GÜNCEL

Oray Eğin : UBER bir yere gitmez

Tarih
07 June 2018
İzlenme
1577 Kişi

TÜRKİYE’nin dünyanın gidişatının aksi yönünde ilerlediği dönemler vardır. Sonunda her şey olması gerektiği gibi evrensel standartlara bir şekilde ulaşır, ama o zamana kadar kaybedilen de vakit olur.

İşte UBER yasağı bu. Artık bir ulaşım gerçeği olmasına rağmen hâlâ yasaklamaya çalışarak vakit kaybediyoruz. Hepimiz biliyoruz ki sonunda kısa sürede alıştığımız bu rahatlık kalıcı olacak.

90’larda özel radyoların yasaklanması da böyleydi. Sistem o zaman da dünyanın gidişatını anlamıyor, eski ezberlerle direniyordu. Yakın tarihin en geniş katılımlı kampanyasıyla halk radyosuna sahip çıkmış, Tansu Çiller’in seçilmesinde “Ben de radyomu istiyorum” demesinin etkisi olmuştu. Dünyaya açılan, Avrupa Birliği hayallerinin doruk noktaya çıktığı bir ülkede başka bir senaryo da düşünülemezdi zaten.

Kısa sürede özel radyolar gibi alternatif taşımacılık da bir standarda kavuşacaktır.

HERKES ŞİKÂYETÇİ

Siyasi görüşü fark etmeksizin herhalde toplumun memnuniyetsizlik konusunda en fazla uzlaştığı hizmet taksicilik olmalı. Bugüne kadar taksilerin verdiği hizmetten memnun olan tek bir kişiyi görmedim, görmem de olanaksız. Kaldı ki hemen her gün taksicilerin bir suç şebekesi misali yaptıkları eylemleri görünce toplumsal huzurumuz için bunun bir zorunluluk olduğu da anlaşılıyor.

Wikipedia’nın yasaklandığı, PayPal’in işlemediği ve UBER işinin de bittiği bir Türkiye kendini dünyadaki gelişmelerden izole etmiş demektir. Daha önceki Youtube yasağı gibi bu firmalarla devletin çekişmesinin altından da haklı bir vergi talebi çıkıyor. Silikon Vadisi ise hemen her yerde vergi kaçırıp kazançlarını çoğaltmak üzerine kurulu bir sistem.

Ama bu çekişmeden de tüketici mağdur oluyor. Özellikle UBER’le savaşan ülkelerin, ABD’deki kimi şehirlerin nasıl pişman olup geri adım attıkları da ortada. Sonuçta ortada yoğun bir talep var, köhnemiş zihniyetle işleyen hiçbir yapı da halkın talebinin karşısında uzun süre duramaz.

OY DEPOSU

Taksiciler bugün bir oy deposu olarak görülüyor olabilir. Hatta bu yüzden muhalefet adayları bile UBER meselesine oy kaybetmemek için girmiyor. Ama bir de hayatın akışı var ve oy beklentisi ortadan kalkınca, çok kısa bir sürede UBER meselesi de bir çözüme kavuşacaktır diye tahmin ediyorum.

Zaten İstanbul Belediye Başkanı şimdiden bir anlamda yumuşama sayılacak demeçler vermeye başladı UBER’le ilgili, çözüm için yeşil ışık yaktı. Kaçınılmaz olan da bu zaten.

Türkiye nasıl özel radyoların tadını alıp sahip çıktıysa yıllardır şikâyetçi olduğu taksi tekeline de nihayet bir alternatif buldu.

Taksicilerin yaşadığı, dönemsel sebeplerden dolayı geçici bir zafer, uzun vadede kaybedecekleri kaçınılmaz.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Selahaddin

  07 June 2018
  0 0
  Ticari ruhsati olmadan nasil oluyor da uber vasitalari tasimacilik yapabiliyor, ilk once bu korsan taksicilige bir kilif bulunsun. Turkiye'deki taksiciler kabaymis, dolandiriyormus, peki de uber'in soforleri disaridan import'mu geļłyor. Devlet bir duzenleme yapsin, mueyyideler koysun, ondan sonra taksiciler, hepsi de degil, icindeki uc bes kaşaloz, sıkıysa uc kagit yapsin. Uretim ozelligi olmayan uber'in yerli parayi disari hortumlamasi daha mi sevimli?
 • A taksi

  07 June 2018
  1 2
  Uber dediginiz aslinda teknoloji, ve burda vazgecilmez diye bahsettiginiz konu ise Uber degil aslinda teknoloji. Bi taksi, itaksi de bizim taksi icin simdilik kullandigimiz teknolojiler, ilerleyen zamanlarda bunlara yenileri eklenecektir. Bilginize,
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER