GÜNCEL

Ertuğrul Özkök : Kuran’dan ayet çıkarın diyen Sarkozy’ye sordum

Tarih
15 May 2018
İzlenme
1854 Kişi

DÜN Zeitgeist 2018 toplantısında en merakla beklediğim kişi Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Sarkozy’ydi... Çünkü aklımda öyle bir soru vardı ki... Onu ancak yüzüne karşı sorduğumda bir anlam kazanabilirdi...

Allah bana bu fırsatı verdi...

Sarkozy önce Brexit üzerine çok çarpıcı bir konuşma yaptı...

Sohbeti yürüten moderatör, Brexit dışındaki soruların sorulmasına pek taraftar değil gibiydi...

Ama kalktım “Ben bir Türk gazetecisiyim. Herhalde ne soracağımı tahmin etmişsinizdir. Sorabilir miyim” deyince Sarkozy de gülerek “Evet tahmin ediyorum ne, sor” dedi...

 

*

Sorum şuydu:

“300 Fransız aydını, sanatçısı ve siyasetçisi birlikte bir bildiri imzaladınız. Müslüman âlemine bir çağrı yaptınız. Dediniz ki, ‘Kuran’da Yahudi aleyhtarı, anti-Semitist ayetler var. Onları çıkarın. Sizce bu akıllıca bir hareket miydi?”

*

Devam ettim: “Onun yerine, eğitim sisteminize anti-Semitizme karşı bir program koysanız deseydiniz daha iyi olmaz mıydı?”

*

Ama asıl soruyu sona bıraktım:

“İnançlı bir Yahudi’ye veya Hıristiyan’a İncil’den veya Torah’tan (Tevrat) şunu çıkarın diyebilir misiniz? Deseniz ne cevap alırsınız?”

*

Evet... Sorduğum soru buydu.

İşte aldığım cevaplar....

BUNU BİR HIRİSTİYAN VEYA YAHUDİ’YE DİYEBİLİR MİSİNİZ

 

FRANSA’nın eski cumhurbaşkanı Sarkozy’nin sorularıma cevaplarını alt alta yazıyorum:

- CEVAPTAN ÖNCE GİRİŞ: “Önce şunu söyleyeyim. Ben Türkiye’yi severim. Ama Türkiye bir Avrupa ülkesi değil. Bir Ortadoğu ülkesi.”

*

- 5 MİLYONU KİM ÖLDÜRDÜ: “İkinci olarak şunu söyleyeyim. İkinci Dünya Savaşı’nda 5 milyon Yahudi nerede öldürüldü? Başka yerde değil. Burada, Avrupa’da öldürüldü.”

-FRANSA’DA ANTİ-SEMİTZM VAR: “Üçüncü olarak da şunu söyleyeyim. Fransa’da da anti-Semitizm var. Evet Fransa’da da var.”

*

- BEN DEMİYORUM TERÖRİST DİYOR: “Diyorsunuz ki Kuran’dan şu sureleri çıkarın denilir mi? Niye denmesin? Müslümanlar ‘Bu teröristlerin Müslümanlık’la ne ilgisi var’ diyor. Öyle diyorlar ama İslam adına insan öldüren terörist de ‘Kuran’da Yahudileri öldürün yazıyor’ diyor ve eline silahı alıyor.”

*

 

- PAPA İNCİL’LE İLGİLİ DEDİ Kİ: “Bunu bir Hıristiyan’a söyleyebilir misin diye soruyorsunuz. Ben Papa’yla konuştum. Bana ‘İncil’de birçok kötü madde var dedi. Papa bunu söyleyebiliyorsa Müslümanlara niye söylenemesin?”

*

-MÜSLÜMANLAR ARTIK YETER DEMELİ: “Fransa’da 5 milyon Müslüman yaşıyor. Bunların çoğu Fransız vatandaşı. İslam adına hareket ettiğini söyleyen birçok terörist, insanları öldürüyor. Bekliyorum ki bu 5 milyon Müslüman ayağa kalksın, yürüsün, lanetlesin. Ama yapmıyorlar. Çünkü korkuyorlar.”

Evet...

Sarkozy’ye sorduğum soru ve aldığım cevaplar bunlardı.Bir de soramadığım soru var.

 

ONA SORAMADIĞIM AMA CEVABINI BİLDİĞİM SORU

- O an aklıma şunu sormak geldi: “İyi de Papa bunları İncil’den çıkaralım dedi mi? Bir Yahudi kutsal kitabından cümle çıkarılmasını kabul eder mi?”

Sormaya vakit kalmadı, çok da üzülmedim.

Çünkü cevabını biliyorum. Kimse böyle bir şey istemedi...

Papa veya Yahudi din insanları ise İncil ve Tevrat’tan da hiçbir bölüm çıkarma girişiminde bulunmadı.

Tabii bir de o konuşmayı yaparken henüz Gazze’den gelen dünkü fotoğrafları bilmiyordum. Bilseydim şunu da sorardım.

“Burada Müslümanların anti-Semitizmini konuşuyoruz. Biraz da İsrail devletinin bu cinayetlerini konuşsak...”

Yazık bu fırsatı kaçırdım.

yazının devamını okumak için tıklayınız


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Ali Küçükönder

  20 May 2018
  0 0
  İslam'ı savunmak sana kaldıysa eyvah, ki eyvah. Seninki savunmaktan ziyade onları haklı çıkarmak için çanak sorular olurki öylede olmuş gibi
 • Ali Haydar

  16 May 2018
  0 0
  Hani Ramazan'da iblis baglaniyordu? Tevrattan ve incilden ayet cikarabilir misiniz'' diye sormus!!?? Bre zindik Tevrat ve incil tamamen degismis zaten bilmiyormusun? Kur'an'i samimiyetle anlamak icin okusaydin tevrat ve incil'in tamaen degistrildigini, sonradan yazildigini anlardin.. daha neyi sokup cikaracaksin. Allahin sozunu 3 kurusa degistiren iblisleri imana GETIREMEZSIN
 • kulo

  16 May 2018
  0 0
  uyyyy, senin johnbenjamintoscack'ını yessin sarkoş.
 • Okur

  16 May 2018
  1 0
  Özkök yazısının başına şunu eklemeyi unutmuş."Dün gece rüyamda"
 • Mamocan

  15 May 2018
  0 0
  sanki macron çok farklı.
 • Salih

  15 May 2018
  0 0
  Marifet sergilemis. 1400 senedir degismemis ayetleriyle Kur'an otentisetisinin her baskisinda ve degisik versiyonunda kalem oynatilan ve degistirilen eski ve yeni ahit ayetleri ile kiyasi bile mumkun degil. Hursit Dilaver'e aynen katiliyorum. Yazar musveddesi passive/edilgen sorularla daha fazla kusmasi icin Sarkozi'ye adeta canak tutmus.
 • hursit dilaver

  15 May 2018
  3 0
  sarkoziyi temize çıkarma röportajıdır bu.soramadıklarını soraydın keşke.ben de böyle demezdim.hem sen,yahu eski kıdemli medya leşkerisin. 28 ŞUBAT DÖNEMİNDE GELDİKÇE GİDEN GİTTİKÇE GELEN biri vardı. O ne demişti.. KURANDAN 150 AYETİ ÇIKARSAK NE OLUR Kİ demişti.bunu bakıyorum bizim medya da dahil kimse dile getirmiyor. SARKOZİNİN NE GÜNAHI VAR. SİZİN GİDEN GELEN AGANIZDAN ÖGRENDİM DERSE..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER