SİYASET

Kurtuluş Tayiz : Muhalefetin sınavı yeni başlıyor

Tarih
27 June 2019
İzlenme
1188 Kişi

Birkaç gün daha sürecek sevinç gösterilerinden sonra muhalefet de ülkenin esas gündemine geri dönmek zorunda kalacaktır. Asıl o zaman ülkenin güvenliğine, geleceğine karşı duydukları sorumluluk kendisini gösterecek.

Zira hızla dış kaynaklı bir gündemin içine giriyoruz. Milli güvenlikle ilgili muhalefetin tavrı nedir ve nerede duruyorlar? Doğu Akdeniz konusunda ne düşünüyorlar? Yunanistan ve Avrupa Birliği, Rumlara arka çıkarak şimdiden Türkiye’yi tehdit etmeye başladı bile; muhalefet, mevcut sessizliğini ne yönde bozacak?

S-400’leri aldığımız için Amerikan yaptırımları da yolda, ne yapacaklar? Türkiye’nin güney sınırlarındaki terör tehdidine karşı “güvenli bölge” hazırlığı yapılıyor. Belki de Fırat’ın doğusuna, Tel Rıfat’a askeri operasyon gelecek; muhalefet nasıl tavır alacak?

imamoğlu yeni akit ile ilgili görsel sonucu

Patates soğan üzerine yaptıkları siyaset kadar bakalım ülkenin temel güvenlik konularında da bir sözleri, siyasetleri olacak mı? “Suriyelileri kovalım”ın dışında bir görüşleri var mı, yok mu? Hep beraber göreceğiz.

Bu seçim kutlamalarını sonsuza kadar devam ettiremezler. Hepi topu elde ettikleri bu başarı Erdoğan’ın 17 yıldır kazandığı seçim zaferlerinin onda biri kadar bile değil. Buyurun daha fazla seçim zaferi elde etmeye; ama öyle Doğu Akdeniz’i Rumlara ve Yunanistan’a bırakalım, sondaj gemilerimizi çekelim; S-400’ler can sıkıyor, geri gönderelim; ne var ki, güneyimiz sınırlarımızda varsın PKK/YPG devleti olsun; Suriyeliler de gitsin artık canım; ABD ve Avrupa hoşlanmıyor, savunma sanayiini durduralım, ihtiyaç olursa onlardan alalım demekle hiçbir seçim başarısı elde edemezler, bunu şimdiden belirtelim.

17 yıldır kesintisiz iktidar olmanın getirdiği dezavantajla yerel seçimlerde kısmen başarısız olmak o kadar yadırganacak bir sonuç değil. Üstelik ağır ekonomik-diplomatik kuşatma altında AK Parti’nin tek başına oyu hâlâ yüzde 45’lerde.

Muhalefet açısından sınav daha yeni başlıyor. Üstelik en zayıf yerinden bu sınava tabi tutulacak. Yerel seçim kampanyası boyunca dalga konusu ettikleri “Beka meselesi”nden isteseler de kaçamayacaklar.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  27 June 2019
  0 0
  VADEDİLMİŞ TOPRAKLARA SIRA GELMEDİ Mİ..2 ay olmadı HDPli temelli bunun işaretini verdi ve HEP BERABER CHP YE OY VERDİLER.hiç konuşulmuyor nedense.YASSAHH mı geldi acep.FİLİSTİNİN PARAYALA ALINMASINDAN SONRA KALAN VADEDİLMİŞLERE SİRA GELECEK DEMEK.siz hala uydurukça YANIT YANIT demeye devam edin.AGOP DİLAÇAR, AŞAĞIDAN, ULAN BUNLAR BENİ DE GEÇMİŞ KELİME UYDURMADA diye göbek atıyor.bir tokatta bu vadedilmiş topraktır bilin emi canlarım.
 • hursit dilaver

  27 June 2019
  1 0
  yani kazkafalılara lafım. istanbula, marmaray, avrasya tüneli,körfez geçişi, 3. köpru,dünyanın en buyuk havalimanı, şehir hastaneleri, TOKİ konutları, alt ust geçit ve geniş yollar,bahçeler,milli parklar,kitaplıklar,metrolar, İDOlar. çanakkale köprüsü, izmir yolunun 3 saate inmesi, toplantı salonları,haliç kokusu, susuzluk, çöpler.zenginin daha zengin, müslimin daha mislim, kafirin daha kafir olduğu bir şehir.YARANILMIYOR DEMEK.o zaman okkalı birTOKATı hakederiz.
 • hursit dilaver

  27 June 2019
  0 0
  neyse.ben 800.000 oyun nasıl geldiğine bakıyorum. bu oy TEHLİKE İŞARETİDİR. 2-3 GÜN ÖNCE YAZDIĞIM YORUMLARDA BUNDAN BAHSETTİM. bu aşırı rakam NEYE İŞARET.BUNUN MANEVİ BİR İŞARETİ OLMALI.imkansız bir oy oranı. SANKİ TRUMPUN DAMADI KUŞNER, RUSLARLA ORTAK ABD SEÇİMİNİ HACKLEMİŞ.neyse diyeceğim şu.BAŞIMIZA GELECEK VAR BEYLER. allah musibetlerden bu istanbulu korusun diyelim de kaderimizde yazılanı görelim.
 • hursit dilaver

  27 June 2019
  0 0
  ekrem bey yanına canan hanımı ve sayın salıcı kardeşimizi alıp, vatikana papaya giderler hatta yanlarında şu anda küskün gözüken selin sayek hanım da referans olabilir.BU İŞLERİ HALLEDERLER. İSTANBUL ARTIK EKREM DEYDE, EDİRNE DE pardon ADRİYANAPOLİS DE BİR CHPLİ BAŞKANDA. BEN RAHAT UYUYORUM.ikisi de sağlam kişilerde. ama AKP rahat değil. 31 MART AKŞAMI,'' AY NELER OLMUŞ, İNANAMIYORUM'' DİYE KONUŞAN SEÇİMCİ MEBUS NASIL ACEP.
 • mıstık

  27 June 2019
  0 0
  Artık sizlere güvenmiyorum. 31 Mart seçimleri 13 bin farkla bitmiş olsaydı ve yenilenmeseydi bu kadar büyümeyecekti ama şimdi o kadar büyüttünüz ki adeta milletin nezdinde Reise bile rakip oldu. Hep sizin gibi yazarların yüzünden. Hala olmadık abuk subuk yazılarla milletin kafasını karıştırmayın.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER