GÜNCEL

Melih Altınok : Atatürk’e benzemek suç mu kardeşim!

Tarih
13 November 2019
İzlenme
1512 Kişi

Bugünlerde herkes, ortalıkta "Atatürk gibi dolaşan" bir vatandaşa çok kızgın. Adı Göksel Kaya.
Mesleğinin oyunculuk olduğunu söyleyen Kaya, sarıya boyadığı saçlarını Atatürk'ün son yıllarındaki gibi geriye doğru tarıyor.
Lens mi bilmiyorum ama gözleri de mavi.
Göksel Bey sosyal medyada sık sık boy gösteriyor.
Kimi zaman onu 29 Ekim etkinliklerinde dizlerini yere vurarak zeybek oynarken görüyoruz. Bazen de bir savaş gemisinin üzerinde 'hazır ol'da bekleyen donanma askerlerinin selamını alırken...
Azımsanamayacak bir hayran kitlesi var beyefendinin.
Koca koca adamlar kendisini yolda durdurup "Paşam size çok ihtiyacımız var" diyerek ağlıyorlar. Orta yaş ve üstü hanımlar "Atam" diyerek sarıldıkları Göksel Bey'le verdikleri samimi pozları Facebook'a, instagram'a koyup altına "İzindeyiz" notunu düşüyorlar.
Çakma Atatürk geçen 10 Kasım'da da üniformalarını çekmiş, palaskasının dizginleyemediği göbeğine aldırmadan, zavallı bir tayın üzerine çıkmış, İzmir sokaklarında halkı selamlıyordu...

***

İlgili resimNe olduysa Göksel Bey'in "aşırılığına" bugüne kadar alkış tutan ya da istemem yan cebime koy diyerek ses etmeyenler bugünlerde isyanda.
Atatürkçü Düşünce Derneği yöneticileri bile kendisini "kınadılar." Meğer Göksel Bey'in Atatürk'e benzerliğini kullanarak lokantalarda hesap ödememesi, kahvede çaya para vermemesi ve bazı etkinliklerde sahneye çıkıp kendisini göstermesi karşılığında ücret alması şık değilmiş.
Göksel Bey özetle "Atatürk'e benzemek suç mu? Ben Atatürk'üm diyerek kimseyi kandırmıyorum" diyor.
Bence de haklı. Bu memlektte Atatürk'ün 1938'de hayatını kaybettiğini bilmeyen mi var?
Ayrıca "Atatürk'ü çok seviyorum.
Öyle ki, ona benzemek için saçımı sakalımı bile portresine bakarak kesiyorum" dese kim ne diyebilir?
O zaman "Böyle yapması engellenmeli", yani Atatürk'e benzemesinin önüne geçilmeli diyen aklı evvel gazetecilerin hukuki ve mantıki dayanağı nedir?
Türkiye'nin tarihi karakterlerine aşırı hayranlık suç mu?
Onların imajlarının kullanılması yasak mı? Böyle bir yasa mı var? Yoksa "caiz" mi değil?
Günaha mı giriyor? Yakışıksız mı?

***

Bu durumda, kostüm giydi diye Göksel Bey'i aforoz edenlerin, yeniden "gardırop Atatürkçülüğü" tartışmalarını açanların bizzat kendilerini ne yapacağız?
özdil kitap fanus ile ilgili görsel sonucuKendilerinde, askeri darbelere, soygunlara, hukuksuzluklara "Atatürkçülüğe uygundur" fetvası verme hakkı gören akademisyenlerin, aydınların, basının, sivil toplumun Atatürk'e ve demokrasimize verdiği zararı nereye koyacağız?
Bugüne kadar bir sağdan bir soldan idam sehpasına gönderen ve kendine "Atatürkçü" diyen darbecilere... Ya da 1881 adet bastırdıkları kitapların kapağına sadece "Mustafa Kemal" imzası atıp 2500 TL'den satanlara...

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit diaver

  16 November 2019
  1 0
  hepiniz bu konuda samimi olun. DOLLY i bilirsiniz di mi. yeniden oluşturulan eş koyun falan. 28 şubat döneminde bizim kemalist subay ve bürokrası bu işe el attı. hemen doktorlar, proflar bu konu için YANİ ATAMIZIN YENİDEN DNASI ALINIP KLONLANARAK YARATILMASI İÇİN BİR ÇALIŞMA BAŞLATTILAR. şimdi bakıyorum kimse de tık yok. BU İŞİ FETÖ MÜ ENGELLEDİ DİYCEM AMA. EN BÜYÜK KEMALİST FETÖ..niye yapsın ki.. bu işi araştırın bakalım. atanın DNAsı nerde. mimar sinanın kellesi gibi bu da mı kayboldu be..
 • benzemek

  13 November 2019
  0 0
  birine benzemek suc degil de benzedigi insani talit etmesi, o imis gibi davranmasi igrenc
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER