EKONOMİ

Yiğit Bulut : Dolarda “oynadıkları oyunu” sürdüremezler!

Tarih
02 March 2015
İzlenme
2900 Kişi

2 Mart 2015

Son günlerde dolar kuru üzerinden “koalisyon güçleri” yeni bir oyun sergiliyorlar!

Bazıları, kuru yukarı sürüp, oradan TL’ye geçme derdindeler, bazıları da kurun yükselmesinin siyasi sonuçlarının peşindeler. Açıklamalara ve konuşmalara dikkatli bakarsanız, neredeyse şunu söyleme noktasına geldiler; Cumhurbaşkanı olaya müdahele etti ortaya böyle bir sonuç çıktı... Doğalgaz indirimi de bundan dolayı vatandaşa yansımadı değil mi!

Sevgili dostlar, Sayın Cumhurbaşkanı, bizler, sizler, çocuklarımız, bu ülke, bu devlet, bu millet adına 1800’lerden beri gösterilemeyen sağlam bir duruşu sergiliyor! Aynı sağlamlık 1800’lerin başında yakalansaydı, bu topraklar soyulamazdı!

Bu bir “YETER” adımı, bu bir “KURULAN KARA SİSTEM’e DUR” deyiş! Durum çok açık; bu ülkenin ekonomik bağımsızlığından yana olanlar var, bu ülkenin 1800’ler sonrası kurulan - Cumhuriyet’in ilk 10 yılı sonrası ciğerimize yeniden yerleşen SİSTEM tarafından “finansal sömürge olarak” yönetilmesinden yana olanlar var! Bunlar her yerede, her mevkide, her makamda olabilirler!

Dolar kuruna gelince...

Bu yazıyı Mekke’de yazıyorum ve grafiklerin tamamına ulaşamıyorum. Eldeki grafik ve temel veriler eşliğinde bazı tespitler yapacağım. Buna geçmeden sizden ricam AŞAĞIDAKİ DOLAR-TL grafiğine çok dikkatli bakın!

 

Çıkarımlara gelince;

1-HERŞEYDEN ÖNCE DOLAR-TL DENKLEMİNİN RAHATSIZ EDİCİ BİR DURUM ALMAMASI MERKEZ BANKASI’NIN GÖREV ALANI İÇİNDEDİR. “FAİZİ İSTEDİĞİM GİBİ YÜKSEK TUTAMAZSAM, KUR BU HALE GELİR” SOPASIYLA MİLLET’E VE DEVLET’E REST ÇEKMEK KABUL EDİLEMEZ...

2-Piyasada kurun 2.50 üstünü denediği bir önceki dönem ve son günlerin piyasa verilerine lütfen bakın. MB’nin piyasaya verdiği miktarın 4,5,6 en fazla 10 milyon üstünde talepler var. YANİ KUR ÇOK KÜÇÜK MİKTARLAR İLE bu seviyelere geliyor. TÜRKİYE’DEN ÇIKIŞ VE/VEYA  CİDDİ TALEP YOK!

3-Grafik çok açık “uç noktaları” atınca ortalama 2.30 seviyesinde kalıyor ve en sağda boş balon içinde kalan 2.30 bölgesi EN GEÇ 180 gün içinde yani Ağustos sonuna kadar test edilmesi beklenen bölge! Yaz aylarındaki dolar girişi artışı da bu teknik veriye eklenince TEMEL-TEKNİK uyumlu!

Sevgili dostlar, Türkiye’ye dönünce çok daha detaylı teknik analizi paylaşacağım! Bilinmesi gereken çok açık; DOLAR KURU, TALEP-TÜRKİYE’DEN ÇIKIŞ VEYA TEMEL SORUNLAR YÜZÜNDEN YÜKSELMİYOR. BİRİLERİ SİYASAL-FİNANSAL KURGU PEŞİNDE VE BU KURGUNUN sonuçları “faizi yüksek tutmak isteyenlerin de” işine geliyor. Ortaya SEYREDEN bir MB ve KUR üstünden Sayın Cumhurbaşkanı’nın vediği savaşı sabote edip SİYASAL İNTİKAM peşinde olanlar çıkıyor! “YÜKSEK KUR YÜZÜNDEN VATANDAŞA YANSIMAYAN DOĞALGAZ İNDİRİMİ” ŞARKISINI SÖYLEYEN KÖŞE YAZARLARI İBRETLİK DURUM!

Sonuç: Bana “ne yapalım” diyen en yakınlarımla paylaştığımı aynen paylaşıyorum; 2.50 üstünde bir dolar kuruna inanmıyorum... Daha önce de yazdım; “2.30-2.50 arasında dalgalanabilir” ama 2.50 üstünde sert bir hareket için temel-teknik sebep yok... Ana soru şu; bugün 2.50’den aldığım doları fırsat getirisini de ekleyince 12 ay sonra 2.70 üstünde satabilir miyim?

Önemli not: GÜÇLÜ YAPILARI VE REZERVLERİ İLE kamu bankaları da “regülatör” olabilirler... Piyasayı neden MB gölgesinde seyrediyorlar, anlayabilmiş değilim!

Star

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER