DÜNYA

Fuat Uğur : Ukrayna yönetimi Nazizmi hortlatarak bugünü elleriyle hazırladı

Tarih
09 April 2022
İzlenme
3226 Kişi

Ukrayna’daki kirli savaştan zarar görenler yalnızca siviller. Rusya’nın işgaliyle birlikte pek çok şehir âdeta haritadan silindi. Yaklaşık 4,5 milyon Ukraynalı mülteci oldu. Bir o kadar da iç göç var. ABD’nin Ukrayna’da seçtirdiği bir kukla olan Volodimir Zelenskiy’nin kapıldığı ham hayaller yüzünden gelinen nokta bu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan barışa her zamankinden daha yakın olunduğunu açıkladı dün. Öyle görünüyor ki bir barış anlaşması mutlaka olacak. Ama geriye, şehirleri haritadan silinmiş, askerî havalimanları, araç ve teçhizatları, silahları, uçakları, fabrikaları, kurumları yerle bir edilmiş, büyük bir ekonomik kayıpla baş başa kalan bir ülke kalacak.

Ne için?

Rusya’yı çökerteyim de bir halk ve ülkesi olmasa da olur diye bakan emperyalist devlet kafası bu. ABD’nin Rusya’ya en ağır yaptırımları uygulamak ve onu dünyadaki güç dengesinden silmek için “meşru bir gerekçe”ye ihtiyacı vardı, onu bu sayede elde etti. Rusya için çok da tın... Soruyorum, bu ülkeyi ve ordusunu tanımak için Ukrayna halkının daha neleri yaşaması gerekiyordu? Çeçenistan’ı görmediler mi? Daha yakın zamanda Gürcistan’ı.

Yok, karada Rus ordusu palavraymış da yok Ukraynalılar direnmiş de vs. vs... Yahu ülkenin geldiği hâle bakın! Geçin efendim geçin, hâlâ gerçeği göremiyorsunuz.

Şimdi Ruslar güçlerini Donbass’a doğru kaydırdılar. Anlaşmanın Donbass’ın Rusya’ya ilhakı ile sonlanacağına bahse girerim. Sonuçta kim kazanmış olacak? Kırım’dan sonra Donbass’ı da ilhak etmiş bir Rusya mı yoksa yukarıda anlattığım gibi perişan edilmiş Ukrayna mı?

Tekrar soruyorum ne için?

Ukrayna yönetimi ve başındaki Zelenskiy ise bugünleri kendi elleriyle hazırladı. Ülke sınırları içindeki 10 milyona yakın Rus’u denetleyebilmek, bastırabilmek için Nazizmi hortlattı. Azov Taburları diye adlandırılan Nazi soytarısı ırkçılar Ukrayna Ordusu’nun bir yan unsuru olarak faaliyet göstermeye ve devlet tarafından himaye edilmeye başlandı. Resmi törenlerde binlerce militanıyla, tıpkı Nazi SS’ler gibi kahverengi gömlekler giyerek resmigeçitlere katılacak kadar devletin bir parçası hâline geldi. Azov Taburlarının on binlerce insan hakkı ihlali var. Başta Ruslar olmak üzere, Türkmenler, Romanlar, Yahudiler, Siyahlar; herkese. Zelenskiy’nin çıkardığı ırk yasasıyla Ukrayna halkını yalnızca İskandinav kökenli Ukraynalı olarak tanımlamasıyla birlikte bu saldırılar âdeta sıradanlaştı.

Zelenskiy bu Nazi taburlarını koruyup kolluyor ve onlara çok güveniyor. Çünkü onlar bizdeki Gezi benzeri Maydan olayları (2014) esnasında düzenledikleri suikastlarla kışkırtıcılığı artırarak kaos oluşturmuşlar ve Devlet Başkanı Yanukoviç’in darbe ile devrilmesini sağlamışlardı.

Sizlere geçtiğimiz günlerde yaşanan ve gözden kaçan iki olayı anlatacağım.

ABD'nin Fox News kanalı, 1 Nisan'da Zelenskiy ile video bağlantısı yoluyla bir röportaj yaptı.

Röportajda Sunucu Bret Baier, Zelenskiy'e şu soruyu yöneltti:

Bizim için bir şeyi açıklığa kavuşturmanızı istiyorum. Azov Taburu hakkındaki haberler, deniliyor ki, bu Nazi bağlantılı örgüt ülkenizde milis güç olarak faaliyet gösteriyor, kendi başına zulüm işliyor. Amerikalılar bu birlik ve ilgili haberler hakkında ne bilmeli?”

Zelenskiy'nin cevabı şöyle oldu:

“Yani, Azov çok sayıda taburdan biri. Neyseler o, ülkemizi savunuyorlar. Ve daha sonra sana, sonradan Ukrayna ordusuna dâhil edilen bu gönüllü taburların tüm bileşenleri hakkında her şeyi açıklamak isterim. Bu Azov savaşçıları artık kendinden müteşekkil bir grup değil, Ukrayna ordusunun bir parçası. Bazıları, Ukrayna yasalarını ihlal etti ve gerçekten mahkemeye çıkarılıp hapis cezası aldı. Yani hukuk her şeyin üstündedir.”

Ancak Fox News, röportajın resmî YouTube kanalına yüklenmiş videosu ile internet sitesinde dökümü yapılmış haberinden bu soru cevap kısmını çıkardı.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov’un, Donbass dâhil doğu ve güneyde Rusça konuşan ayrılıkçılarla mücadele için paramiliter birlikler oluşturulması talimatını vermesinin ardından Mayıs 2014'te güneydeki Berdyansk liman kentinde kurulan Azov Taburları ABD desteğiyle Kiev'de yönetimin devrilmesinde başrolü oynayan Sağ Sektör gibi oluşumlar için bir güç merkezi hâline geldi. Batı medyası Azov ve Aydar Taburlarının ideolojilerini hiç gündeme getirmiyor. Bu çok normal, Suriye’nin kuzeyinde de PKK uzantısı YPG’ye bir garnizon devleti kurdurmak için korkunç boyutlarda silah yardımı yapan, YPG’nin terör örgütü olmadığını iddia eden ABD için bu çok olağan.

 

BU HESABI TAKİP EDİN, UKRAYNA NAZİZMİNİN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRÜN

 

Bu konuda sizle BİR TWİTTER HESABI paylaşacağım. Bu hesaba girdiğiniz zaman Azov Taburları’na bağlı Nazilerin insan hakları ihlallerini canlı canlı, video görüntüleriyle izleyeceksiniz ve dehşete düşeceksiniz.

Yukarıda bahsettiğim Twitter hesabı  @DaniMayakovski girişli Daniel Mayakovski adıyla yazan biri. Muhtemelen kendi adı değil. Rus olabilme ihtimali çok fazla yok çünkü İspanyolca yazıyor. Öyle çok vukuatları var ki Azov Taburları’nın sayfalar yetmez yazmaya. Dediğim gibi İspanyolca yazıyor ama Twitter’da çeviri kolaylığı olduğu için rahatlıkla Türkçe içeriğini okuyabilir ve paylaştığı videolarda Azov ve Aydar Taburları’na bağlı faşistlerin neler yaptığını izleyip, zihniyetlerinin ne olduğunu anlama imkânı bulabilirsiniz.

Alman DW, Neo-Nazi Azov Taburu'nu akladı: 'İyi eğitimli savaşçılardan oluşan gönüllü birlik' - 18.03.2022, Sputnik TürkiyeBirkaçını burada paylaşayım:

Azov Taburlarına bağlı Naziler, Aralık 2021'de Ukrayna'nın Lysychansk kentindeki Holokost'un Yahudi kurbanları için toplu mezarları ve bir anıtı yok ettiler. Orada Hitler orduları ve Alman Nazileri tarafından 2. Dünya Savaşı esnasında öldürülen 800 Yahudi’nin mezarı vardı.

Aşağıda Rohatyn bölgesinde, Ukrayna'da Yahudilere ve Polonyalılara yönelik toplu katliamların faili Oleksa Demsky’nin anıtı var. Bu katil savaş sırasında Kızılordu tarafından öldürülmüştü. 2020 yılında anıtı açıldı ve iki yanında da Naziler nöbet tutuyor.

Ukrayna hükûmeti, Nazi soykırımcısı Stepan Bandera'nın doğum gününü 2020 yılında resmî binasına afişini koyarak kutluyor. Stepan Bandera, Adolf Hitler'in Ukrayna'daki en büyük iş birlikçisi ve 100 binden fazla Yahudi, Polonyalı, Çingene ve Komünistin imhasının organizatörüydü.

Sırf Rus tişörtü giydiği için Ukrayna polisi tarafından gözaltına alınan Amerikalı bir turist. 2020.

Ukraynalı askerler Nazi selamı veriyor ve saldırı tüfeklerinde Adolf Hitler'in SS Tottenkopfs kafatası çıkartmaları var, 2018...

Dediğim gibi, Azov Taburlarının üniformalarında kahverenginin seçilmesi tesadüf değil. Kiev belediye polislerinden biri olan Artyom Romanov, Facebook çalışma bölümünde, Kiev Belediyesi’nin Hauptsturmführer’i (Hitler'in SS subayı) olmakla övünüyor.

Azov Taburu’ndan birkaç Ukraynalı Nazi eğitim kamplarından birinde gamalı haçla poz veriyor. Yıl 2018...

Aydar Taburundan Ukraynalı Naziler, halka karşı sistematik terör eylemlerinden birinde, Kiev'deki bir inşaat sahasının yakınında "Rus yanlısı" olduğundan şüphelendikleri insanları dövüp terör estiriyor.

Ukraynalı Naziler, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı kazanılan zaferin yıl dönümü olan 9 Mayıs Zafer Bayramı'nı kutlayanlara saldırıyor. Törene katılan ve Naziler tarafından ellerindeki çiçekler alınan bir genç kız ağlayarak uzaklaşıyor. İkinci linkte de Naziler yine bir başka zafer Bayramı kutlamasındaki muhariplere saldırıyor ve yaşlı bir kadının üzerine boya atıyorlar.

Aşağıdaki Nazi’nin adı Alexander Medvedev. Ukrayna ordusundan bir onur madalyası aldı.

Burada, Nazi arkadaşlarıyla birlikte futbol sahasında ve daha sonra Azak Taburu'nda NATO tarafından silahlandırılan suçlu Sergei Filimonov var. Netflix bu Nazi ile ilgili "Rhino" adlı bir dizi yapıp bu Nazi’yi “halk kahramanı” yaptı.


yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • Kermoncova

    09 April 2022
    0 0
    Bu yazıyı sanki Putin yazdı.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER