GÜNCEL

Mevlüt Tezel : Skandal CHP’de olunca kadın dernekleri neden susuyor?

Tarih
19 December 2020
İzlenme
724 Kişi
Yeni Şafak gazetesinde Ayşe Mine Alioğlu, CHP'deki taciz skandallarıyla ilgili kadın derneklerinden görüş almak istemiş ama aradığı 13 sivil toplum kuruluşu (STK) yorum yapmamış.
■ Ayşe Mine'nin e-posta ile ulaştığı Uçan Süpürge Vakfı "Bu konuyu ve gündemi aktif bir şekilde takip etmekteyiz. Tepkimizi uzun bir açıklama yerine sosyal medya paylaşımı ile göstermeyi tercih ettik..." diye bir açıklama yapmış.
Ancak vakfın sosyal medya paylaşımları incelendiğinde tek bir tepkinin yer almadığı görülmüş.
■ Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonları Başkanı Canan Güllü ise Yeni Şafak'a sıradan, klişe bir açıklama yapmış. Zaten Güllü'nün CHP'deki skandallara net, kararlı bir şekilde tepki verdiğini de görmedik!
■ Yeni Şafak muhabiri en önemli kadın derneklerinden biri olan Mor Çatı Sığınma Vakfı'nı aramış ve "Bizi ilgilendiren bir konu değil" cevabını almış. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ise "Çok yoğunum. Biz her konuda açıklama yapıyoruz zaten" demiş ama yapılan araştırmalarda, Ataselim ve platformunun CHP'deki tacizlerle ilgili hiç açıklama yapmadığı ortaya çıkmış.
Sabah yazarından 'bekârlık' vergisi önerisi: Çocuk yapma, kedi sev, dizi izle; oh ne güzel!■ Kasım ayında 'Kadına şiddet', 'İstanbul Sözleşmesi', 'Kadına ekonomik şiddet' gibi birçok konuda açıklama yapan Kadın Dayanışma Vakfı da konuyla ilgili soruları "Biz bu konu hakkında hiçbir açıklama yapmıyoruz. Konuşmayacağız" şeklinde cevaplamış.
■ Eşik Platformu, Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı KEDV, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Mavi Kalem Derneği tek tek telefonla aranmış. Adı geçen dernekler e-mail atılmasını istemişler ama emaillere dönmemişler bile.

ÜÇ MAYMUNU OYNUYORLAR
■ GÜNAYDIN eki olarak, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz skandallarına muhalif kesimden ünlüler karıştığında kadın derneklerinin nasıl üç maymunu oynadıklarını iyi biliyoruz. STK'ların bu ikiyüzlü tavrını birçok kez haber yaptık, yazılarımızda işledik.
Yeni Şafak'tan Ayşe Mine Alioğlu'nu 'CHP'deki tacizlere laf yok!' başlıklı haberinden dolayı kutluyorum. Çünkü inatla haber takibi yapıp, e-mail ve telefonla tek tek arayıp bazı ünlü kadın derneklerinin maskesini düşürdü! Sosyal medyada yerli 'me too' hareketi bile başlarken kadın derneklerinin skandalların merkezinde CHP olduğu için susmaları nasıl bir ikiyüzlülüktür? Kadın haklarını savunmanın ideolojisi mi olur? Muhalif bir sanatçı, spiker, siyasi parti yöneticisi dayak, taciz, tecavüz suçlarına karışınca kadın dernekleri neden susuyor?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • Namyelüs

    19 December 2020
    0 0
    Adı geçen sivil toplum kuruluşları Kadın Haklarının takibi için mi yoksa kamuoyunda belli bir ideolojinin propogandasını yapmak için mi kurulmuş,anlayanınız var mı!?
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER