GÜNCEL

Mehmet BARLAS : Trump’ın ektiği gerginlik tohumları sonunda kendisini vurdu

Tarih
20 July 2018
İzlenme
2031 Kişi

ABD Başkanı Trump'ın Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'le Helsinki'de yaptığı görüşme, dünyanın tekrar soğuk savaş yıllarına dönmesini bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Trump ile Putin'in karşılıklı anlayış ortamı içinde geçen görüşmeleri, Amerika ile Rusya'nın bir sıcak savaş ortamından çok uzakta olduklarını gösterdi.

Hain mi?
Ancak Amerikan iç siyasetinde Trump'ın pompaladığı gerginlik ortamı sonunda kendisini vurdu... Şimdi gerek sosyal medyada gerekse siyaset platformunda Trump, ABD'ye ihanet etmekle ve Putin'in kuklası olmakla suçlanıyor. Karikatürlerde Putin Trump'ı boynuna taktığı bir iple köpek gibi gezdirirken bile gösteriliyor.

Ders alalım 
Bu tablodan alınacak dersler elbette vardır... İç siyasetin çalkantılarına dışpolitikanızı kurban ettiğiniz zaman, barış ve uzlaşma hayal kadar uzaklarda dolaşırlar. Trump'ın yaptığı gibi rakiplerinizi sürekli aşağılarsanız ve kendinizden önceki yönetimlerin ülkeye ihanet ettiklerini söylerseniz en başarılı olduğunuz zamanda da, onlar da sizi yerden yere vururlar.

Bilge siyasetçiler 
Süper devlet ABD'nin şu andaki en büyük eksiği, siyasi ortama bilinçleri ve bilgileri ile yön verecek Kennedy çapındaki siyasetçilerden yoksun olmasıdır. Ya da gerginlikleri nükteleri ile dağıtan Reagan türü siyasetçiler de şu anda siyaset sahnesinde pek yoktur. Sonunda Amerika'nın müttefiklerini içeren NATO ve Avrupa Birliği gibi oluşumlara düşman muamelesi yapan ve dünya ticaretini bir savaş alanına döndüren Trump, Rusya'nın lideri Putin'le barışçı diyalog kurduğu için hainlikle suçlanıyor.

Bir anekdot 
Barış soluk isteyen ve iç siyasetin dalgalanmalarına bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir. Böyle durumlarda hep Andre Maurois'ın "Marshal Lyautey" kitabındaki bir anekdotu hatırlarım. Mareşal Lyautey (1854- 1934) Fransa sömürge imparatorluğuyken, ün yapmış bir askerdi.
- Mareşal Lyautey bir gün bahçıvanını çağırıp, bir ağacı bahçeye dikmesini ister. Bahçıvan Mareşal'in bu isteğine itiraz eder. Ağacın çok geç büyüyeceğini ve bir ağacın ergenlik çağına gelmesi için 100 yıl geçmesi gerektiğini söyler. Bahçıvanın bu sözleri üzerine Mareşal "Bu durumda ağacı hemen dikmelisin, demek ki kaybedecek vaktimiz yok" der.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Yorumcu 4

  21 July 2018
  0 0
  Sonuç olarak bugün ABD’nin başındaki kişi ülkeyi kendi istediği gibi yönetme imkanına zaten sahip değil. Etrafindeki kadroların yoğun tasallutu altında pek çok ileri geri manevralar yapıyor. Akla ziyan ticaret savaşları, tüm dünyayı karşısına alıp yalnızlığa sürükleyen Kudüs kararı, AB ile çatışması ve akla ziyan pek çok beyanların mantıklı başka bir açıklaması yok.
 • Yorumcu 3

  21 July 2018
  0 0
  Bu konu yakın zamanda Sn. Erdoğan’ın demeçleri ile gündeme gelmişti zaten. ABD halkı ise geleneksel olarak kendi ülkesi dışındakilere ve siyasete zaten ilgisiz düzeyde. Son seçimlerde seçmenlerin yarıdan fazlası oy bile kullanmamıştı. Buna bir de medyanın filitre edilmiş yanlı bilgilendirmeleri de eklenince bu kadrolar dilediği gibi hüküm sürüyor.
 • Yorumcu 2

  21 July 2018
  0 0
  ABD’de derin bir güç savaşının olduğu artık bir sır değil. Merkezi otorite içinde bile derin bir ayrılığın olduğu, bir güç savaşının ardından bugünkü kadronun kontrolü ele geçirip başkanın etrafında kümelendiği bilinmekte. Bu kadronun misyonu ise başkan üzerinden ABD’nin sahip olduğu gücü ve etkiyi evanjelistlerin nihai hedefini gerçekleştirmek için kullanmak.
 • Yorumcu 1

  21 July 2018
  0 0
  ABD’nin kuruluşundan bu yana başkan seçilen pek çok lider görüldü. Ama hiç birisi en son seçileni kadar garipsenmedi her halde. Bu yaşta ve iş dünyasında belli bir yere gelmiş olmasıyla çok daha serinkanlı, pragmatik ve mutedil bir yol izlemesi beklenen biri olmak yerine; fevri çıkışları, sonradan geri adım atışları, bulunduğu konumunun kendine yüklediği sorumluluk halinden uzak fütursuzca beyanları ile gerçekten insanın aklını kurcalayan pek çok soruyu sorduruyor.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER