GÜNCEL

Ferhat Ersin : Canavarlaşan kadınlar

Tarih
02 October 2019
İzlenme
3651 Kişi

Kendime kaç defa söz verdim öznesi kadın olan yazı mümkün olduğunca yazmayacağım diye. Gelin görün ki tüketimin, reklamın, cinselliğin, bozulan düzenin vb. neredeyse hayatın tek öznesi durumuna getirilmiş olan kadını yazmamak pek mümkün olmuyor.

Ajanslara düşen bir haber; kadınların nezaketten, zarafetten, hayâdan, fıtrattan ne kadar uzaklaşırsa o kadar canavarlaşabileceğini bir kez daha gösterdi. Ben görüntüleri izlerken utandım.


Olay İstanbul’da metrobüs yolculuğu sırasında geçiyor. Arkasındaki kadın yolcunun çantasından rahatsız olan genç bir yolcunun bunu dile getirmesiyle ortalık karışıyor. Genç adamın rahatsızlığını dile getirmesine oldukça sinirlenen kadının, genç adama bağırarak hakaretler yağdırması, hızını alamayarakadama vurmaya başlaması karşısında küçük dilimi yutacaktım.

Adama bir kez de vurmuyor, birkaç defa var gücüyle vuruyor. Adam ise her şeye rağmen nezaketini koruyarak vurmaması konusunda ikaz ediyor. Ama karşısındaki kadın, bunu anlayabilecek durumda değil, kendini kaybetmiş. Dille saldırıyor, yetmiyor elle saldırıyor, o anda imkânı olsa adamın derisini canlı canlı yüzecek.

Bir kadın nasıl olur da bu kadar edepsizleşebilir, insanlıktan çıkabilir; kendisini güçlü kılan nezaketini, zarafetini terk edip çirkefleşip çirkinleşebilir?

Bu kadın; şimdi bu ahlaksız, edepsiz, şirret tavrı üzerine bir de beni taciz etti diye şikâyetçi olsa adamı sorgusuz sualsiz içeri tıkarlar!.. Adam karşılık verse “kadınaşiddet” diye höykürür feministler ve feminen ruhlu erkeğimsiler!..

metrobüs kadın küfür ile ilgili görsel sonucuKadına şiddet, erkek şiddeti, kadının beyanı esastır, kadına pozitif ayrıcalık vb. diye diye kadınların önemli bir kısmını canavarlaştırdı sistem.

Şiddeti insanlık sorunu olarak almayıp kadına şiddet diye kategorize ederseniz; erkeği canavar, psikopat, vahşi hayvan gibi lanse ederseniz toplumun köküne dinamit koymuş olursunuz ve ne zaman, nerede patlayacağını da bilemezsiniz!..

Şiddet sorununu, hiçbir bilimsel veri olmadan “erkeğin kadına uyguladığı şiddet” diye ağzınızdan salya akıta akıta TV’lerde, sosyal medyada köpürtürseniz; kadını erkeğe, erkeği kadına düşman hâle getirirsiniz.

Ülkedeki şiddet oranı nedir? Şiddetin ne kadarı erkeğe, ne kadarı kadına karşı uygulanıyor? Şiddetin temelinde yatan sebepler nelerdir?

Şundan kesinlikle eminiz ki kadına şiddet, toplam şiddet vakaları içinde çok az bir yer tutuyor.

Kadınların erkeklere oranla daha az şiddete başvuruyor olması, kadınların fiziken güçsüz olmasından kaynaklanıyor. Fırsatını bulunca erkekten farkı kalmadığını, hatta erkeği mumla arattığını yaşanan vakalardan anlıyoruz.

Doğurduğu çocuğu çöpe atanlar, öldürüp sağa sola bırakanlar; sevgilisiyle bir olup kocasını katleden kadınlar, kocasını fırında yakanlar vb. vakalar, kadınların da fırsatını bulunca neler yapabileceğini ortaya koyuyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Bilgin

  04 October 2019
  1 0
  NEDEN ERKEGE SAHİP ÇIKILMIYOR ? NEREDE ZEHİR HUKUKÇULAR BENZER DURUMDA ERKEĞİ GÖRÜNTÜDEN TESPİT ETTİRİP DAVA AÇARLARDI BURDA ERKEĞE DARP HAKARET VE TEHDİT VAR HUKUKÇULARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUM !! ANAYASAYA GÖRE CİNSİYET TEMELLİ AYIRIMCILIK HANGİ KILIFTA OLURSA OLSUN SUÇTUR !!!!!
 • Mehmet

  03 October 2019
  1 1
  "kadının beyanı esastır" diye hakka hukuka adalete insafa vicdana uymayan bir hükmü yasalaştıranlar bence bir numaralı fetöcü vatan hainidir.
 • Kadına Tapmak

  03 October 2019
  2 1
  İnsanın içinden Kadını çekip alır ona özel kanun yaparsanız bu şiddetti daha da artar. Kadına şiddeti bitirme bahanesiyle erkeğe resmen zulüm yapılıyor. Öyle bir kanun yapınki erkeği de kadını da korusun. Adaleti sağlamanın yolu Erkeklere zulmetmekten geçmez efendiler.
 • hursit dilaver

  03 October 2019
  0 1
  YAŞASIN LAİK KEMALİST, AYDINLANMACI, SÜFYANİST, DEMOKRAT, FİKİR İFADE ÖZGURLUĞU DÜNYANIN HİÇ BİR ULKESİNDE OLMADIĞI KADAR SERBEST ÜLKE. ELBET KADIN DA ERKEĞİ DÖVECEK. NE VAR BUNDA. AFERİN GIII. İYİ YAPTIN. erkekler şımarmasın.bir laik devletiz. artık ültra süper demokrat erkekler olma yolunda hızla ilerliyoruz.NUTMAYIN GENÇLİĞİMİZDE KOMUNİST,YA DA BAZI GENİŞ MEZHEPLİ BATI ÜLKELERİNDE KAPIDA ŞAPKA VARSA DIŞARDA 2 TUR ATILMA HABERLERİ İLE BÜYÜDÜK.
 • Orta Yol

  02 October 2019
  3 0
  Kadına karşı şiddete engel olalım derken kantarın topuzu kaçtı.Şimdi erkeğe karşı şiddeti engelleyelim noktasına geldik. Cinsiyet ayrımcılığını engellemeye yönelik çabalar tam da bu ayrımcılığa hizmet ediyor.Delilsiz, sadece beyana dayalı suçlamayla ceza verirsen istismara sonuna kadar kapı açarsın.Yapayım derken yıkarsın.neyi mi? Aileyi...
 • Haluk

  02 October 2019
  4 0
  Doğru söze ne denir? Kadının şirretini ben de gördüm. Öte yandan taciz iddiaları da her zaman incelenmeli, aslı astarı anlaşıldıktan sonra işlem yapılmalı.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER