GÜNCEL

Serdar Tuncer : La bu din n’etti size?

Tarih
29 August 2019
İzlenme
3151 Kişi

Türbelere gider gözyaşlarıyla dua ederdik, zikir meclislerine gider muhabbetle Allah derdik. Faizin her türlüsünü haram bilirdik, kumar kapımızın eşiğinden girmezdi. Zinaya yaklaşmak haramdı, akıldan geçirmek büyük ayıp. Kul hakkı yemek, domuz eti yemekten beterdi bizim için. Domuz eti yemek, gâvur olmaya denk. Sadece kadınlarımız ve çocuklarımız değil; aldığımız nefes, bastığımız toprak, gölgesinde oturduğumuz ağaç, taşıdığımız can emanetti bize. Günah işleyecek olsak Allah’tan korkardık, ürkerdik hesap gününden, kabir azabından. İnsandık ama. Yanılıp yakılıp bir günah işleyecek olsak, tövbemize katık ederdik salavatları, şefaat dilenirdik en sevgiliden. Kandil geceleri utanır içmezdi şaribü’l leyl’i ve’nneharımız, Ramazan günlerinde açıkta yiyip içmekten imtina ederdi gâvurumuz. Fahişemiz yolun kenarından yürür, kaldırıma çıkmazdı, zamparamız musallat olmazdı kaldırımda yürüyen dürr-i nâ süftelerin kıvrak endâmına. Gâvurumuzun mukaddese hürmeti vardı, günahkârımızın İslam’a muhabbeti, fahişemizin ahlakı vardı, zamparamızın namus duygusu. Hira, Tanrı Dağı’nın sancağıydı anlayacağınız, Tanrı Dağı, Hira’nın sancaktarı ve biz sancağımızla Müslümandık, sancaktarlığımız kadar Türk.

Sonra bir şey oldu, “bir şey koptu” bizden, “her şeyi tutan bir şey...” Tanzimat’la mı başladı kopuş, öncesi var mıydı, İstiklal Harbi neresine denk düştü bu kopuşun, sonrası var mıydı, ne fark ederdi ki? Dalından kopmuş bir gazel gibi, kökünden sökülmüş bir ağaç gibi ötesine düşmüştük kendimizin, sergüzeştimiz böyleydi, serencamımız hayr olsundu, geçmişini ‘şimdi’de yitirenin geleceğine geçmişler olsundu!

Önce aydınlanmaya iman edenimiz imanımıza kast etti, “Kâbe Arap’ın olsun” dedi, “bize Çankaya yeter.” Ezan susmasın diye evladını şehit veren anaların kulağında Tanrı’nın ululuğu yankılandı yıllarca. Yere düşmesin diye yedi düvele meydan okuduğumuz Kitab’ı evimizin bahçesine gömdük öz ellerimizle. Çok gam çektik ama hiç ümitsiz kalmadık, bilakis bileyleydik durduk kalbimizi dünün hayali, yarının umuduyla. “Seddolunmakla tekâyâ ref’olunmadı zikr-i Hak”, zira cümle mevcudat zâkirdi kâinat dergâh!

serdar tuncer ile ilgili görsel sonucuSonra dini bilenimiz budamaya kalktı dinimizi, şaşırdık. Yolu kapatanlar yola itimadımızı artırmaktan başka bir şey yapamamışlardı ama yola laf edenler istikametimizi öyle allak bullak etti ki yürüyüşümüzü unuttuk. Bir sabah uyandık mesela, türbeye gitmek şirke eş oldu. Türbeler kapanınca önündeki sokaktan geçerken Fatihaları mahzun dudağımızı kıpırdatmadan okuyan biz, türbeye varıp dua etmek şirk olunca ne yapacağımızı bilemez hale geldik. Şaşırdığımızı gördükçe şaşırtma arzusu arttı çok bilenlerimizin. Bin yıldır söylenen sözleri söylediğin vakit, farkın olmuyordu hiç kimseden, söylenmeyeni söyleyecektin ki fark edilesin. Fark edilme ihtiraslarına imanımızı kurban etmekten hiç utanmadı namussuz çokbilmişlerimiz. İslam’ı daha güzel yaşamak için gittiğimiz tarikat, bir de baktık ki küfre eş olmuş. Tekkeler kapanınca elimize tespihimizi alıp Allah demiştik ama açık tekkenin kapısından içeri girip mürşid eli tutmak şirk ilan edilince ne yapacağımızı bilemedik.

Aşksız ve zevksiz yobazlar; şehvetli ellerine kuru bilgiden mamul, aşk ve irfandan mahrum baltaları almış dinimizi buduyorlardı. Ümmetin en büyük derdi şefaat müessesesi idi, “yoktur” dediler hallettiler mevzuyu bir kalemde. Şefaati yok sayana kabir azabı da yoktu zaten, onu da hallettiler. Kafamız karıştı, kalbimiz bulandı, çıkıp da bu müptezellere “şefaat yok diyene şefaat yoktur, kabir azabı yoktur diyene kabirde gösteriler anasının örekesini” netliğiyle mukabele edemedik. Şefaat varsa biz yaşadık, siz hapı yuttunuz; kabir azabı yoksa bizce mesele yok ama varsa size geçmiş olsun diyemedik. Ne yapmaya çalışıyorlardı, anlayamadık? Günahtan vazgeçmenin bir sebebini, tövbeyle kurtulmanın bir ümidini elimizden alarak ne yapmaya çalışıyorlardı, bilemedik.

Bunların açtığı kapıdan baltayı kapan girdi. Bir zamanlar herkesin din diye bir derdi vardı, şimdilerde hemen herkesin dinle bir derdi var. Kimisinin menfaatine dokunuyor zira din, kimisi üçkâğıdına dini bahane etmenin yollarını arıyor, bazısı cehaletinden yaşadığı çağın şartlarına zorluyor dini, bazısı aklının terazisinde dini temize çekme uğraşında.

Faiz haram ama global ekonominin realitesiyle bakınca faiz ayetlerini okumak çok da şık değil değil mi ama? Zina haram tamam fakat Müslüman olmayan kadınlar nisbî cariye hükmünde sayılabilir pekâlâ! Birilerinin yediği domuz eti kadar diğerlerinin yediği kul hakkı konuşulmuyor, hangisi daha büyük günah, biraz düşünmeli değil mi? Rüşvet alan da veren de melun fakat şu çekmeceye filan dernek veya vakıf için üç beş akçe bırakırsan hem işin olur hem de rüşvet vermeden rüşvet vermiş olursun, çok iyi değil mi sence de? Hz. Peygamber kadınlar size emanet demiş ama bu çağda emanet kavramının içini nasıl doldurduğumuza bakınca böyle dememek daha doğru sayılmaz mı? Artır artırabildiğin kadar, haraç mezat din hakikati satılıyor canına yandığımın yurdunda! Eskiler deli olmak kolay da zırva bulmak zor derlermiş, şimdilerde bu zırvaları duydukça deli olmamak işten değil.

Ne dinmiş arkadaş! Dindarı vuruyor, inanmayanı vuruyor, bileni dalını yaprağını buduyor, bilmeyeni çiçeğini kurutma telaşında, kimisi aklına uydurmak için yırtınıyor, kimisi vicdanının yırtığını dikmeye alet ediyor. La bu din n’etti size? Gâvura ümmet-i davet diye bakıp hidayeti için uğraşacağınıza, ümmet-i icabetin aklını, kalbini ifsad edip zıvanadan çıkartmak da neyin nesi? İnanacaksanız, din kıyamete kadar ilk var olduğu günkü kadar arı, duru, saf ve berrak haliyle ortada; buyurun inanın. İnanmayacaksanız kafanıza göre takılın, inanmayın ama inandığınız şeyin aşkına dini bir rahat bırakın!

Refii Cevad’ın Eski İstanbul Yosmaları’nı okuduğum vakit şaşırmış ve vay canına demiştim; Osmanlı bakiyesi yosmalar bugünün delikanlılarından daha erkekmiş. Dinin dindarlar, çok bilenler, seküler müminler eliyle bunca örselendiğini görünce gayr-ı ihtiyari, dünün gâvuru dininize sizden daha hürmetkârdı diyesim geliyor.

Hira Mağarası’ndaki örümcek kadar muhabbetiniz, Tanrı Dağı’ndaki taş kadar aklınız varsa türbelere gidin dua edin, mürşid eli tutun derviş olun, kabir azabından korkun, şefaate imanınız tam olsun, rüşvetin caizinden de kaçın, domuz eti de yemeyin kul hakkı da, günah işleyin demem ama ille de işleyecekseniz dini şehvetinize alet etmeyin, kalbinizi dine uydurmak zor gelebilir, hiç olmazsa dini aklınıza uydurmayın, hem kadınlarınızı emanet bilin hem emaneti canınızdan aziz, hülasa-i kelam: Ey iman edenler iman edin!

Ertuğrul Özkök için not: Sorduğu soruya muhtemelen evden gelen bir ikazla cevap vermediğimi yazmış. Hâlbuki ben hem cevap vermiş hem de bir soru sormuştum.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • İslamiyetin adını kullanan ve Müslüman çocuklarını lekeleyen ruh hastaları dinimize ne etti?

  02 September 2019
  0 0
  Kuran kursunda 6 çocuğa tecavüz iddiası!İstanbul Ümraniye'de Fıkıh-Der’e ait yatılı kurstaki 6 öğrenci cinsel istismara maruz kaldıklarını belirterek şikayetçi oldu.09:48 - 1 Eylül 2019Ümraniye'deki Fıkıh-Der'e ait yatılı kurstaki 6 öğrenci şikâyetçi oldu.Mağdur çocukların savcılığa gidip şikâyette bulunmasının ardından başlatılan soruşturmada 3 sanık tutuklandı.6 öğrenci şikâyetçi olurken 20'yi aşkın mağdur çocuğun bulunduğu belirtildi. Dine bunlar zarar veriyor!
 • Barış

  30 August 2019
  2 16
  senin Din dediğin Kadını canlı canlı Toprağa gömen Arapların Ahlakı.(ahlaksısızlığı) Önce Ordular yöneten Türk kadınını cariye yaptı nüfusa bile kayıt etmedi. sonra çocuk yaşta evlenilir dedi. Daha sonra 10 bin yıllık Türk tarihinden koparıp çöllere bizi gömdü. kendinin bile uygulanmadığı inanmadığı dine bize inandırdı ve 1500 yıldır da toparlanamıyoruz.
 • CANER ANADOLU

  30 August 2019
  2 2
  Ah serdar abi şimdi ne yazmalı buraya bilmiyorum ki? Tüm çabalara rağmen doğruya ulaşalamıyor insan, durduğu yeri tekrar gözden geçirmeli.
 • Mustafa

  30 August 2019
  10 2
  Ellerine, dillerine gönlüne sağlık. Bir fotoğraf ancak bu kadar resmedilirdi. Özellikle belli adreslere postalanan postallar, yüzlerine şamar gibi geldi diyeceğim ama, yağmur yağdı zannıyla ne hallere düştüler. Netice; İyi ki varsın Serdar.. Çok yaşa emi..
 • hursit dilaver

  30 August 2019
  2 0
  son diyeceğim şu. bir aralar nufus kağıtlarındaki İSLAM kelimesi kalksın denilmişti. ÇOK İYİ OLURDU.BEN İSLAMSAM İSLAM YAZILMALI,LAİKSEM LAİK, BUDİSTSEM BUDİST YAZILMALI.YAHUDİ İSEM DE YAHUDİ YAZILMALI.buna karşı çıkan da galiba bizim mahalleden şu buğün CHP,HDP;İP ile kanka olup halvete giren nizamcı refahçı takım olmuştu. ONLARIN YÜZÜNDEN GELENİN NE OLDUĞUNU BİLMEDEN HÖDÜKÇE NAMAZINI KILIYORUZ. ADAMIN RUHU DA NASIL GÜLÜYORDUR BİZE. İNŞALLAH musalladan HAREKET DE ÇEKMİYORDUR.
 • hursit dilaver 5

  30 August 2019
  1 0
  bu ülkeye öyle bir osmanlı ve islam kin ve nefreti uyguladılar ki, islam peygamberine resmi kitaplarda hakaret ederek nesiller yetiştirdiler. resule, kendini peygamber ilan edip kuran adinı verdiği şiir kitabını yazdı ve milleti kandırdı diye okuttular.GİDİN YAŞİ 80-90 OLANLARA SORUN HEPSİ AYNISINI SÖYLEYİP, CAMİYE GİDEN, ORUÇ TUTANLARA ZAVALLILAR DİYECEKTİR.allahı insanlar yarattı.yani bu cahil köylü halk, kafasından yarattı denilmedi mi.
 • hursit dilaver 4

  30 August 2019
  1 0
  senin ahali,millet, maraba,işçi, köylü, şehrli için yaptıkların onları bağlamaz.aynen bürokrası de, seçimle gelen en fazla 4 yıl, ama biz 40 yıllığız der.ONUN İÇİN SİYASİ İKTİDARLAR BÜROKRASİYE LAF GEÇİREMEZLER. yahu yorumlarından nasiplenin ne demiştim. BU BÜROKRASİYİ İSMET PAŞA KURDU. 1930LARDA BAKIN HALA AYNI GÜÇ DEVAM EDİYOR. KENDİNİZİ, KANDIRMAYIN EY AKP.
 • hursit dilaver3

  30 August 2019
  2 0
  DP devrinde bir DP mebusu demişti ki, BU ÜLKENIN REFAHI, KALKINMASI, HÜR OLMASI İÇİN BU CHPNİN HEMEN KAPATILMASI LAZIM DEMİŞTİ. bunun hesabını yassıadada bu mebusa kötü sordular.AMA BAKIN HALA BU chp BİLDİĞİ YOLDAN ŞAŞMIYOR. sen ne yaparsan yap, yaranamazsın. yol, köprü santral,liman köprü tunel umuru değil. O LOZAN MUHAFİZİDİR.
 • hursit dilaver 3

  30 August 2019
  1 0
  DİKKAT EDİN 0 TARİHTEN BERİ MİLLET ASLA CHPYE YÜZ VERMEDİ, AMA ONLAR DA BURUNLARINI DİK TUTARAK DEVLETİ BZ KURDUK, BİZİM KURUM VE KURULUŞLARIMIZLA İDARE OLACAKSINIZ DİYE 2010 YILLARINA KADAR GELDİLER..27 mayis anayasında hakimiyet milletindir de, bu hakimiyet kurum ve kuruluşlarca sağlanır derdi.AYM,YSK,YÖK,TRT ve digerleri gibi. buralar CHP devleti olmanın teminatıydı.
 • hursit dilaver 2

  30 August 2019
  1 0
  AYASOFYANIN MÜZE KALMASI,DEVRİMLER, ÇİZİLEN SINİRLER. HEPSİ CHPYE EMANET İDİ. DEVLET KURAN PARTİ BURADAN GELİYOR.onun için de yanlışlıkla ve buyuk hata ile seçimlere girildiğinde MİLLİ EMNİYETİN YANILTMASI İLE SEÇİMİ KAZANIYORUZ güveni ile bir anda 1950 tokatı geliverdi.
 • hursit dilaver 1

  30 August 2019
  1 0
  bu ingiliz var ya.türkiyede islamı yoketmek projesine 1800lerde başladı.bugün bile aynı kural geçerli.İNGİLTERE DEVLET-İ FEHİMANE ne demek.işte o demek.UNUTMAYIN,KIZMAYIN.LOZANDA BUNLAR TESBİT EDİLDİ VE LAİK TÜRKİYE CHPYE EMANET EDİLDİ. SADECE LAİKLİK Mİ,
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER