GÜNCEL

Fahrettin ALTUN : Protesto yürüyüşü değil, kalkışma hazırlığı

Tarih
03 July 2017
İzlenme
2549 Kişi
 Bir kez daha söylüyorum. Ortada bir "protesto yürüyüşü" yok. Bir kalkışma hazırlığı var.

Bu, dışarıda hazırlanmış, Kemal Kılıçdaroğlu'na ihale edilmiş bir proje.
Günden güne daha da netleşiyor.
Kimlerin heyecan duyduğunu görüyoruz.
PKK.
Başka? FETÖ.
Başka? Batı'daki bütün Türkiye düşmanları.
Başka? 28 Şubat'ın kukla kahramanları.

***

Yeni ve çok daha geniş kapsamlı bir "Gezi koalisyonu" yaratmak istiyorlar. Daha önce 2 deneme yaptılar.
Birincisi 2007'de.
Malum, Cumhuriyet Mitingleriyle...
Eşi başörtülü bir Cumhurbaşkanı istemiyoruz diyerek ortalığı ayağa kaldırmaya çalışmışlardı.
Neyse ki millet olaya el koymuş, yapılan erken seçimle Türkiye tarihinin en "gerici", en "yobaz" girişimlerinden biri boşa çıkarılmıştı.
İkincisi 2013'te. Gezi kalkışmasıyla...
Önce "Taksim'de ağaç kesiyorlarmış" diyerek başlayan, ardından "yaşam tarzımızamüdahale var" diye devam eden, sonlarına doğru da "sosyalizmi ilan edin, dağılalım" diyerek iyice saçmalaşan Gezi kalkışmasından bahsediyorum.
Her iki girişimde de Türkiye'deki gayrı milli ve başarısız muhalefetin "Batı'yı ayartma" stratejisi güttüğünü görüyoruz.
Maksatları açıktı. Batı'ya mesaj vermek, "bakın bizim burada bir toplumsal kaynağımız ve meşruiyetimiz var" demekti niyetleri.
Şimdi de aynısını yapmak istiyorlar.

***

Batı'daki Türkiye düşmanlarının buna bakışı ne peki? Onlar için önemli olan, Türkiye'de bir yönetim değişikliği meydana getirmek. Daha doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı devirmek, siyasal fikriyatını geçersiz kılmak.
Eski güzel günlerinde olsalar bunu doğrudan yaparlardı. Bir başka deyişle, onlar için bu yönetim değişikliğinin nasıl olacağı önemli olmazdı. Ama gün, o gün değil!
Nitekim 15 Temmuz'da bunu denediler ve başarısız oldular. Toplumsal meşruiyet algısı oluşmadan, böylesi sert müdahalelerin ters teptiğini gördüler.

***

Batı'daki Türkiye düşmanlarının Batı kamuoyuna pazarlayacakları bir hikâyeye ihtiyaçları var. "Türkiye toplumunun büyük kısmı, Erdoğan'ın görevden ayrılmasını istedi" mesajı vererek bunu yapmak istiyorlar.
Mısır'da yaptıkları bundan farklı mıydı?
Mursi'nin devrilmesinden sonra Batı medyasında Mısır halkının büyük kesiminin Sisi'ye destek verdiği yalanı dolaşıma sokuldu. Bunun için bir grup sokağa çıkarıldı. Onların yaptığı destek yürüyüşü boy boy haberleştirilip, "Mısır halkının Sisi'ye desteği" diye sunuldu.
Bu stratejinin şer kuvvetleri için bir başka işlevi daha var. Toplumsal meşruiyet teziyle ülkenin sahici aktörleri psikolojik çöküntüye ve ardından da pasifliğe mahkûm edilmeye çalışılıyor.
Tayyip Erdoğan her seferinde bu oyunu görüp bu ülkenin gerçek sahiplerine oyunun ne olduğunu gösteriyor.
Kemal Kılıçdaroğlu başından beri bu projenin adamı. Bu nedenle hiçbir zaman gerçek anlamda siyaset yapma gereği duymadı. Hep işaret bekledi. İşaret geldiğinde de kaplan kesildi!
Kâğıttan kaplan...

Sabah
3 Temmuz 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  04 July 2017
  1 0
  15 temmuzdan sonra silahlanan halk,birbirini kırar.SANMAYIN,BATI EL KOYAR.ASLA.MÜSLİM MÜSLİMİ KIRACAĞI İÇİN,OTURUP SEYREDER.NE CHPYİ KURTARIRLAR NE PKKLI ve PYDLİYİ SOLCU STK ları falan.asla el sürmezler.bol bol silah verirler.BOĞAZDAKİ VİLLALARA YERLEŞİRLER DE GELİN BARIŞIN DERLER.yiyin birbirinizi derler.sonunda her iki taraf,uleeee,biz ne halt ettik der ama,ebemizin Kerrakesini görmüş oluruz.YETER Kİ TAYYİP BEYİ PES ETTİRİP,YETER LAN SİZ KAYPAKLARLA MI UĞRAŞAYIM DEDİRTMEYİN.
 • hursit dilaver

  04 July 2017
  1 0
  her ilde,hem bu kalkışma için ve hem de güneyden saldırı ya da boğaza NATO işgali gibi durumlarda kimin ne yapacağı bilinmeli.yoksa darmadağın oluruz.bu şiş pek ciddiye alınmıyor.ULAN 74 HAREKATINDA RADYO-TVDE ÇALACAK KAHRAMANLIK MARŞI,TÜRKÜSÜ BULAMADIK BE. mehter malum yasak falan. cem karacanın üç evlek ilerü,2 bıyık bükümü sola ile geçirdik savaşı.12 eylülde de tvde hortlak filmi vardı. bu derece gevşeğiz yani.milliyetçi ve mukaddesatçıların bu günlerde toplanması görüşmesi lazım.
 • hursit dilaver

  04 July 2017
  0 0
  bu iş protesto falan değil,doğrudan kalkışma hazırlığıdır.ben bizim AKPlilere pek güvenmem ama MHPliler sağlamdır. ve bir kalkışmada ayakta olurlar. devlet inşallah bir SS teşkilatı, milis GÜCÜ KURMUŞTUR.unutmayın 1978de karsta silah depo anahtarlarının MHP il başkanında olduğunu öğrenince ecevitin saçları diken diken olmuştu.EMEKLİ ÖZEL HAREKATA GÖREV VERİLMELİ.KALKIŞMA ANINDA ,ÖYLE HAK HUKUK DANGALAKLIĞINA GİRİLMEDEN HALLEDİLMELİ. İŞTE NERDEYSE 15 TEMMUZ HAİNLERİ HAKLI ÇIKACAK.
 • hursit dilaver

  04 July 2017
  1 0
  zaten elin gavuru bizim için asker göndermez, PKKyı,PYDyi, FETÖyü, Şİİ haşdişabi ve nusayrileri gönderir, kendi hainlerimizle beraber eritilirdik. UNUTMAYIN. TÜRK DEVLETİNİN EN GÜZEL İHRAÇ MALI ASKERİDİR diyen ABDliye tayyip bey karşı çıkınca, bunlar o ihraç askerini PKK-PYDden yaptılar ve al sana 500 TIR silah. kim için.. dingillere deyverin. sadece türkiye için.o silahlar türkiye için. şu afrini falan alın da savaşı sınır dışında halledin. içeri girerse,sınırı geçerse ülke biter.
 • hursit dilaver

  04 July 2017
  1 0
  yani bu kadar gevşeklik le allahtan başımızda tayyip bey var. yoksa bunlara kalsa 7 haziranda bu ülke gtmişti.bir yere de kaçamayacağamızdan birbirimiz öldürecek ve sınırlara geldiğimizde de anında nallanacaktık. hem PKK,hem HİZBULLAH/HAŞDİŞABİ/NUSAYRI hem PYD falan..ne denizden ne de karadan kaçamazdık. ve kökümüz kurutulurdu. siz Şİİ ASKERİN 3-5 YAŞ ÇOCUKLARI KAYNAR SUDA PİŞİRDİĞİNİ BİLİRMİSİNİZ.öğrenmeyin ve yaşamayın da.
 • hursit dilaver

  04 July 2017
  1 0
  bu hükümet, o geziyi planlıyanlardan hesap sordu mu. o odalar, dernekler, stklar için ne yapıldı. geziden sonra saltanatları sona erdi mi..arınçın karşısında şartlar dikte eden adamlar ne oldu. hala kral gibiler. yarın da KKnın yanında olacaklar. bizde MESAJI ALMIŞ OLACAĞIZ GENE Dİ Mİ.eğer AKP niye böyle pısırık ve korkak. bu gezi tayfası hala havalarda yahu. ayıp be.ben o zaman bunlardan korkarım AKPden değil.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER