GÜNCEL

Ahmet KEKEÇ : Muhalefetin adayları neden FETÖ konusuna girmiyor?

Tarih
10 May 2018
İzlenme
1221 Kişi

Ben mi duymuyorum? Muhalefetin şanlı Cumhurbaşkanı adayları “FETÖ’yle mücadele”diye bir başlık açtılar da, ben mi görmüyorum? 

Meral Akşener ne diyor mesela? 

Başbakan olmaya ahdettiği günlerde, FETÖ’nün televizyon kanallarına çıkıp, iktidara geldiklerinde tutuklu polisleri (17/25 tertibini sahneye koyan, illegal dinleme yapan, dönemin Başbakanına fiziki takip uygulayan polislerden söz ediyor“serbest bırakacağını” söylüyordu. 

FETÖ, “Paralel Devlet Yapılanması” adıyla MGK’nın öncelikli tehdit listesinde birinci sıraya yerleştirilmiş, yapıyı deşifre çalışmaları başlatılmıştı ama Akşener (niyeyse) bu durumu dikkate almadı, FETÖ’nün uzattığı her mikrofona konuştu ve “mağdur militanlarla” (!) ilgili Emre Uslu’nun da takdirlerini kazanan duygulu konuşmalar yaptı. 

Bir açık hava toplantısında da, “Bu böyle gitmez” diyordu. 

Bu böyle gitmezmiş, görecekmişiz 15’inden sonra her şey değişecekmiş. 

Bu konuşma, darbeden önce yapıldı. 

O günlerde, “Yooo, bu böyle gitmeyecek, değişecek... Göreceksiniz, 15’inden sonra her şey değişecek... Yurtta sulh, cihanda sulh” öngörüsünü haklı çıkaracak bir “durum”yoktu. Daha doğrusu, FETÖ’nün darbeye yönelebileceği spekülasyonlarından öte bir “durum” görülmüyordu. 

Meral Akşener neye dayanarak ya da hangi bilginin verdiği özgüvenle 15’inden sonra işlerin değişeceğini söylüyordu? 

Zikrettiği tarihte seçim yoktu... 

Kongre ya da kurultay yoktu... 

Siyasi iktidarı zorlayacak bir “gensoru” tehdidi yoktu... 

Parlamento dengesini değiştirecek bir hareketlilik ya da transfer çalışması yoktu... 

Nasıl değişecekti işler? 

Meral Akşener’i coşturan ve darbecilerin sloganını çığırmak zorunda bırakan (yani “yurtta sulh” dedirten) FETÖ’nün bir darbeye hazırlandığı bilgisi miydi? 

Bugün Akşener’i iddialı bir Cumhurbaşkanı adayı olarak görüyoruz ve seçimi kazandığında FETÖ’yle nasıl bir mücadele edeceğini bilemiyoruz. 

Bu mücadeleyi gerekli görüyor mu, onu da bilemiyoruz. 

Muharrem İnce’den de bu konuda bir açıklama yahut beyanat duymadık. 

En son “asansör resti”yle gündeme gelmişti. 

Partilileri haşladığı, kendi ifadesiyle “arkadaşlarına fırça attığı” için matbuatta geniş yer bulmuştu ama biz Muharrem Bey’den, bağımsızlığımıza ve bütünlüğümüze dahleden bu çok tehlikeli örgütle ilgili ne düşündüğünü, iktidara geldiğinde hangi mücadele konseptini benimseyeceğini duymak istiyoruz. 

Duyamıyoruz. 

İnce ve Akşener’le ilgili durum, Saadet Partisi’nin IMF sever Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu için de geçerlidir. 

Karamollaoğlu, iktidara geldiklerinde, AK Parti hükümeti tarafından başlatılmış “tüm yatırımları durduracaklarını” söylüyordu. 

Bu vaat, FETÖ’yle mücadele için de geçerli midir? 

İktidara geldiklerinde, “adaleti tesis etmek” için, hükümetin başlattığı FETÖ’yle mücadele çalışmalarını da durduracaklar mı? 

Durdurmayacaklarsa, ABD maşası bu azgın örgütle nasıl mücadele edecekler? 

Neden bu konuda bir demeçlerini, bir beyanlarını, bir vaatlerini duyamıyoruz? 

Dün Nedim Şener yazmıştı: “24 Haziran’a giderken seçime girecek Cumhurbaşkanı adayların ‘FETÖ ile mücadele stratejisini’ topluma açıklamaları; bununla birlikte FETÖ elebaşının Amerika’dan iadesinin istenmesinden başlayarak, kamu kurum kuruluşlarında ve TSK’daki temizliği nasıl gerçekleştireceklerini beyan etmeleri gerekir.”  

Evet, gerekir. 

Biz kara kaşına kara gözüne bakarak değil, biraz da FETÖ’yle mücadele performanslarına ya da “kararlılıklarına” bakarak seçeceğiz Cumhurbaşkanını!

Star
10 Mayıs 2018


 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  11 May 2018
  0 0
  NEDİM ŞENER HAYAL KURMASIN. bunlar gelince doğrudan fetöye teslim edecekler.FETÖ,CİA,NATOhep berber yanlarına AByi de alarak ülke myanmar edilecek. bizim uyuşuk dingiller sayesinde. tayyip bey ne etsin. elim ndeki mal bu.ULAN BİR DOĞU PERİNÇEK NESLİ ETMİYORSUNUZ BE.bakın hala ordudan fetöcü ayıklanıyor. BUNLAR DA EN GÜZELİ KENDİMİZİ GARANTI ETMEK İÇİN ÇAĞIRALIM DİYORLAR. hala anlamadınız mı.
 • hursit dilaver

  11 May 2018
  0 0
  evet bizimkilerin cahilliği, iş bilmezliği, uyuşukluğu,pısırıklığı bunların bize tur bindirmelerine sebep. MANİFESTO,100.000 OY GARGARASINA GİTTİ.ZAMANLAMA TEKNİĞİ YOK İŞTE.mail atacaktım da soracaktım.bunlara kim soracak acep.1- NÜKLEER SANTRLAL YAPILACAK MI,2- 3. HAVA LİMANI DURDURULACAK MI ALMANLARA DEVİRMİ EDİLECEK..3-S400LER ALINACAK MI.4-İMF HAZIR,GELECEK Mİ.5- kıbrıs cumbabası grantörlüğü kaldırcam diyor, ne dersniz..BUNLARI SORACAK BİR AKPLİ BABAYİĞİT YOK.BARİ EYYYY MEDYA SİZ SORUN BE..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER