SİYASET

Ersoy Dede : Kızgın demir nasıl soğuyacak?

Tarih
27 June 2019
İzlenme
2087 Kişi

24 Haziran sürecini doğru okuyamayan eskimiş siyaset anlayışının altında ezilip kalır. Millet yenilenen İstanbul seçiminde çok net bir fotoğraf ortaya koydu. Bu sadece bir İstanbul seçimi değildi. Bir kere her şeyden önce gelmiş/geçmiş bütün darbelerin ya içinde ya da arkasında olan CHP, kendi tabanına demokratik yollarla da seçim kazanılabileceğini gösterdi. Bu çok önemli. Zira gelenekleri böyle olmasa da yavaş yavaş kavganın sandıkta yapılacağını öğrenmeye başlayacakları anlamına geliyor. Düşünsenize, seçim yapılıyor ve CHP de kazanabiliyor. Bu motivasyonla belki artık tanklara selam verip güvenli evlerde saklanmak türkü barlarda darbeciler şerefine kadeh kaldırmak yerine seçimlere hazırlanırlar. Yiğidi er meydanında görürüz biz de artık. İkincisi ve çok çok daha önemlisi ise seçimler öncesi liderin vaat ettiği ‘kızgın demirin soğutulması’ işi. İsmi “Türkiye İttifakı”… 82 milyonu kucaklayan bir büyük ittifak. Kalbi vatan, millet, memleket diye çarpan kim varsa bu ittifakın doğal bir bileşeni. Siyasal dönüşümler bir günden ertesi güne tamamlanmaz. Tüm bunlar 16 Nisan’ın çarpanları. Yavaş yavaş hepsi yerine oturacak. 23 Haziran seçimleri ise gerçek anlamda bir referans olmuş oldu. Herkes gereken mesajı çıkarmış olmalı. 

 

O oylar AK Parti’ye döner belki ama size gelmeyecek

gül davutoğlu babacan ile ilgili görsel sonucu

Seçimlerden önce usta Ahmet Kekeç uyardı sizi. “Bakın” dedi, “Şimdi Erdoğan’ın eli zayıflasın diye Ekrem İmamoğlu’na çalışıyorsunuz ama oraya kaydırdığınız oylar yarın bir gün başınıza dert olacak” dedi. Demedi mi? Davut medyası ne yaptı peki? CHP için kampanya yürüttü. Bugün CHP’ye giden AK Parti oylarına, öyle anlaşılıyor ki, Gül-Babacan bloku ile Davut medyası istikamet verdi. Fakat şimdi daha büyük bir dertleri var. Babacan’ın da Davutoğlu’nun da hazırlandığı ilk seçimlerde karşılarına İmamoğlu çıkacak. Peki o oyları nasıl geri isteyecekler? Belki AK Parti’ye döner ama yeni partilere gelmesi zor. 

 

Bu seçimi yandaş yazarlar yüzünden mi kaybetti AK Parti?

AK Parti’nin görece zayıf olduğu her seçim sonrasında, Erdoğan’a yakın medyaya ayar vermeye çalışan bir güruh çıkar ortaya.‘İşte ne olduysa bunlar yüzünden oldu’ falan diye başlar verip veriştirmeye. Yetmez bir de talimatlar yağdırır, ‘atın bunları, değiştirin bu yazarları, kapatın bu televizyonları’ falan. Tabi bu saçmalığın ciddiye alınacak tarafı yok da düştükleri açmazı açığa çıkartmak adına dikkat çekmek istedim. AK Parti ya da Erdoğan yüzde 52 oy aldığında katkısı, desteği, payı olmayan bu medya, acaba İstanbul seçimleri kaybedildiğinde neden sorumlu tutuluyor? Her fırsatta ‘satmayan gazetelerin okunmayan yazarları’ diyerek aşağıladıkları ‘beyaz kompleksli’ bazı tiplerin seçimlerde beklenen netice gelmeyince faturayı buraya kesmesini hiç aklım almıyor. Bu bahsedilen yazarlar, “okunmayan, tesirsiz” yazarlarsa neden kızıyorsunuz ki? Nasıl olsa okuyan eden yok. Misal bir ‘ağır abi’ var. En son hangi vurucu etkili yazıyı yazdığı belli değil. Erdoğan’ı destekleyen televizyonlar arasında en çok izlenen programın yapımcısına laf yetiştiriyor twitter’da.‘Hep bunlar yüzünden’ falan diyor. 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Serkan Altın

  27 June 2019
  2 2
  Kabul etsekte etmesekte Reis yaşlandı artık. Genç kuşak, dede yaşındaki siyasetçilere oy vermez. Bunlar genç diye geçiştirmeyin, gençler evlerindeki oyları bile yönlendirebiliyor. Reis yavaş yavaş ailesinden genç birine bayrağı devretmeli.Oğullarından biri olur damadı olur farketmez.
 • hursit dilaver

  27 June 2019
  0 0
  neyse olan oldu. artık haberlerin de tadı kalmadı. fuat uğur ve cem küçük takip edilmeli TGRTde. sabah 10.30 da seyre başlayın. en doğru yorumlar orda.bugun kanal 24de tacettin vardı ama. hikmet gençten adama laf kalmadı. o da anladı ki hı hı diye geçiştirdi. allah sabır vere.biz böyleyiz. ELBİRLİĞİ İLE 800.000 OYU CHPYE VERDİK..KİMSE KIVIRMASIN. ŞİMDİ BAŞINIZA GELECEKLERİ GÖRÜN. BU AKŞAM BELEDİYE ÖNUNDE OLUN.BAKALIM AKŞAM RAHAT UYUYACAKMISNIZ, EY AKP.( aşk-ı memnuyu yarın da seyredersniz.)
 • hursit dilaver

  27 June 2019
  0 0
  sagolsun ERSOY DEDE de CHP güzellemesi yapıyor. cuma programlarında tacettinin dinlerken, ya da dinler gözükürken ne iş yapıyor bu be. yazıya bak. neymiş, türkiye ortak paydası falan. bur bakalım CHP ve ekrem dünden itibaren BEN BİR CHPLİYİM, PARTİM DE ZATEN CHP. HERKEZ AYAGINI DENK ALSIN YOKSA ÖPERİM DİYOR.galiba bİzim mahalle ŞİMDİDEN TIRSMIŞ TA GÜZELLEMELERE ERKEN BAŞLADI DEMEK.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER