SİYASET

Erem Şentürk : Kim kazandıysa sorumluluğu alsın

Tarih
11 June 2015
İzlenme
4589 Kişi

11 Haziran 2015

Seçim sonuçları açıklandığında, CHP, MHP ve HDP yöneticileri zaferlerini ilan etti. Üç partinin yöneticileri ve sözcüleri kendilerinin kazandığını, AK Parti’nin kaybettiğini söyledi. Doğru! AK Parti, eskiye oranla daha az oy aldı ve daha az milletvekili çıkardı. Bu hesapla kaybetmiş sayılabilir. Türkiye’nin her tarafından vekil çıkarmış olmasını, 6 coğrafi bölgenin de birincisi olmasını bir kenara bırakıp söylediklerini kabul ediyorum.

Evet, CHP, MHP ve HDP kazandı.

Millet size oy verdi. Şimdi sorumluluğunuzu kabul edin ve hükümeti kurun. Kaçmayın, duymuyormuş gibi yapmayın, ama diye başlayan cümleler kurup korkak davranmayın. Yetki istediniz, biz de size yetki verdik, buyurun sahne sizin.

Duyamadım… Başında “ama” diyerek bir şeyler söylüyorsunuz galiba ama duymuyorum.  Biz, son 12 senede “ama” demeyen, netice alan devlete çok alıştık, kusura bakmayın.

Ey seçimin kazanını olan 3 parti, artık önünüzde sadece iki onurlu seçenek var.

Aldığınız oyun hakkını verin ve ülkeyi hükümetsiz bırakmayın. Ülkeyi hükümetsiz bırakmaya  hakkınız yok. Seçimden önce nasıl ki ortak düşman etrafında birleştiyseniz şimdi de hemen ortak hedefte birleşin ve ülkeyi yönetin. Düşman bellediklerinize saldırmak dışında makul hedefleriniz vardır mutlaka.

Hükümeti kurmazsanız, “Ülkeyi yönetmek gibi bir niyetiniz yoktu, tek derdiniz AK Parti’ye saldırmaktı” denildiğinde cevap vermeye hakkınız yok.

Hükümeti kurmazsanız, “Boyunuzu aşan laflar ettiniz, beceremeyeceğiniz şeylere talip oldunuz ve size oy veren milleti kandırdınız” denildiğinde cevap vermeye hakkınız yok.

Hükümeti kurmazsanız, “Yeter ki AK Parti’ye zarar verin de ne yaparsanız yapın diye talimat aldınız” denildiğinde cevap vermeye hakkınız yok.

Hükümeti kurmazsanız, sizin için “İktidar olup sorumluluk almak istemiyorlar, tek dertleri muhalefet etmek”  denildiğinde cevap vermeye hakkınız yok.

Hükümeti kurmazsanız, sizin için “Hiçbir hedefleri yok, tek dertleri intikam almak için karışıklık çıkarmak” denildiğinde cevap vermeye hakkınız yok.

Size oy verildi ve toplamınız hükümet kurmaya yetiyor. Aldığınız oyların hakkını verin ve ülke için ne kadar faydalı işler yapabileceğinizi gösterin.

Yoksa siz, o oyları başka bir şey yapmak için mi istediniz?

Kimsenin bilmediği gizli ajandalarınız mı var?

Tam olarak derdiniz ne? Ülkeyi ne hakla hükümetsiz bırakmayı düşünüyorsunuz?

Hemen yarın, ne ad altında olursa olsun hükümeti kurmak zorundasınız; çünkü biz kazandık, dediniz. CHP Genel Başkanı “Demokrasi kazandı” dedi. Bekliyoruz, Kılıçdaroğlu’nun sözünü ettiği “demokrasi” kazanınca ne oluyormuş görelim. “Demokrasi kazanınca hükümetsiz kalıyormuşuz. Krize gebe, kimin kim olduğu belli olmayan acayip bir hal alıyormuşuz” derse birileri, ne cevap vereceğiz? Bunlar denmesin diye “Biz kazandık” diyenlerin acilen hükümeti kurması gerekiyor. Yoksa Allah muhafaza, sizin dayattığınız “Parlamenter Sistem” hakkında daha söylenecek neler neler geliyor aklıma.

Kazandık dediniz. Kabul, kazandınız!

Açık konuşuyorum; kıvırmayın, madem kazandınız hakkını verin.

Bir onurlu çare de şu: Özür dileyin! Size oy veren milletten özür dileyin ve deyin ki: “Biz AK Parti’nin oyunu düşürmekten başka bir şey hedeflemedik. Sadece AK Parti’yi zayıflatmak üzerine bir plan yaptık. Başaracağımızı da düşünmüyorduk ya, ne koparsak kârdır diye planlıyorduk. Başardık. AK Parti’yi zayıflattık; ama hiçbirimiz bundan sonra ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz. Aklımız Meclis aritmetiği denilen tuhaf entrikalardan başka bir şeye çalışmıyor. Bizde sorumluluk alacak cesaret de yok, beceri de yok, heves de yok! Çaresiz durumdayız. Özür dileriz.” Ya bu açıklamayı yapın ya da hükümet kurun. Hükümeti kurun çünkü “zafer kazandık” dediğiniz günden beri kime karşı ne zaferi kazandığınızı merak ediyoruz?

Diriliş Postası

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER