GÜNCEL

Mehmet BARLAS : Esad rejimi ile diyalogun mekanizması oluşturulmuş

Tarih
22 February 2018
İzlenme
1624 Kişi
 Afrin operasyonu ile gündeme gelen önemli gelişmelerden biri de Suriye'nin Esad rejimi ile Türkiye'nin diyaloga girmeleri ihtimalinin güçlenmesidir. Gerçi Rusya ve İran üzerinden Ankara ile Şam arasında temaslar yapılmaktadır. Ancak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın dün yaptığı açıklamalara bakarsanız, doğrudan diyalogun mekanizması oluşturulmuştur.

Bu konuyu tam anlamak için Kalın'ın açıklamalarının ilgili bölümünü tam olarak okumak yararlı olacaktır...

Dolaylı diyalog 
"- Bizim Şam rejimi ile resmi temasımız söz konusu değil. Astana çerçevesinde 3 garantör ülke olarak bizim Suriye sahasında yaşanan gelişmeleri koordine etmek için kurduğumuz bir mekanizma var. Zaman zaman bu mesajlar, Rusya ve İran üzerinden Şam rejimine de iletilmekteydi.

Doğrudan diyalog 
"- Dolaylı bir trafiğin olduğunu biliyoruz fakat olağanüstü şartlargerektirdiğinde istihbarat birimimiz doğrudan ya da dolaylı belli temaslar kurabilir. Doğrudan Ankara-Şam arasında siyasi veya diğer alanlarda temas trafiğimiz söz konusu değil. İstihbarat örgütleri arasında bu tür görüşmelerin yapılmasının amacı da acil sorunları çözmeye matuftur. Bu görüşmeler yapılabilir." 

Yeni bir Kandil mi?
Kalın'ın açıklamalarında Afrin operasyonunun bir tehlikeli oluşumu önlemek için de yapıldığı anlaşılıyor...
"- Ele geçirilen bilgiler de aslında bölgenin yeni bir Kandil yapılmakistendiğini açıkça ortaya koyuyor. Harekâtın meşruiyeti açısından da bu yönde yeni verilerin elimize geçtiğini ifade edebilirim.
Bu Suriye'den teröristlerin temizlenmesi ile ilgili süreçte önemlidir." 

ABD'den somut adım yok 
Amerika ile hastalıklı ilişkilerimiz konusuna gelince...
"- YPG'ye desteğin sonlandırılması, Menbiç'ten çıkarılması konusunda beklentilerimiz çok açık ve nettir. Artık PYD-YPG ile işbirliğinin sona erdirilmesi gerekmektedir. Türk-Amerikan ilişkilerinde FETÖ meselesinde de biz ABDyönetiminden somut adımlar bekliyoruz.
Ne Obama, ne Trump döneminde netice verici uygulama görmedik."

Sabah
22 Şubat 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER