SİYASET

Elif Çakır : Hu Bekir Bey, AK Parti ‘şahıs’ değil ‘dava partisi’dir!

Tarih
26 May 2016
İzlenme
2694 Kişi

Önce Erdemliler Hareketi olarak yola çıktılar. Zira, rahmetli Erbakan Hoca’ya itaati tam olanlar dahi artık tabanın isteklerinden bahseder olmuştu. Ve 2001 yılı Ağustos ayında Türkiye’nin 39. partisi olarak kuruldu AK Parti. 

Eski diplomat Yaşar Yakış başkanlığındaki 5 kişilik heyet, ‘Demokrasiyi siyaset tarzı olarak gören AK Parti, ahlaklı siyaset yapmayı ve demokrasiyi tüzüğünün vazgeçilmezi olarak görmeyi taahhüt eder” dedikleri partilerinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na sundu.

***

Partilerini bir ‘dava partisi’, kendilerini de ‘o davanın erleri, neferleri’ olarak tanımlayan kadro, daha ilk kongrelerini yapamadan iktidara geldi. O gün bugündür de AK Parti iktidarda. Tam 14 yıl oldu.

14 yılda çok değişti AK Parti de. Bu yazıyı yazmamın sebebi de bu önemli değişim zaten.
Sanırım, birkaç gün önce yapılan AK Parti’nin olağanüstü kongresindeki dikkat çeken AK Parti’ye dair “olağanüstü el” değişimi, “sahip” değişimi de oldu!

Bu “değişimi” ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ şu sözlerle duyurdu:

“AK Parti’nin tek neferi, tek lideri vardır o da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. AK Parti Tayyip’in partisidir ve öyle olmaya da devam edecektir!”

Önce, dili mi sürçtü diye düşündüm. Tamam, ne AK Parti’den, ne de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan herhangi bir tekzip gelmedi.

Tamam, Bekir Bozdağ ‘Tayyip’in partisi’ diyor ama bakın Cumhurbaşkanı Erdoğan tam aksini söylemiş yıllarca:

“AK Parti, bu ülke insanının aklından, vicdanından doğmuştur. AK Parti, çatışma alanlarında değil, uzlaşma alanlarında siyaset üreten, gerilim siyasetini ülkeden ve demokratik yaşamdan tasfiye edecek bir ekip partisidir.” 12 Ekim 2003. AK Parti 1. Olağan Kongresi.

“AK Parti, bizatihi milletin partisidir. AK Parti, 14 Ağustos 2001’de bizzat milletimizin kurduğu bir partidir. Bu parti, bu hareket, bu kadro milletin rotasında başka bir rota tanımadı, tanımayacaktır.” 2009, AK Parti 3. Olağan Kongresi.

“Recep Tayyip Erdoğan olmadığında AK Parti’nin olmayacağını düşünen kim varsa, o, bu davayı anlayamamıştır.”

“Altını çizerek ifade ediyorum. AK Parti tek adam partisi değildir. Şahıs ne yaa.. AK Parti şahıslarla değil, ilkelerle, hareket ahlakıyla var olan bir partidir.”

“Daha başından itibaren ‘ben’ yoktu, ‘biz’ vardık. Bugün 40 yılı aşkın siyasi hayatımda geldiğim noktada yine ‘ben’ yok, ‘biz’ varız.” ATO Kongre Merkezi, 1 Temmuz 2014.

“AK Parti, bir ekip hareketi, bir gönül hareketi, bir ortak akıl hareketi olarak ortaya çıkmıştır. AK Parti bir ekip partisidir.” AK Parti 19. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, 3 Kasım 2012.

“AK Parti, milletin partisidir, AK Parti milletin ta kendisidir.” AK Parti 21. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, 2 Kasım 2013

“AK Parti, Türkiye’yi normalleştiren partidir. AK Parti her türlü otoriterleşmeye karşıdır.” AK Parti 4. Olağan Kongresi, 2012 Kasım.

Siz söyleyin, haksız mıyım? 

Yıllardır, AK Parti’nin kimin partisi olduğunu söyleyen Erdoğan, Bekir Bozdağ’ın  ‘Tayyip’in partisi’ dediğini duysa itiraz etmez miydi?

Ancak, ben o yoğunluk, o hengame arasında ‘Tayyip’in Partisi, tek neferi de odur’ sözlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikkatinden kaçmış olabileceğine inanıyorum.

Yoksa, AK Parti kurulduğu günden bu yana, partinin her kongresinde ‘AK Parti’nin milletin partisi, ekip partisi’ olduğunu, ‘şahıs partisi’ olmadığını üstüne basa basa söyleyen Erdoğan, Bozdağ’ın açıklamasını eğer işitseydi, rahatsız olmaz mıydı?

***

Eğer bir dil sürçmesi ise Sayın Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “bu açıklama da neyin nesi” türünde bir gazabına uğramadan partinin sahibi ‘milletten’ bir özür dilemeli. Yok eğer pek gayet bilinçli bir şekilde sarfettiyse o sözleri yaptığı bu açıklamanın altını biraz daha doldurması gerekmektedir.

Karar
25 Mayıs 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • kerim75

  26 May 2016
  2 1
  sız masumane bır sekılde bozdagı elestırdıgınızı sanıyorsunuz yada okurlarınız masumane bır elestırı ne var bunda dıye bılır...ama bana gore ıcten ıce artık yeter şu tayyıp de tayyıp bıktık der gıbı yazı... bır dava herzaman lıderı ıle anılır lıderlerın olmadığı cok başlılığın olduğu yerde dava sadece soylemde kalır...örnegı yanlış yere çekmemenız temennısı ıle bakın ıslamın yayılısı resullullahtan sonra muslumanlar ebubekıre efendımıze vefada ömere saygıdan davanın lıderı olarak gördüler sonra ayrışmalar başladı osman ve alı donemınde ve alıden sonra daha savaşlar ne savaşlar kerbela ıslam davası guden ıkı grup arasında lıderlık kavgasıydı, bu gun ıslam mesheplercemaatler vsvs ayrışmalara sahne hepsıde bırbırıle kanlı bıçaklı gıbı,akpartıde sanıyormusunuz kı erdogan gıttıgınde bu partı dağılmayacak erdogan bunu bıldıgı ıcın partılı başkan modelı ıle bu dağılmanın kendısınden sonrada bır müddet gecıktırme gayesınde...bekırın uslup yönünden yanlış soylem yönünden doğru olan sozlerını cımbızlayıp almak ancak bır fıtne ve fesat çıkarma pesındenkılerın yapacağı bırsey aman dıkkat edın aman...
 • Eyup can t

  26 May 2016
  2 1
  Ak Parti milletin partisi değişmedi ama lideri RTE dir. Fitneci kadın. İyiki olmuş bu bu okumuş sözde muhafazakar ama nefsinin esiri olmuş okumuş ablalar... ne çektiyse sizin gibiler. Okumayın okumayın. Yaşayın. Bildiğinizde amel edin
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER