DÜNYA

İlnur ÇEVİK : TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNİ BOZMAK İÇİN RUSYA'YA İHTİYAÇ YOK Kİ

Tarih
26 January 2018
İzlenme
1393 Kişi
 Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'e göre "Rusya, Türkiye ve ABD arasını açmaya çalışıyor…"

İyi güzel de Türk-Amerikan ilişkilerinin bozulması ve iki ülkenin arasının açılması için ABD yönetimi dâhil, ABD içinde faaliyet gösteren gruplar, FETÖ’nün etkilediği siyaset ve yargı mensupları ve Pentagon’daki generaller ellerinden geleni artlarına koymadıkları gerçeğine ne diyeceğiz?

FETÖ’nün Amerikalılar tarafından baş tacı edilmesini ve hatta onların ülkede cirit atmasını Rusya mı sağlıyor? Fetullah Gülen’in Türkiye iadesine Putin mi mani oluyor? Gülen’in iade dosyasının Amerikan Adalet Bakanlığı raflarında unutulmasını Rusya mı sağladı? Fetullah Gülen’in makalelerini Rus gazeteleri mi başköşede yayınlıyor? Ve 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin tezgâhlanmasında FETÖ’cülere Rus ajanları mı yardımcı oldu?

New York’ta Rıza Sarrab davası olarak başlayan ve Hakan Atilla davasına dönen ve adaletin katledildiği rezaleti Amerikan yargısı içinde yer alan çürük yargıçlar ve savcılar FETÖ ile beraber tezgâhlamadı mı ve buna FBI da alet edilmedi mi?

Durup dururken Türklere vize yasağı getirmek kimin aklına geldi? Bunu Amerikalılar yapmadı mı?

Yoksa PYD, YPG ve PKK üçlüsüne 5 bin TIR ve 2 bin uçak dolusu silah, mühimmat ve teçhizatı Ruslar mı verdi yoksa Amerikalılar mı? Rakka operasyonunu tezgâhlayan ve PKK ile hala orada iş birliği yapan Amerikalılar değil mi? Daha on gün önce Kandil’den gelen PKK yetkilileri ile Rakka’da görüşen ABD Dışişleri yetkilileri değil mi?

Aylardır Türkiye’ye büyükelçi atamayan ve böylelikle Türkiye’ye soğuk davranmaya çalışan ABD mi Rusya mı?

Bayan Nauert bunları göz ardı edemez. Türk-Amerikan ilişkilerini zehirleyen bu faktörler varken Rusya’nın ortalığı karıştırmasına gerek var mı?

Yenibirlik
26 Ocak 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER