GÜNCEL

Oray Eğin : Bu program seçim sonucunu değiştirmez

Tarih
17 June 2019
İzlenme
3650 Kişi

İki adayın da kreş yapacağını anladık. Hele bir ara Binali Yıldırım “Kadınlar da artık evden çıkmak istiyor” gibi arkaik bir cümle bile kurdu. Ne yazık ki ikisi de muhafazakarlık yarışında birbirini aratmadı. Yayını baştan sonra önde götüren, Laz aksanını bastırmaya çalıştıkça aradan z’leri kaçıran Ekrem İmamoğlu’nun son anda haremlik-selamlık havuz ve içkisiz belediye tesisi yapması ne gereksizdi? Üstelik muhalif seçmen “Nihayet belediye tesislerine içki geliyor” diye sevinirken… Karşı mahalleden oy çalmak için mi?

 

HEDEF KİTLELERİ BELLİ

İki aday da karşı mahalleden oy çalamaz bu yayınla. Ekrem İmamoğlu tamamen kendisine zaten oy veren seçmeni hedef aldı, son anda belki kararsızlardan da biraz oy toplayabileceğini hesapladı. Binali Yıldırım’ın stratejisi ise sandığa gitmeyen AK Partili seçmene yönelikti. Sadece onların yeninden partiye oy vermelerini sağlayarak seçimi kazanabileceğine inanıyor.

 

MANŞET YOK

Fark bu yayınla kapanır mı? Zor. Zira içinden tek bir manşet çıkmayan bir yayın oldu. Adayların cımbızla çekilip slogana dönüştürülecek cümleleri olmadı. O yüzden de oy tercihlerini değiştirmedi. Akılda kalıcı söz olarak “Vakıfların deterjanla yıkanması” tabiri olmadı Binali Yıldırım’ın, ama “Gençler Netflix’te film izleyecek” demesi, Netflix’in adını telaffuz etmesi hoşuma gitti. Binali Yıldırım’a dizi önerebilir miyim? Tabii üç saatlik yayında modern yaşama dair edilen tek kelimenin Netflix olması da ayrı bir sorun.
Binali Yıldırım’ın gençleri tavlamak için artık tedavülden kalkan “kanka”lafını kullanması kuşaksal bir eksiklikti; zorlayınca olmuyor. GB yerine MB demesi, dilinin sürçerek 10 MB’la Netflix’te film izlemeyi vaat etmesi epey bir geyik malzemesi olacak.

 

MODERASYONUNU BEĞENDİK

“Moderasyonumu nasıl buldunuz” sorusuyla son dakikada gülümseten İsmail Küçükkaya mükemmel yönetti. İşte o kadar da zor değilmiş, bu kutuplaşma ortamında da böyle bir programı yapmak mümkünmüş. Yer yer tarafsız ve eşit görünmek için fazla uğraştı bile denebilir hatta. Bizim izleyicinin alışık olmadığı bir formattı bu program. Karşılıklı kavga, Doğu Perinçek-Ertuğrul Kürkçü atışması bekleyenlerin hevesleri kursaklarında kaldı. Sıkıcı bir yayındı doğrusu. İzleyici kadar adaylar da bu formata alışkın değil belli ki, kurallar konusunda biraz afalladılar.

 

EN KÖTÜ YANIT

Binali Yıldırım iki kere FETÖ iması yaptı Ekrem İmamoğlu’na karşı, kendisinin FETÖ’yle ilişkisi sorulduğunda ise “Yok” dedi. “Yok”tan çok daha ikna ve tatmin edici bir yanıt verebilmeliydi. “Kandırılmışız” demek bile “Yok” cevabından iyiydi.

 

YAYININ GALİBİ KİM

Eğer illa bir galip seçeceksek Ekrem İmamoğlu derim. Özellikle parıldadığı için değil, ama Binali Yıldırım ne olursa olsun yorgun, yaşı geçmiş görünüyordu. İmamoğlu adeta 1994 yılındaki bir Recep Tayyip Erdoğan gibi. Atak, ellerini oynatarak konuşuyor, heyecanlı. KarşısındakiBinali Yıldırım ise “eski CHP” algısına uygun bir aday, bir Nurettin Sözen gibiydi. Söylediği sözler iyi, vaatleri güzel olsa da genç ve hevesli bir adayın karşısında tartışmanın doğal dezavantajından kurtulamadı.

 

GÖRMEYE DEĞER TEK AN

Yayına Binali Yıldırım sinirli başladı, Ekrem İmamoğlu da fazla heyecanlı. Yıldırım kendisine soru sorulmasından hoşlanmıyor, sorgulanmaya alışık değilmiş gibi bir izlenim verdi başlarda. Sonradan danışmanları uyardı diye tahmin ediyorum, yüzüne bir gülümseme geldi. Süre uzayınca iki aday da rahatladı. “Süremi çaldın, sözümü kestin” gibi atışmalar bir ara o kadar çoğaldı ki kendileri de işi espriye vurdu.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Mustafa

  18 June 2019
  0 0
  Laz aksanli kullanmayin Lazlar Trabzonda yasamiyor.
 • KARADAYI

  17 June 2019
  4 0
  LAN İSMAİL İLK SÖZÜNDE TARAF OLDUĞUNU GÖSTERDİ "İSTANBUL B. BELEDİYE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU" DEDİ, YILDIRIMA İBBB ADAYI DEDİ. SONRA EN SONDA EKREME BİR "BRAVO" ÇEKTİ.... MODERATOR DEDİĞİN TARAF DAHİ OLSA BRAVO GİBİ SÖZLER KULLANAMAZ. Kİ YILDIRIMIN KONUŞMALARININ ARASINA GİRİP SÜRESİNİ ÇALIYORDU. BUMU TARAFSIZ :) EKREME SORULAR VERİLMİŞ, HAZIR KITA İSMONUN SORACAĞI SORUYU İTİN KEMİĞİ BEKLEDİĞİ GİBİ BEKLİYODU... ENGÜZEL CEVABI 23 HAZİRANDA VERECEZ. HERŞEY DAHA GÜZEL OLACAK...
 • Muhammed

  17 June 2019
  6 0
  Bukadar da olmaz ama bari ekrem beyin yalanlarını valiye hakaretini ve bu hakaretini yalan ile bastırması bu yazdığın yazının neresinde sen gazeteci değil kiralık kalemsin...
 • HAK DAVA

  17 June 2019
  1 0
  ULAN SEN PROĞRAMI GÖZÜNLEMİ İZLEDİN KIÇINLA MI NE REZİL VE PESPAYE BİR YORUMDUR ARKADAŞ DAHA NE İZLEDİĞİNİ ANLAMIŞSIN NEDE GÖZLEM VAR ULAN SENİN YAZILAR YORUMLAR VE ANLAYIŞ BÖYLE İSE MEMLEKET ÇAKALDAN GEÇİLMEZ OLUR VAYKİ NE VAY YALAKALIĞIN VEDE YANDAŞLIĞIN DİBİNİ BULMUŞSUN SEN BİLADER BOŞU BOŞUNA BURDA KÖŞEYİDE İŞGAL ETME SOYTARI MISIN GAZETECİMİ ANLAMADIM
 • Sen Anladın

  17 June 2019
  11 0
  Yazınız tam bir fiyasko Ismail kadar tarafsız ancak. Yazık size yazı yazdıranlara.
 • Abdulkadir

  17 June 2019
  5 0
  Tarafsiz olamama yorumuna katılıyorum. Burada dikkat ceken sey yalan söyluyora yuzu bile kizarmamasi idi. Bu nasil atlanabilir ki. Sonra calma cirpma işleri nasil konusuldukca geri plana itilebilir.
 • Tespit

  17 June 2019
  10 0
  Yazını tamamladıktan sonra dişlerini fırçaladın mı? Malum, mabad yalamak ağız kokusu yapar...
 • Nurten

  17 June 2019
  13 0
  Tamamen saçmalammış bir yazı.. Durum dediğin gibi değil... Tarafsız yazamamışsınız
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER