SİYASET

Elif Çakır : Demokrasi kazandı

Tarih
02 April 2019
İzlenme
1773 Kişi

Seçim gecesinin ortaya koyduğu iki önemli husus var. İlki üzücü ikincisi ise sevindiricidir.

İlk husus; Pazar gecesi hukuk nedir, neden ihtiyaç duyulur, devlet nedir, neden tarafsız olmalıdır, kamu kurumu nedir ve adında neden “kamu” vardır, gibi soruların cevabı ve hayati derecedeki önemi görüldü.

Görüldü çünkü, bir ülke halkının bütünü adına çalışması gereken bir kamu kurumunun “tarafsızlık”, “saydamlık”, “dürüstlük”, “kamu yararını gözetmek”, “nezaket ve saygı”, “saygınlık ve güven”, “çıkar çatışmalarından kaçınmak” ilkelerini alaşağı ederek hatta yüzyıllık kurumsal itibarını bir çırpıda hoyratça harcayarak sistemi nasıl zedelediğine şahit olundu.

Net olarak şunu söylemek mümkün: 31 Mart seçimleri maalesef Cumhur İttifakı’nın ya da Millet İttifakı’nın kazandığı veya kaybettiği yerlerden ziyade Anadolu Ajansı’nın “dondurduğu veri akışı” ile hatırlanacak.

Anadolu Ajansı, tarihinde görülmemiş bir şekilde, sandıklar kapanır kapanmaz bir başka “kamu” kurumunun “seçim yasağı” kuralını tepeleyerek, büyük bir heyecan içinde veri akışı sağlaması da, sonrasında garip bir şekilde saatlerce veri akışını dondurması da akıllardan çıkmayacak.

O yüzden şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, seçimin kaybedeni Anadolu Ajansıdır.

Gelelim sevindirici dediğim ikinci hususa: Ağır aksak, kör topal, işlese de, arada raydan çıksa da, istediğimiz seviyeye bir türlü çıkmasa da ülkemiz adına umutlanabiliriz, demokrasinin genel kuralı işliyor, seçimle gelen seçimle gidiyor.

AK Parti, iktidara geldiği 2002’den bu yana girdiği her seçimden oylarını artırarak çıktığı için, muhalif parti seçmelerinde “AK Parti seçimlerde kaybetmez” düşüncesinin oluşturduğu bir umutsuzluk hali hakimdi.

İşte Pazar gecesi, AK Parti’nin de kaybedebildiği, AK Parti’nin de normal bir siyasal parti olduğu görüldü. İşte Pazar gecesi, 2002’den bu yana sonucu belli seçime giden AK Parti için aslında her halükarda kazanamadığı, AK Parti için de “çantada kekliğin” olmadığı bir seçimin mümkün olduğu anlaşıldı.

Bunun AK Parti açısından ve özellikle ülkemiz hakkında Avrupa’da oluşan “Türkiye’de demokrasi rayından çıkıyor, otoriter bir yönetime doğru gidiliyor” şeklindeki yanlış algının düzelmesi açısından  önemli olduğuna inanıyorum.

31 Mart seçimlerinin, “hukuk” gibi “demokrasi” gibi uluslararası endekslerde sonuncu sıralarda yer alan ülkemizin imajını düzeltmek açısından büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Seçmen ne dedi?

Enteresan bir seçim olduğu muhakkak. Millet İttifakı için önemli bir seçim başarısı olduğunu söylemek mümkün olduğu gibi ekonomik kriz ve 17 yıllık iktidarda olmanın “yıpranmışlık”, “yorgunluk”, “yozlaşma” gibi dezavantajlarla seçime giren Cumhur İttifakı’nın amirali AK Parti  için de bir seçim başarısı olduğunu söylemek mümkün.

Cumhurbaşkanı’nın memleketi Rize’de AK Parti’de olan bir ilçe CHP’ye geçerken, yine AK Parti’de olan üç ilçe ittifak ortağı olan MHP’ye geçti.

MHP’nin kalesi sayılan Adana İyi Parti desteğiyle CHP’ye, yine MHP’de olan Mersin CHP’ye,  AK Parti’de olan Antalya CHP’ye geçti.

Özetle AK Parti’de olan kimi belediyeler CHP’ye ve  İyi Parti’ye geçerken, CHP’nin kalesi denilecek yerlerden bazıları AK Parti’ye, MHP’nin kalesi denilecek bazı yerler İYİ Parti’ye geçebildi.

AK Parti’ye tepkili olan seçmen kitlesi tepkisini Cumhur İttifakı içinde kalarak MHP adaylarına oy vererek gösterdi. “Zillet ittifakı”, “beka seçimi” söylemlerini satın almadı. Kutuplaştırma diline, kavgacı söylemine itibar etmedi.

İktidara aklını başına al derken, muhalefete de “al istediğin fırsatı veriyorum bakalım ne yapacaksın” dedi.

Velhasıl 31 Mart seçimlerinin, Karar Gazetesi’nin attığı doğru manşetle “değişim seçimi” olduğunu söyleyebiliriz.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Aydın Aydınlı

  05 April 2019
  3 0
  Rey Milletin ve şahsın namusudur. Kendinde bulunmayanan bir şey ifade etmez. Millet oyunu gördü reyine sahip çıkıyor diye Fettuşilerle beraber karar gazetesi de sanırım suyu bulandırma vezninde Demokrasi mesajı yaymaya çalışıyor.
 • xray

  03 April 2019
  5 0
  nedense ak parti oyları aşağı inince demokrasi naraları geliyor.
 • hursit dilaver

  03 April 2019
  5 0
  biliyorum o akşam hayatının en rahat uykusunu uyudun. ne güzel rüyalar gördün. yeter ki AKP kaybetsin. çalınmış, yokedilmiş oylar falan normal tabi. yeter ki AKP kaybetsin ,yeter ki burunları sürtülsün.benim kıymetimi anlamadılar, şimdi göreyim bakalım. siz kaç paralıksınız.HELE ŞİMDİ GUAYDO EKREM OLMA YOLUNDA BAŞARILI OLURSA Kİ BALLI KAYMAK WALLAH..söz başörtümü de açacağim..
 • Tespit

  03 April 2019
  10 0
  Parti çalışmaları başladı. Propagandaya hız vermek lazım tabi. Yakında bu teife de tweetleri ikiye katlar. Fettuşiler miadını dolduruyor. İhanetin halefi, Davudiler devri başlıyor.
 • Serpil

  03 April 2019
  10 0
  Yapma ya elif çakır. Birde bilecen bilecen yazı yazmışsın. Demokrasi savunuculuğu yapmışsın. Demokrasi hepimiz için kıymetli. Senin derdin demokrasi değil bence. Kuyruk acın başka.
 • Fatih

  02 April 2019
  10 0
  İyisevin görüp görebileceğiniz bu kadardır
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER