GÜNCEL

Elif Çakır : Bize ne oldu böyle?

Tarih
22 February 2019
İzlenme
2039 Kişi

Beynim zonkluyor, birkaç gündür cevabını veremediğim “Bize ne oldu böyle” sorusu kafamı çatlatıyor. Muhasebe yapıyorum, aza koyuyorum dolmuyor, çoğa koyuyorum almıyor.

Yine birkaç gündür, Necip Fazıl’ın umut ve umutsuzluğun iç içe geçtiği “Muhasebe” şiirinin “Fikrin ne fahişesi oldum, ne zamparası! Bir vicdanın, bilemem, kaçtır hava parası?” mısraları dilimden düşmüyor. 

Tekrar, tekrar soruyorum kendime... 

“Bize ne oldu böyle” diye...

Hangi ara vicdanımızı, sağduyumuzu, merhametimizi, hakkaniyet duygumuzu yitirdik....

Haksızlığa maruz kalanın, şiddet görenin, tacize uğrayanın yani “mağdurun” kimliğine, ideolojisine mi bakıyoruz artık.

Mesela, önce yediği yumruğa değil, yumruğu kimin yediğine mi bakacağız?

Durduğu, konumlandığı, konuşlandığı ‘doğru yere’ ya da durduğu ‘yanlış yere’ göre mi mağdura sahip çıkılıp çıkılmayacağına karar verilecek? 

Durumumuz, geldiğimiz yer burası mıdır?

Herkesin yaşadığı acı, gördüğü şiddet, uğradığı taciz, maruz kaldığı onur kırıcı muamele kendine mi yani?

Boğazımda düğümlene düğümlene sormak istediğim sorular şu:

- Öncelikle şunu söylemem lazım ki, başörtülü başörtüsüz değişmez, kadın kadındır. Bu ülkenin vatandaşı, bu ülkenin insanıdır. Ancak, madem ki Ankara’da katıldığı eylemden, polis tarafından gözaltına alınırken “cinsel tacize” uğradığını beyan eden, suç duyurusunda bulunan üniversite öğrencisi başörtülü Merve Demirel, AK Partili olsaydı, KADEM üyesi veya TÜRGEV yurtlarında kalmış biri olsaydı, durum ne olurdu?

- Merve Demirel TAYAD eylemine değil de, siyasi konjonktüre uygun bir eyleme katılmış olsaydı fakat gözaltına alınmasını gerektiren de bir durum söz konusu olsaydı, o polis bir kadının dokunulması mahrem bir yerine saniyelik dahi olsa öylece dokunabilir miydi?

- Çoğunluğu dindarlardan daha da önemlisi eski Türkiye’nin haksızlığına, hukuksuzluğuna, adaletsizliğine, insan onur ve haysiyetini zedeleyen davranışlara maruz kalmış olanlardan oluşan Meclis’teki siyasetçilerin tavrı böyle mi olurdu? Aksi durumda polis “FETÖ’cü, din düşmanı” vesaire ilan edilmez miydi? 

- Merve Demirel’e elle taciz yapılmasına ‘saniyelik görüntü’, ‘yanlış hareket’ yorumları yapılır mıydı?

Tamam, kolluk kuvvetlerimiz toplumsal olaylara, izinsiz eylemlere müdahale etsin. Ancak bunu yaparken, kolluk kuvvetlerinin uyması gereken yasal ve etik kurallara uysun. 

Bir polis memuru, müdahalede bulunurken insan kişiliğinin özünü oluşturan insanlık onurunu koruyarak, yasal güvenceleri zedelemeden görevini yapması gerektiğini bilmelidir.

Emniyet görevlisi, izinsiz eylemlere, kamu düzenini bozacak olaylara elbette müdahale etmeliler. Fakat müdahale esnasında,

- İnsanlık onurunu daima koruması ve yasal güvenceleri zedelememesi, her ne şekilde olursa olsun insanlara kötü muamele, işkence, insanlık dışı ve aşağılayıcı davranışta bulunamayacağı,

- Gözaltına aldığı ve gözaltında tuttuğu kişilerin inançlarına, ruhsal ve bedensel bütünlüklerine saygı göstermesi gerektiği, cinsel tacizde bulunması gibi durumların affedilmeyeceği,

- Her türlü baskı, duygu, düşünce, siyasi görüş, önyargı, kayırma ve husumetten uzak durması gerektiği, yasaların kolluğa tanıdığı sınırlar içerisinde hareket etmesi gerektiği,

- Tahrik edici ve aşağılayıcı davranışlarla karşılaştıklarında sükunetle ve soğukkanlılık içerisinde davranmaları gerektiği,

Uyulması gereken etik ilkeler mevzuatında yazıyor. 

Diyelim ki, polis Merve Demirel’in dokunulmaması gereken yerine dokundu, bunun da yasalarda mevzuatlarda yeri yok. Peki bu durumda, bu ülkenin ahlaki değerlerini, geleneklerini bilen o polis, yazılı olmayan ahlaki bir kuralı ihlal etmiş olmuyor mu?

Merve Demirel’e geçmiş olsun derken, “Babası FETÖ’cü”, yani hak ediyor?! Anlamında açıklama yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü kınadığımı belirtmek isterim. 

Görüntüde, bütün deliller cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen polis memurunun lehine veya aleyhinde  olabilir, polis memuru suçlu olabilir. Ya da gerçekten masum olabilir. Önümüzde ciddi bir sınav var. Ve bu sınavda çoğumuzun çocuğu yaşında olan üniversite öğrencisi bir kız söz konusu. Ya devlet adil bir yargılamanın yapılmasına öncülük edecek ve bu kızını bağrına basacak. Ya da geçmişte olduğu gibi devletine küskün gençler üretecek.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Zaza

  04 March 2019
  0 0
  Kevaşe ! Ne halt karıştırdığı'nın farkındayız
 • hurst dilaver

  23 February 2019
  1 0
  fgetöcü kızının TAYAT eyleminde ne işi var. YENİ BİR KABATAŞ DERİM BEN DE.demek TAYAT eylemine katılıyor. FETÖcü ise babası FETÖYE ÖZGÜRLÜK eylemlerine katılsa daha iyi olurdu.kız reklam olsun FETÖYE SELAM OLSUN diye öyle bir direniyor ki, polisler nasıl içeri tıkacaklarını şaşırıp, karga tulumba tutup arabaya atıyorlar. NE VAR BUNDA.bundan rant yiyemezsin kızım.TAYAT SENİN NEYİNE VESAYET.
 • zafer özçelik

  23 February 2019
  2 0
  Ne yani o polis kızı arabaya bindirirken dokunulmaması gereken yerine dokunarak zevk almak için mi dokunmuştur? yoksa kız direndiği için zor kullanarak arabaya bindirmek mi istemiştir.? Ayırımı böyle yapsak daha iyi değil mi?
 • ali samangül

  23 February 2019
  3 1
  bu ülkenin bütünlüğü herşeyden önemlidir. bu ülke elif çakır gibilere kalsa tacizdi oydu buydu diye ülkeyi bölersiniz.
 • Tespit

  23 February 2019
  8 0
  Sayıları sayınızdan fazla bir gruba, orantılı güç esasını gözeterek, önleyici müdahale fiilini kameradan izlemek yerine denemenizi tavsiye ederim. Böyle bir baskıda, nereye dokunayım yahut dokunmayım hesabını yapıp uygulayabilirseniz gelin tekrar konuşalım. Ayrıca; onur anlayışınız da oldukça tuhafmış. Neden hiç biriniz, müdahalenin sebebinden, müdahale edilenlerin amacından bahsetmiyor? Çok onurlu bir amaç peşindeydiler de ondan mı bu denli arzulu bir şekilde müdafiliğini yapıyorsunuz?
 • zaza dayi

  22 February 2019
  4 0
  bu karar gazetesi fetönun parali askerleridirler.... fetöya deste pkk ya deste tayad lilara destek ,sizin ne farkiniz var onlardan, dogruya gatecilere sinirsiz özgürlükmü var,,,, kalemi satilik kadin bari türbani cikart tayad eylemlerine katil bak senin ikizin de yukaridalar hüda kaya ve merve sende katil biri pkkli biri tayatd seninde neyin eksik onlardan
 • bu ülke hainlerle dolmus

  22 February 2019
  2 0
  kadin olmak size ayricalikmi taniyor siz hailerle teröristlerle düsüp kalkarsaniz onlarla yargilanirsiniz yani basini örten bir pkkli olsa ona ay biz bu kadindir kursun sikmayalimmi diceksiniz.... sizler rezil insanlarsiniz kim bu ülkenin birligine dirligine bayragina mutluluguna göz dikerse ona her sey müstehaktir.............polisimizi tebrik ediyorum elllerine saglik az bile yaptilar darisi diger hainlerin basina idammmm da gelse cok iyi olucakkk
 • c67

  22 February 2019
  3 0
  Sayın Elif Çakır ekip arabasına binmemek için direnen bir şıllığın neresinden tutulmalıydı ? İstersen senin üzerinde deneyelim belki hoşuna bile gider.. Şimdi diyeceksiniz ki ne diyo bu manyak?? yahu fetöcü alçakların iftirasını sahiplenmek sana mı düşltü gerizekalıııııııı Gerçi unutmuşum sen fetöcülerin son kalesi kararda yazıyorsuun anladım yediğin lokmanın hakkını gavurun kılıcını sallayarak veriyorsun
 • acr0706

  22 February 2019
  13 0
  Peki pkklı vekil fahişelerin emniyet mensuplarına tokat attığında sen neden bir tane yazı dahi yazmadın.Biz ülkücüler sizlerin hain olduğunu biliyoruz.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER