GÜNCEL

Mahmut Övür : CHP panelindeki o kadın kim?

Tarih
01 October 2019
İzlenme
2218 Kişi
Geçtiğimiz hafta sonu CHP, ilk kez Suriye meselesiyle ilgili bir konferans düzenledi. Hem de uluslararası... Aslında umutlanmadık ama yine de cumhuriyeti kuran ana muhalefet partisi CHP'nin, Türkiye'nin küresel güçlerle "ölüm kalım savaşı" verdiği bir zaman diliminde ne yapacağını merak ettik.
Acaba CHP, soruna ulusal bir pencereden bakıp, yeni bir çıkış yolu mu önerecekti, yoksa bildiğimiz "Afrin'e girme?"vari Türkiye'nin bütün tezlerine karşı mı çıkacaktı?
Ne yazık ki CHP ikincisini seçti ve şaşırtmadı. Çıkan sonuçlara bakınca, ne 10 milyon insanı yurdundan yuvasından eden ve 1 milyona yakın insanı katleden Esad'a laf söyledi, ne PKK aparatıyla bölgeyi işgal eden ABD'ye itiraz etti, ne de Esad kuklasıyla Suriye'nin hakimi gibi davranan İran ve Rusya'nın adını andı.
chp suriye panel amy holmes ile ilgili görsel sonucuOnlara göre varsa yoksa tek suçlu Türkiye'ydi. Ama CHP yönetimi bununla da yetinmemiş, tutmuş PKK sevici bir "akademisyen" olan Amy Austin Holmes'i panelist olarak çağırmıştı.
Önceki gün Hasan Basri Yalçın SABAH'taki köşesinde o akademisyenin gerçek yüzünü ortaya koydu. Onun bir PKKPYD hayranı, sosyal medyada yazdıklarıyla da bir Türkiye düşmanı olduğunu gösterdi. Şu söylediklerine bakın. CHP'nin panelisti Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda hayata geçirmek istediği güvenli bölgeyi "Türkiye'nin soykırım koridoru" olarak nitelemiş ve açık açık Türkiye'yi Suriye'de soykırım yapmakla suçlamıştı.
Daha vahimi pervasızca şunu öneriyordu: "PKKPYD için Türkiye'nin içinde 30 kilometrelik bir koridor oluşturulmalı"
Şu hale bakın, bunu söyleyen kadın, CHP gibi cumhuriyeti kuran partinin düzenlediği bir panelde konuşmacı. İnanılır gibi değil. Bunun basit bir hata olmadığı, Kılıçdaroğlu yönetiminde "ulusal hassasiyeti" yok edilen CHP'nin, Suriye'den Akdeniz'e uzanan "Afrin'e girmeyin, Akdeniz'de bir tek Türkiye yok" siyasetinin bir uzantısı olduğu çok açık. Bu siyasetin CHP kadrolarında ve geniş Kemalist- Ulusalcı tabanda rahatsızlık yaratmaması mümkün değil. Bu yüzden konferansa çağrılan Holmes isimli terör sevici akademisyen üzerinden belki de ilk kez CHP yönetimine karşı ciddi bir tepki var.
Suriye konferansının parti içinde infial yarattığını söyleyen bir CHP'li şöyle diyor:
"Bu kabul edilemez. CHP gibi cumhuriyeti kuran bir partinin platformunda Türkiye'yi soykırımla suçlayan biri konuşamaz, konuşturulamaz ve CHP buna aracı olamaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a veya AK Parti'ye karşı olmamız bir iç siyaset meselesi. Oysa Suriye'de Türkiye'nin milli çıkarları söz konusu... Türkiye, ABD'yle üstü örtülü bir savaş halindeyken CHP bunu nasıl yapar? Kimse ulusal güvenliği CHP eliyle tehdit edilecek hale getiremez."
Ecevit'in Kıbrıs çıkarması sırasında izlediği siyaseti hatırlatan CHP'li sözlerini şöyle sürdürüyor:
"Ecevit, Kıbrıs barış hareketinden üç ay önce muhalefet lideri Demirel'e haber vermişti. CHP böyle bir geleneğe sahip bir partidir ve Suriye ile ilgili bir toplantının sıradan bir Tema veya STK toplantısı olmadığını iyi bilir. Suriye meselesi toplumun güvenliğiyle ilgili ulusal bir meseledir. Böyle bir konuda CHP yönetiminin hata yapmaya hakkı yoktur."

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • bycan

  03 October 2019
  0 0
  pkk eliyle suriyenin kuzeyi nasıl askeri manada amerika adına işgal edildiyse memleketin sol siyaseti de ulusal kadroları yok edilen chp eliyle abd adına işgal edilmiştir. bu program zaten birlikte yürütülmüştür. hdp kürt solaklara chp türk salaklara..
 • hursit dilaver

  02 October 2019
  1 0
  o dediğiniz ULUSALCI KEMALİST,AYDINLANMACI,BATI DEĞERLERİNİ İÇSELLLEŞTİRMİŞ falan dediğiniz hiç bir CHPli bundan rahatsız değil. olamaz. çünkü hepsi bilir ki, İSMET PAŞANIN KIZINA DEDİĞİ 100 YILLIK NEFES ALMA SÜRESİ VERDİLER KIZIM sözünün sonuna gelindi. işte o kadar.CHP bunu biliyor ama AKPya da TAYYİP BEY bu süreye karşı çıkıyor. yani CHPnin lozan vesayetçiliğine karşı çıkıyor, kavga bu. gerekirse ülkeyi ateşe de atacakları GEZİden belli.
 • hursit dilaver

  02 October 2019
  0 0
  siz panellerden bahsedin AMA, şimdi grup toplantısında neler dedi kemal bey. bakalım akşama cevap verecekler mi. AMAN SAKIN HA BENİ DELİRTMEYİN.. KEMAL BEYİN DEDİKLERİ '''GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR''' diye karşılık vermeyin gülünç olmaktasınız. bu ne demek. dedikleri doğru ama biraz uydurulmuş, şişirilmiş falan DEMEYİN, VALLAH KAYDIMI AKPDEN SİLDİRECEĞİM.yalana bile nasıl cevap vereceğinizi bilmiyorsunuz. bari CHPyi örnek alın.
 • KRİSTAL KOZMİK

  02 October 2019
  0 0
  KİM OLACAK Kİ CHP GİBİ PKK LI TERÖRİST BUNLARIN HEPSİ TERÖRİST NOKTA...
 • Turk islam dusmani

  02 October 2019
  1 0
  Turk/islami yok etmek icin kurulmus kurumsallasmis kadrolasmis bir partidir chp. Almanya/Avrupanin besleyip buyuttgu Alisiz, Taşnakcı Alevi ve musluman Kürde soykirim uygulayan Ermeni pkk. Her ikisinin tek amaci musluman/Turk dusmanligidir.
 • hursit dilaver

  01 October 2019
  0 0
  aşağıdaki yoruma ek olarak 1950den önce bir halkçi bakan ne demişti.BİZİM DIŞ TURKLER DİYE BİR SORUNUMUZ YOKTUR. bu tam bir lozan uygulamasıdır. SAKIN HA sana çızılen SINIRIN DIŞI SENİN DEĞİL. OSMANLI BİTTİ. YOK ORASI BENİMDİ FALAN DİYE AĞLAMAYIN. OSMANLI BİTTİ. bu kafa değişti mi.yoo..çünkü LOZAN böyle bir şey işter. mesela AYASOFYA umitlenmeyin FIRST MAJOR BİR OLAY OLMAZSA MÜZE KALIR. HATTA BASTIRIRLARSA KİLİSE DE OLUR.Yani işimiz CHPye kalmış durumda.
 • hursit dilaver

  01 October 2019
  0 0
  ''...Bu siyasetin CHP kadrolarında ve geniş Kemalist- Ulusalcı tabanda rahatsızlık....'' hiç umitlenmeyin.kemalistler de memnun bu CHPden.çunkü CHP lozan vesayetli parti.LOZAN ONA EMANET,BİR BAŞKASI BİR MUZURLUK YAPIP TA,SINIRLARINI GENİŞLETİR YA DA KALİCİ İŞGAL OLURSA BUNUN HESABINI LOZAN MUHİPLERİ CHPYE SORAR.BİZ SENİ TANIRIZ DER. OLNLAR DA EFENDİM AFBUYRUN DEMOKRASİ, SEÇİM FALAN DESE DE BİZE Mİ SORDUN DEMOKRAT OLMAYI.DERLER.onun için CHPnin işi zor be..
 • SEDAT KALFA

  01 October 2019
  0 0
  bizim solcuların solculuğu işte bu kadar . hala 6. filo askerlerini denize attık diye övünürler . o askerlerin torunlarıyla da KANKİ OLDULAR
 • KULO

  01 October 2019
  0 0
  günahına girmeyin. toplantıdan sonra gece otel odasında kemal amca için kaset çekceklermiş bu teyzeyle, yani o panelist değil aktirismiş en yetişkininden. kemal amca demiş ki; kasetle geldim kasetle giderim arkadaş, benim baykal'dan neyim eksik. benim şeyimi de görün.... performansımı... demiş. nasıl yalan ama. öyle saça böyle tarak. attım yalanı , s2iim inananı... bü hö hö hö hö... imza: rivedik.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER