POLEMİK

Hilal Kaplan : Erkekle yan yana namaz

Tarih
10 April 2018
İzlenme
4952 Kişi

Üniversite yıllarımda namaz için bulunduğumuz ilçenin en büyük camisine giderdik. Cami kocamandı ama kadınlara caminin iç mekânına dahilolmayan, hemen girişteki ayakkabılıkların yanındaki dört metrekarelik bir alanı lâyık görmüşlerdi. Ayak kokan daracık bir yerde ne kadar huşû ve hudû içinde namaz edâ edilebilirse eder ve hızla çıkardık.
Bir gün kız arkadaşımla, olması gerektiği gibi caminin içine girerek namazımızı edâ etmeye karar verdik. En arka safa geçtik, namazı bitirip selam verir vermez yanı başımızda bekleyen bir yaşlı amca bizi azarlamaya başladı.
Suçumuz büyüktü, "yerimizi" bilmemiştik, kadınlar kısmına dönmeliydik.
Amcaya nazikçe cevap vermeye kalktık, burasının kadınların da camiiolduğunu, bize lâyık görülen muamelenin hakkaniyete sığmadığını, camidesesini yükseltmesinin edep anlayışına uyup uymadığını sorduk ama nafile. En büyük vazifesini, camiyi kendi malı gibi görüp giren çıkan herkesi denetlemeksanan o huysuz amcalardan biri olduğu için uzatmadan çıktık.
O günden bugüne çok mesafe kat ettik. Bunu inkâr eden ya kötü niyetlidirya da 2000'lerde doğduğu için bilmiyordur.
Bugün Selâtin camilerimiz başta olmak üzere pek çok camide geniş kadınlar bölümü var. Büyük çoğunluğu özenle hazırlanmış bu bölümlerde, belki kalabalık olan cuma vakitleri hariç kadınların namaz kılmasına hiçbir engel bulunmuyor. Olması gereken de zaten buydu, daha iyisinin olması için de uğraş verilmeli. Diyânet İşleri Başkanlığı'nın iki numarasının bir kadın olduğu dönemde, daha iyisinin de yapılacağından şüphem yok. Ancak belli ki bazıları için bu yeterli görülmüyor.
"Sınıfta erkek arkadaşlarımla yan yana derse giriyorsam, camide neden yan yana namaz kılmayayım?" ya da "İmamlar neden hep erkek?" minvalinde sorular soruluyor.
İşte benim anlamadığım kısım burası.
Sadece Müslüman bir kadın olarak anlamıyor değilim, biraz sosyal teori bilen birisi olarak da anlamıyorum.
Şöyle açıklayayım: Kadınların arkadaki ya da üst kattaki kadınlar bölümünde durması, günümüzdeki feminist diskur bağlamında bile 'özgürleştirici' bir imkân olarak okunabilir, okunmalıdır. Şayet erkekle yan yana olmak bir 'güç/iktidar'mücadelesinin dışavurumu olarak algılanıyorsa, bilinmelidir ki göz önünde olan değil, gözleyen olmak iktidardır.
Yukarıdan bakmak, mahremiyet sahibi olmak, bakışın nesnesi değil öznesi olmak güç sahibi olmaktır.
Dünyayı her gün yeniden keşfeden gençlerimiz, biraz Lacan, biraz Foucault okursanız dediğimi anlarsınız.
Aynısı İmam Efendiler için de geçerli.
Namazı İmam kıldırıyor diye bu onu Allah katında daha mübarek mi yapar? Hayır.
Daha üstün mü yapar? Hayır. Ama daha fazla dünyevi ve uhrevi yükümlülük sahibi yapar. İmam, vazife tevdi edilenden başkası değildir. Üstelik işi çok zordur.
Örneğin namazda Allah'la irtibatı arasına cemaati yönlendirdiği bilgisi girmeden baş başa kalması müşküldür. Her hareketi önce Allah sonra kul gözünün deşiciliği altındadır.
Kendi iradesiyle girdiği bir panopticona maruzdur.
Velhasıl, üstünlüğü iki adım geride ya da iki adım ileride aramak kadar süfli ve açıkçası zekâ pırıltısı yoksunu anlayışı reddediyorum.
Üstünlük, takvadadır; Allah cümlemize sosyal normlardan değil, O'ndan hakkıyla korkmayı ve çekinmeyi nasip etsin.

Sabah
10 Nisan 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Faruk

  11 April 2018
  1 0
  Yazınızda o kadar çok yanlışlık, o kadar çok yanlış anlamalara imkan verecek kavramlar var ki. Bu yazıyı okuyunca açıkçası "nereye kayıyoruz?", "yolculuk nereye?" ya da "bu yolun sonu nerde bitecek?" şeklinde düşünmeye başladım. Allah sonumuzu hayreylesin
 • Hüseyin

  11 April 2018
  0 0
  Fantezi dünyan bayağı genişmiş bacım her ne olursa olsun tepkini erkeklerin arkasında namaz kılarak vermemeliydin başka yoları denemeliydin
 • MURTAZA

  10 April 2018
  1 0
  Cümbür cemaat karışık kuruşuk bir şey istemişsiniz ne adına?Hiç ihlaslı bir müslüman kadının tercihi midir bu?Onu bunu tavsiye edip üst perdeden konuşmanıza hacet yok!İlmihal bilen her müslüman cami cemaat adabını bilir.Reisin uçağından inme, öyle havadan savur!Zaten diyanetin ilgası lazım.İşin suyunu çıkardılar kurumda.Millete emanetini iade edin.Bu kadar hantal ve suistimale açık bir kurum artık dine zarar veriyor.
 • Sevgi Kolaylı

  10 April 2018
  1 2
  Hilal hanim size hak veriyorum ancak Cuma namazlari icinde her camide kadin bolumu bulunmali.Erkeklerden bagimsiz bir kapidan girilirse daha iyi olur.Lutfen bu konuyu gundem yapiniz Allah rızasi icin
 • HAYDAR

  10 April 2018
  2 0
  TAM OLARAK DEMEK İSTEDİĞİN DEMEMİŞSİN. DİLİNİN ALTINDAKİ BAKLAYI ÇIKARMAMIŞSIN. MAKALE KURALINA DA UYMAMIŞSIN.
 • mahmut

  10 April 2018
  2 0
  Hilal hanım, siz bi'şey anlatmaya çalışmışsınız ama niyetiniz bozuk. Bunuda gençliğinizdeki cami hikayesiyle dışa vurmuşsunuz.
 • Mehmet

  10 April 2018
  1 1
  Bu ne arkadaş diyanet, emniyet, yargı vd kurumlar kimin elinde. Diyanet maddi manevi vazifesi olduğu halde baş k açık namaz kılanlara hiç bir uyarı yapmaz bilakis uyaran hocaları görevden uzaklaştırır. Emniyet yargı teror sevici gençlere bile ağırdan davranırken kısmen haklı da olsa dindar gençleri evinden atar 28 Şubat hortlamış gösterir Fetöcü bir asistan ünide katliam yapar Savaş kapımıza dayandı. Reisin yanında aklı başında kimse kalmadı mı? Allah muhafaza böyle giderse 2019 sıkıntılı olacak
 • Dūnya hali

  10 April 2018
  3 1
  İnsan işte soruyu bile nefsine dönük ve içindeki oluşumun dışa vurumu belirginliğiyle soruyor. Halbuki soru dinin disipline ettiğine itibar edilerek sorulsa cevabı malum soru şöyle ortaya çıkar; "Camide erkek arkadaşlarımla yan yana namaza duramıyorsam, sınıfa neden yan yana gireyim?"
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER