşımıza çıkacak reklamların bir listesi olmalı. Bu şekilde çocuklara yanında bir yetişkin olmadan, herhangi bir şeyi bir dakikadan fazla seyrettirmek ciddi risk içeriyor! Siz siz olun, ellerine telefonları verip arkanızı dönmeyin…

CBS’TE İZLEDİĞİM HABER

Geçenlerde CBS’te yayınlanan bir haberin linkini buraya koyuyorum.


Annesi filtreli internet kullanmasına rağmen 12 yaşındaki otizmli Zoe’nin karşısına Momo çıkıyor ve büyükler uyurken ocağın gazını açmasını söylüyor.

Zoe de talimata uyuyor! Neyse ki faciadan kıl payı dönülmüş, annesi gazı fark edip müdahale etmiş ancak çok tehlikeli bir durumla karşı karşıya olduğumuzu gösteren çarpıcı bir örnek bu. Filtrelerden de sızabiliyor Momo!

Burada her şeyden önce çocuklarımıza bu tehlikeyi anlatıp, Momo ve benzerleri karşılarına çıktıkları takdirde anne babaları ile bunu paylaşmalarını telkin etmeliyiz. Her şeyde olduğu gibi bu tehditleri bertaraf etmekte de en önemli şey doğru diyalog kurabilmek…

***

BTK erişimi engelleyemez

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Momo tehlikesine el attı ve BTK’ya oyuna erişimi engellemesi için başvurdu.  Bakanlığın duyarlılık göstermesi güzel ancak galiba konu yeterince iyi anlaşılmamış. Momo tespit edilebilen, erişimi açık olan bir oyun değil ki BTK isterse erişimi durdurabilsin!

Adına oyun deniyor diye belli bir server’dan dağıtılmıyor ya da yayınlanmıyor Momo. Whatsapp, facebook gibi mecralar üzerinden viral yollarla yayılıyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER